Green Arrow

Comics recenze

Svět znovuzrozených hrdinů stáje DC se potácí v poli průměrnosti, ze kterého lze ale přece jen něco zajímavého vyzobat. A zde je onen příklad, přátelé. Oliver Queen, všem známý jako Green Arrow, byl pro mě velkou neznámou. Nikdy jsem žádný jeho komiks nečetl. Prý ideální start pro nové čtenáře? Tak s chutí do toho!

Samozřejmě základní informace o tomto hrdinovi mám, ani se nemusím koukat do Wikipedie. Playboy, milionář a filantrop. Abysme si ho náhodou nepletli s Netopejrem, je to navíc blonďák žijící v Seattlu. Ale role Samotáře v Seattlu mu sluší víc než Tomu Hanksovi. A to už je co říct!

Samozřejmě naprostý laik nemá v tomto komiksu na růžích ustláno, stejně jako u jiných rebirthových řad i tady se musela zachovat alespoň bazální kontinuita. Proto zde potkáváme kočku jménem Black Canary, Oliverovu dceru Emi a její matku, sexy vražedkyni. Všichni to pekelně dobře umí s lukem. Proti nim se postaví prvoplánový záporák žijící v nevábně působící plovoucí pevnosti. A souboj může začít. 

Popsat Smrt a život Olivera Queena v těch několika předešlých větách je trochu přitažené za vlasy, ale víc vlastně ani znát nepotřebujete. Green Arrow se pustil do křížku s korporací, která ho za to protáhne pořádným mlýnkem na maso. Jako restart série to ale působí věrohodně a autor Benjamin Percy si s Oliverem rozhodně nebere servítky. Vlastně nám nedávají nic jiného, než co už známe. Je jedno, jestli to je Michael Douglas v trilleru Hra nebo Daredevil: Born again. Nic nás nezaujme tolik jako hrdinův  pád. U Daredevila to byl Kingpin. U Arrowa to je Devátý kruh. Tajemná organizace vedená Dantem, což je mimochodem dost odpornej zjev. Ano, inspirováno očividně Božskou komedií Dante Alighieriho. Však ono těch inspirací se v komiksu najde vícero. 

Předně Dante samotný se až nápadně podobá Red Skullovi, stejně jako Oliver Queen samotný je takovým Tony Starkem DC světa. Na druhou stranu, Oliver má Black Canary. Což je hrdinka, která do příběhu vnese čerstvý vítr. Díky ní dostává kniha alespoň ze začátku nádech sociálního dramatu, což není tak běžné. Nebojte, všechny ty narážky na třídní rozdíly zůstanou nezodpovězeny, protože velmi rychle se rozjíždí frenetická akce. Oliver Queen je navíc dost sympatickej maník, takže jeho boj o očištění svého jména budete sledovat s napětím až do konce knihy.  Na druhou stranu místy křečovité a nevěrohodné chování vedlejších postav mi kazilo dojem a působilo trochu moc prvoplánově, což je komiksu samotnému pouze na škodu. 

Ani Green Arrow nebyl ušetřen střídání kreslířů. Minimalistický Otto Schmidt, který se u nás objevil i ve Strážcích vesmíru, je v polovině vystřídán Chuanem Ferreyrou (Suicide squad New 52, Rex Mundi), který se vyžívá ve vykreslování detailů a krkolomných kung-fu kopech. Naštěstí oba borci zvládají svou práci s přehledem a čtenář tak netrpí změnou tempa vyprávění či dynamiky akcí. Já sám jsem si přechodu všiml asi až v polovině sešitu :)

Green Arrow: Smrt a život Olivera Queena je stokrát přehrávanou písničkou na téma Ikarova pádu. Přesto se musí nechat, že to stále funguje. Oliver Queen je sympaťák. Trochu naivní jako Mirek Dušín, ale rozhodně je to postava, která vám přiroste k srdci. Díky tomu jsem ochoten odpustit i trochu nelogické zakončení. Faktem ale zůstává, že se jedná o nejlepší DC rebirth, který si u nás můžete přečíst. 

KOUPIT NA STRÁNKÁCH COMICS POINTU

Green Arrow: Smrt a život Olivera Queena

Benjamin Percy, Otto Schmidt, Juan Ferrerya

Vydavatelství: BB Art

Rok vydání: 6/2018

Překlad: Changer the Elter

Formát: 170 x 260 mm

Počet stran: 160

Provedení: Paperback, papeback black edice, hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři