Frankenstein v podzemí

Comics recenze

Mike Mignola stvořil a dále tvoří svůj jedinečný vesmír a svět postavený kolem Hellboye. Svět plný kypící životem a nápady a obsahující takřka nekonečné množství více či méně souvisejících příběhů. A i zdánlivě malé postavy mohou psát velké příběhy. Vítejte tedy v podzemí – vaším průvodcem bude sám Frankenstein!

Než se vrhneme na samotný nový kousek z Hellboy univerza (co to je se dočtete dále v článku), dovolte mi vrátit se o nějaký čas zpět. Nebo popravdě se vrátím zpátky v čase hned několikrát, ale popřadě. První historický výlet nás vrátí do roku 1818, kdy jistá Mary Shelley poprvé vydává svůj hororový román Frankenstein neboli moderní Prométheus. V něm, jak jistě většina z vás ví, vědec Viktor Frankenstein vytvoří monstrum – umělého člověka, kterého oživí, ale ve své aroganci nedomyslí důsledky svého jednání. Monstrum nakonec po tragických okamžicích odchází a mizí ve světě.  Právě na tomto základu – jak jinak, že ano? - vystavěl legendární milovník monster a mystérií Mike Mignola svou další postavu, která se mihla už v předchozích knihách univerza. A po těch pár pomrknutích dostala svou vlastní menší sérii. Než se ale k ní samotné dostaneme, ještě si dovolím jednu odbočku do minulosti – ale nebojte, tentokrát už budeme ve světě komiksů a Hellboye. 

Frankenstein v podzemí navazuje hlavně na dvě knihy - na jednu starší volně a na jednu novější přímo. Takže v obráceném pořadí. Kniha má přímou návaznost na letos vydaného Hellboye v Mexiku (psali jsme zde). Monstrum po střetnutí s Rudým chlapcem utíká z laboratoře a jeho cesta ho zavede do tajemné pyramidy. K druhému odkazu a návaznosti se musíme vrátit do roku 2008 – a tady se ukazuje perfektní mysl mistra Mignoli - ke knize Ú.P.V.O. 1: Dutozem a další povídky, protože právě s titulní Dutozemí, ve které pátrá tým Ú.P.V.O. má podzemí v knize velmi mnoho společného. A pak tu jsou taky odkazy na Ú.P.V.O. 6: Univerzální stroj a další knihy. A přitom kniha zároveň funguje velmi zdařile i sama o sobě bez nutnosti znát jakékoliv předchozí svazky. I když dobře, poslední věta je poměrně sporná. Kniha sice je to samostatný příběh, ale pravidelní čtenáři Hellboy univerza jako celku a všech možných sérií a příběhů si jí užijí nejvíc a při každém náznaku, zmínce a odkazu bude jejich fanouškovské srdce skákat radostí. 

A teď už tedy konečně ke knize samotné. Někdo to teď bude brát za přehnané, ale Frankenstein je v zásadě kniha o hledání sama sebe a místa ve světě. Titulní monstrum se po útěku a zvláštním setkání, propadne starým pyramidovým chrámem do Dutozemě plné mystérií, tajemství, tajemných národů, šílených vědců, ztracených výprav, nemrtvých, šílených vyznavačů, dinosaurů a bůhví čeho ještě a samozřejmě musí po klasickém vzoru zabránit katastrofě a porazit síly temné magie starých božstev. A vše se vyřeší ranami tvrdých pěstí. To je ale v podstatě jen takové pozadí, protože zároveň sledujeme rozpolcenou mysl uměle stvořeného člověka, který hledá sám sebe. V poměrně akčním příběhu tvrdého chlapáka ala Hellboy se tak dostáváme k psychologii a osobnosti – a je to skvělé. Z Frankensteinova Monstra se tak rázem místo okrajové postavy, která vás nechá chladným, stává dýchající „člověk“ trpící mnoha problémy, o kterém se chcete dozvědět mnohem víc.

Mike Mignola má své univerzum promyšlené. A nádherně a umně propojené a žádný dílek zde není jen tak navíc beze smyslu. A přesně to dokazuje ve Frankensteinovi. Jak už jsem psal výše, tak se jedná o v zásadě samostatně stojící příběh, na kterém klidně můžete známým a kamarádům ukázat Mistra Mikea. A oni budou nadšení, protože tohle je ukázka perfektní práce. Ovšem nejvíc knihu oceníte, pokud sledujete Hellboy univerzum jako celek. Není tomu dávno, co u nás vycházel Hellboy a zbytek příběhů se potácel na hraně prodejnosti. Takové Ú.P.V.O. tvrdě bojovalo o život v edici „Na přání“ a každý nový díl to vůbec neměl snadné. A pak naštěstí došlo ke změně a my najednou dostáváme jednu knihu z univerza za druhou, což je přesně to, co zkrátka chcete. Ideálně si rozbalte přehled od Comics Centra se čtecím pořádkem knih a jeďte podle něj a budete si chrochtat blahem. Ty příběhy na sebe navazují, vzájemně odkazují, propojují se, a proplétají v jeden celek, a leckteré příběhové univerzum by mohlo závidět. A Frankenstein je důkazem toho, že i miniaturní zmínky nebo krátké příběhy tady mají význam a pravděpodobně s nimi bude někdy dále pracováno a rozepsáno. 

Komiks by nebyl komiksem bez kresby. A v případě Frankensteina v podzemí se jí ujala velká kapacita – Ben Stenbeck. Tohoto tvůrce asi netřeba českým čtenářům nijak více představovat, protože se s jeho tvorbou můžeme vcelku pravidelně setkávat v rámci různých sérií Hellboy univerza nebo samostatně stojící Mignolovy řady Baltimore. A i tentokrát se jedná o perfektně provedenou práci vynášející celou knihu ještě o několik stupňů výš. Barvy přidal Dave Stewart a dokreslil tak perfekt celého komiksu. A schválně kolik různých skrytých odkazů v panelech najdete?

Jak už jsme u Comics Centra zvyklí, celý kniha přichází v pevné vazbě s přebalem a dobrým překladem. Na konci se můžete pokochat a pročíst skicářem, který opoznámkovali oba hlavní tvůrci – Mike i Ben – a tento pohled pod pokličku a do hlavy tvůrců je vždy zajímavý, proto doporučuju ho nevynechat.

Na Frankensteina v podzemí je možné všeho všudy koukat ze dvou hledisek. V prvním případě pokud máte rádi Hellboy universum a všechny ty pobočné příběhy a vyprávění a spojitosti, pak je pro vás kniha zkrátka absolutní povinností a pravděpodobně už jí máte doma. Pokud ne, koukejte to napravit. Z druhé strany pokud jste někdy chtěli vyzkoušet Mignolův mytický svět a nevěděli jste kdy, kde a jak začít, pak pro vás může být kniha ideálním vstupem, kde si vyzkoušíte, zda vám celý ten styl sedí a následně můžete pokračovat k celému Hellboyovi, Ú.P.V.O. nebo nějaké jiné řadě. Jenže nebudu vám lhát – do tohohle univerza se jednou propadnete a pak už budete jen nedočkavě čekat na každou další knihu rozšiřující živý a široký svět, který počal Pekelným chlapcem v roce 1994. Takže vzhůru do podzemí? 

 

Koupit se slevou u Comics Centra!

 

Frankenstein v podzemí

Scénář: Mike Mignola

Kresba: Ben Stenbeck

Barvy: Dave Stewart

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2020

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 144

Formát: Pevná vazba s přebalem, 158 x 239 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři