Fatale 3: Na západ od pekla

Comics recenze

Femme fatale, noir, tajemné kulty a Lovecraftovské hrůzy, oblouznění muži. Zkrátka rok nenávratně utekl a okouzlující Jo se vrací v třetím pokračování Fatale. Připravte se na výlet do časů minulých - a hlavně na cestu Na západ od pekla.

Vážně už je to rok, co jsme si měli možnost v českém vydání poprvé přečíst druhý díl opěvované noirovo-horrorové série Fatale. A dva roky od dílu prvního. Takže si to pojďme trochu připomenout. Nicolasův život byl relativně klidným, dokud nepotkal na pohřbu Josephine. Ach ta tajemná Josephine jest femme fatale okouzlující muže po stovkách a nutící je slintat a bezmyšlenkovitě dělat přesně to, co chce. Kde se vzala? Kdo po ní jde? A jak do sebe zapadají všechny dílky skládačky? To nevíme a upřímně se to nedozvíte ani ve třetím díle. Naopak. Ed Brubaker si s vámi znovu jen tak hezky drze pohraje, dá vám ledabyle nakouknout pod pokličku svého světa, ale vzápětí ji silně přibouchne a nasadí vám do hlavy jen další nové otázky. A taky vás vyděsí. Jo a taky vám na chvíli do náruče vrátí nádhernou Josephine, která si vás omotá kolem prstu. A pak vám jí sebere. Ten hajzl!

Na západ od pekla je jiný než předchozí díly. Žádné dvě prolínající se nebo na sebe nějak odkazující dějové linky provázející vás celou knihou, ale tentokrát 4 uzavřené kratší příběhy, když zasazený do zcela odlišné doby minulé. Ano, třetí Fatale je o výpravě do historie a pomalém odkrývání tajemství a nezodpovězených otázek. Jenže místo odpovědí na vás čekají jen další nejasnosti. Jen jedna věc je 100% jistá – v každé době existovala žena jako Josephine – podobná jí jako vejce vejci, se stejnými schopnostmi a pronásledována stejným hnusným vražedným kultem z útrob pekla. První příběh vezme čtenáře do Spojených států roku 1936, kde se Jo setká s tajemným spisovatelem Ravencraftem (ano, podobnost není náhodná), který ví víc, než se zdá a zároveň vidí stejné věci jako naše žena v ohrožení. Francie roku 1286 nabízí les jak z pohádky se schovanou chaloupkou, ale její idylický klid je jen na oko a tajemné kulty se šíří všude okolo. Divoký západ, to jsou naopak kolty proklatě nízko, kovbojové, indiáni a vyprahlá prérie. A s ní i Jo a tajemná kniha s děsivými tajemstvími. A jak jinak zakončit takový historický výlet, než za nejhrůznějšího válečného konfliktu dějin, že ano? Takže vítejte v roce 1943 v Rumunsku, kde si nacisti s chapadly v obličeji dávají takový malý temně spirituální čajový dýchánek s nějakou tou ženskou obětí. Američtí zachránci obligatorní součástí. V každé části vás Brubaker navnadí, začne pomalu zvedat oponu svého vyprávění a světa, ale ve chvíli kdy už už otáčíte nedočkavě stránku s nadšením a vidinou odpovědí – BUM! Opona je zase dole a vy si tak musíte počkat do příště.

Brubaker je zkrátka mistr vypravěč. On se nepáře ani se svými hrdiny a jejich osudy, ale ani s čtenářem. Nijak se nepodbízí, není přehnaně servilní, ale naopak má jasnou linku příběhu ve své hlavě a po ní jede. Neustále tak drží vysoce položenou linku napětí a očekávání, a to i přesto, že trojka je vlastně spíš takový výplňový díl před pomalu se blížícím finále (jsme cca ve třech pětinách příběhu). Autor si s čtenáři hraje svou vlastní hru. A víte co? Rádi přistoupíte na jeho pravidla a budete hrát s ním. Budete žít v blažené nevědomosti, která vás na jednu stranu bude užírat stejně jako láska k té proklaté Josephine, na druhou vás skvěle navnadí na další pokračování a vy budete netrpělivě očekávat, co přijde dál. Protože to vlastně může být cokoliv.

Stejně jako v předešlých dílech, scénář doplňuje noirově skvěle zvládnutá kresba Seana Phillipse, který si udržuje svůj vysoký standard. A i když mají příběhy pomalejší tempo, Phillips je zvládá opět na výbornou – a nakonec se stejně v nějaké pořádné akci plné mrtvých šmejdů a stříkající krve vyřádí.   Však taky autorská dvojice Brubaker – Phillips spolu nespolupracuje poprvé a chce se skoro říct, že na co tihle dva sáhnou, to se mění ve zlato. Jasně, kde kdo může remcat, že je to přehnané, ale jmenujme u nás vydaný Criminal nebo (zatím nevydaný, ale kdo ví) Fade Out a musí zmlknout i ten největší kritik. Tihle dva prostě vědí, jak udělat dobrý noirový komiks. 

A závěrem? Snad jen doufat, že na pokračování nebudeme muset čekat další rok, protože to by bylo opravdové peklo. V hlavě se po trojce rozjede solidní uragán otázek, který vám chvilku nedá spát. Na západ od pekla je umně zvládnutý výlet do historie, ve kterém se Brubaker s čtenáři doslova vyřádil a trochu nečekaně jim dal něco jiného, než asi všichni čekali. Ale víte co? Mě tohle vyprávění prostě pekelně baví!

 

Koupit se slevou v Comics Pointu!

 

Fatale 3: Na západ od pekla

Autor: Ed Brubaker

Kresba: Sean Phillips

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 2019 

Překlad: Martin D. Antonín

Počet stran: 104

Formát: 168 x 258 mm, brož

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři