Fatale 2: Ďábelská záležitost

Comics recenze

Noir, horror, pulp, femme fatale, pobláznění muži, tajemné kulty, Brubaker ve formě a nespoutaný Hollywood na vlně 70. let – přichází Fatale 2. A je to opět ďábelské.

Trvalo to takřka celý rok, ale konečně jsme se dočkali od BB artu dočkali druhého dílu série Fatale s podtitulem Ďábelská záležitost. Jen připomenu, že se jedná o mix noiru a horroru, za kterým stojí slavná tvůrčí dvojice Ed Brubaker a Sean Phillips, a který vypráví o tajemstvích a osudu tajemné nestárnoucí Josephine v průběhu 20. století a zároveň i příběh Nicolase Lashe v současnosti. V komiksu se tak protínají dvě stejně zajímavé dějové linky, které se občas protnou, někdy vzdálí, ale jasně spolu souvisí právě prostřednictvím Jo. Ostatně právě proto, že uplynul od vydání prvního dílu už rok, není od věci si ho připomenout, budete rozhodně více v obraze, co se děje.

Po setkání s Jo na pohřbu Dominica Rainse nabral Nicolasův život nečekaný směr a obrátky. Pronásleduje ho tajemný kult, ničím si nemůže být úplně jistý, přišel o nohu a navíc ho to, stejně jako všechny předním, nesmyslně táhne k femme fatale celého příběhu, k Josephine. Po té pátrá na základě dosud nevydaného Dominicova rukopisu napříč Spojenými státy s pronásledovateli v patách a rozhodně to nemá snadné. A bude jen hůř, to mi věřte.  Navíc se na chvíli vrátí i Hank a Dominic a dozvíme se tak něco víc z minulosti. Ale to je jedna část vyprávění.

V, dle mého, hlavní dějové lince se vracíme k Josephine v 70. letech 20. století v Hollywoodu. Jak asi tušíte, éra hippies je na vrcholu, drogy jsou všude, všemožné církve a úchylci jsou doslova na koni (historické okénko - však si vzpomeňte na Mansonovu rodinu a jejich řádění). Jo se skrývá, respektive se o to snaží. Žije sama se služkou, mimo společnost, v úkrytu před tajemným kultem a jeho šíleným vůdcem, který jí pronásleduje. Jak už to tak ale bývá, nic netrvá věčně, zvlášť když se vám na zahradě objeví prchající (ne moc) úspěšný herec Miles s pobodanou dívkou Suzy, tajemnou páskou a fanatickou církví Metody v patách. Ano, o nebezpečné hororové kulty a všudypřítomnou smrt opět nebude nouze, ale víc už vám prozradit nechci, přeci jen není dobré vyzradit tajemství celého příběhu.

Na jedné straně stojí takřka dokonale předložený noirový příběh, který Brubaker skvěle umí, jak nás ostatně přesvědčuje v Criminalu nebo v Gotham Centralu, na straně druhé pak hororové prvky, které jako by s oka vypadly klasickému Lovecraftovi, ale umně přenesené do moderního prostředí nespoutaného Hollywoodu. K tomuhle základu si přidejte řádnou dávku koření v podobě mysteriózních tajemství postupně vystupujících na povrch, uvěřitelně napsaných charakterů a násilí, které ovšem rozhodně není nijak prvoplánové, ale dobře doplňuje konstrukci příběhu.

O kresbu se opět postaral Brubakerův dvorní kreslíř Sean Phillips. Jeho syrová kresba, vynikající v násilných či lehce erotických scénách mi k celému příběhu sedí a těžko si představit něco vhodnějšího, zkrátka takhle si představuju spojení kreslíř-scénárista. Vše pak podtrhují barvy, které opět využívají převážně (a primárně) tmavé tóny a odstíny s často využitými stíny, které přidávají na noirové atmosféře. To vše je pak doplněno rudou barvou krve, na které opět není nijak šetřeno.

 

V druhém díle Fatale Brubaker dál hraje se čtenářem svou tajemnou hru, kterou započal už v jedničce. Postupně jsou odhalovány nové věci z minulosti, ale zase ne tolik, aby zmizelo napětí a záhady, které přetrvávají do dalších dílů (které u nás doufám vyjdou). Na konci minulého dílu musela každému na mysl vyvstat řada otázek, ale bohužel na jejich zodpovězení si budeme muset ještě nějakou dobu počkat, protože na žádnou z nich tentokrát odpověď nedostaneme. BB artu je třeba pogratulovat k výběru komiksové série, protože se jedná o špičku v žánru a nic podobného u nás nevychází. Na druhou stranu, otázka je, zda je na komiks typu Fatale český čtenář odkojený na plášťenkách všeho druhu připraven. Všudypřítomné odkazy, spojení noiru a hororu a pulp si v USA jistě užijí, ale bude tomu tak i u nás nebo tohle manko stále musíme dohnat? To asi ukáže až čas a prodeje. Každopádně Fatale je sérií, která si jistě zaslouží pozornost, protože jak odkazuje název, jedná se o ďábelsky dobré čtení, u kterého se nebudete ani vteřinu nudit a jakmile vás jednou chytne, už vás nepustí. Do Fatale se zamilujete stejně jako všichni muži do Josephine!

 

Koupit přímo na stránkách Comics Pointu!

 

Fatale 2: Ďábelská záležitost (Fatale, Book 2: The Devil's Business)

Tvůrčí tým: Ed Brubaker a Sean Phillips

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 2018

Překlad: Martin D. Antonín

Počet stran: 136

Formát: 168 x 258 mm, brož

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři