Goon: Nic než utrpení

Comics recenze

 Slovo goon sice můžete v nějakém úchylném království růžových poníků nebo v pofidérním státě homobuků přeložit jako „moula“, ale pokud jste tak přeložili i název tohohle komiksu, tak se tam pomalu stěhujte. Mnohem víc totiž sedí ten druhý a pořádný význam - tenhle Goon je rozhodně „rváč“ a týpek, který by mohl pít kyselinu a utírat si zadek šmirgl papírem.

 

 

Nejprve si představme hlavní dvojici. Prvním z protagonistů je přímo chlápek jménem Goon. Obrovský hromotluk se zjizveným obličejem a ne zrovna inteligentním pohledem vidláka. To, co mu chybí na kráse, a popravdě někdy i na inteligenci, protože není vyloženě génius, dohání svaly a nějakým prapodivným zázrakem má i dobré srdce. Tedy někde hodně hluboko v sobě. Jeho parťák je Franky, krásou i inteligencí stejný jako Goon, ale navíc je to mrštný prcek, mezi jehož hlavní koníčky patří chlast, ženský a hraní si se svým vystřelovákem, nejlíp v oku nějakého padoucha. Mimo hlavních postav je Goonův svět plný rybích lidí, vlkodlaků, duchů a taky zombíků. No a tyhle dva týpci se živí tím, že vybírají dluhy pro tajemného gangstera Labrazia. A tady se dostáváme k jediné slabině této knihy. První kniha je totiž ve skutečnosti až druhá v chronologickém pořadí, před ní je ještě nultý příběh, který vnáší naprosté jasno do toho, jak to bylo s Labraziem, a my můžeme jen doufat, že ho Comics Centrum také vydá. Hlavní hrdinové mají také svého úhlavního nepřítele a je jím Páter Monster, který zaplavil město zombí morem.

První kniha Goon je povídková a krátké komiksové příběhy na sebe nenavazují. Pokud se v příběhu nějaké povídky objeví něco z Goonova života, tak je vše doplněno poznámkou pod čarou, kde daná informace bude (například kniha Goon #6, čili Comics Centrum tomuto titulu opravdu věří), a stejně tak se objevují i jiná sdělení, která objasní některé vtipy a podobně. Díky tomuto narážíme na otázku žánru. Určitě je to parodie a komedie, nacpaná úryvky hororů a klasického noiru 30. a 40. let. Rozhodně nejlépe to v předmluvě popsal William Stout: ,,Minimalistické veledílo Urban debris. Powellův nihillistický noire spojuje popkulturní odkazy ze třicátých a čtyřicátých let s vidláckou veselostí Texaských masakrů motorovou pilou a k tomu ještě přimíchává staré dobré Monty Pythons.“ A garantuji vám, že tohle shrnutí je naprosto přesné. Důkazem nám budiž krátké jednostránkové a totálně absurdní komiksy, které se objevují v průběhu příběhu v reklamní pauze, a stejně jako tato malá dílka na nás může vyskočit fiktivní vintage reklama například na soupravu pro lobotomii.

Věnujme pár slov i českému zpracování knihy. Když jsem se podíval na jména lidí, kteří Goona překládali, neměl jsem jedinou pochybnost o tom, že budu spokojený. Trojice Martin Trojan, Václav Dort (překlad) a Marek Barányi (redakce překladu) odvedli perfektní práci a je vidět, že mají k sérii osobní vztah a podle toho se jí také věnovali. Kniha u nás vychází pouze v pevné vazbě s přebalem a vypadá naprosto luxusně.

Na závěr bych jen shrnul, že Eric Powell jednoduše napsal geniální dílo, které využitím odkazů minulosti buduje jeden z nejzábavnějších komiksů současnosti.

KOUPIT V COMICS CENTRU!

Goon 1: Nic než utrpení

/The Goon 1: Nothin' But Misery/

Powell, Eric

Nakladatel: Martin Trojan

Překlad: Martin Trojan, Václav Dort

Obálka: Eric Powell

Redakce: Václav Dort, Marek Barányi

Rok vydání: 2012

Počet stran: 144

Rozměr: 160 x 240

Provedení­: hardback

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Partneři