Fatale 1: Smrt je mi v patách

Comics recenze

Hororovo-noirový komiksový příběh o krásné ženě v nesnázích, tajemném kultu, křivých policajtech, úplatcích a vraždách, obětujících se mužích a lovecraftovských tajemství? Fatale vstupuje na českou scénu!

Ed Brubaker a Sean Phillips – jedna z nejlepších dvojic komiksových tvůrců, která se kdy dala dohromady, ať už jde o sérii noirových příběhů v Criminalu nebo jejich Fade Out nebo právě komiks, jehož první díl na český trh přinesl v závěru loňského roku BBart – Fatale.

Podle naučného slovníku je femme fatale přitažlivá a svůdná žena, která je svou přitažlivostí svést muže a podmanit si je a její objekty zájmu se většinou dostávají do zhoubných situací. Tato úvodní věta v podstatě vystihuje celý Brubakerův příběh. Vše začíná trochu netradičně – pohřbem spisovatele Dominica Rainse, na kterém hlavní postava Nicolas Lash potká tajemnou ženu Josephine. Od tohoto okamžiku už jeho život nikdy nebude jako dřív. Ještě téhož dne náš Nicolas málem přijde o život, díky tajemným zabijákům a zároveň začne odhalovat největší a nejtemnější Dominicovo tajemství pomocí tajného, nikdy nezveřejněného rukopisu. Tato dějová linka se odehrává v přítomnosti. Nicolas se postupně stále více propadá do ukrytých tajemství a také do myšlenek právě na krásnou Josephine, která ho uhranula jediným pohledem

Druhá dějová linka, která je vyprávěna na základě Dominocova rukopisu se vrací do San Francisca 50. let, ve kterém novinář Hank Rains (alias Dominic) potkává tajemnou Josephine, které okamžitě propadá úplně stejně jako Nicolas (aha!) a zaplétá se nejen do strašlivých tajemství a nadpřirozených sil, ale i do korupce mezi policejním sborem. Co všechno nakonec bude muset (a co bude ochotný) Hank/Dominic pro svou zaslepenost k Jo obětovat? Nechci vás samozřejmě zbytečně připravovat o nějaká překvapení, a proto vám z příběhu víc neprozradím. První díl Fatale sice některé věci umně uzavře, ale zároveň nechá spoustu věcí otevřených a tady je potřeba trochu zanadávat na rychlost vydávání, protože pokud si nepřečtete originál, budete si muset chvíli počkat. A kdo by chtěl čekat, když ho v hlavě hlodá tolik nezodpovězených otázek, že?

Noirovými příběhy mě Ed Brubaker oslnil už v sérii Criminal nebo v Gotham Centralu, ale ve Fatale jde ještě dál a ke klasickému schématu přidává ještě lovecraftovské prvky démonů a nadpřirozena. Ač se tato kombinace může jevit zvláštně, pod Brubakerovou taktovkou skvěle funguje. Vše je doplněno o nespočet tajemství, která postupně odhalujete, všudypřítomné násilí, které však není nikterak prvoplánové a o umně napsané postavy, které nejsou nikdy zcela černobílé, a kterým budete věřit.

O kresbu se postaral Sean Phillips, kterého můžete znát právě třeba ze zmíněného Criminalu. Jeho kresba je živá a detailní a nejvíce vyniká při zobrazení akce, násilí a (těch pár) erotických scén. Phillips přesně ví, co a jak má zvýraznit a zdůraznit, aby tím dokreslil celý příběh a Brubakerovo vyprávění. Převažující temnější barvy a hustě využitá rudá pak dotvoří příběh takřka k dokonalosti a máte noir jak se sluší a patří.

V případě Fatale se BB artu povedla skvělá volba. Originální noirový příběh, který jste zatím ještě jistě nečetli, se zajímavou zápletkou, kterou budete doslova hltat a budete chtít odhalit všechna představená i skrytá tajemství. Kdo je vlastně Josephine? Kdo je tajemný muž a kult, který řídí a který pronásledující hlavní hrdiny? Jak ve všem figuruje Nicolasův otec zavřený v sanatoriu? Na tyto odpovědi si budeme muset bohužel počkat do dalšího dílu, této celkem pětidílné série. Ale můžu vám slíbit, že pokud máte rádi Brubakerovi noirové příběhy, budete Fatale milovat!

 

Koupit přímo u BB artu!

 

Fatale 1: Smrt je mi v patách (Fatale 1: Death Chases Me (1-5))

Tvůrčí tým: Ed Brubaker a Sean Phillips

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 2017

Překlad: Martin D. Antonín

Počet stran: 136

Formát: 168 x 258 mm

Provedení: brož

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři