Green Arrow se dostal i do ČR

Comics recenze

Oliver Queen je samozvaný strážce pořádku. Pobíhá v zelené kápi po Star City a střílí po zločincích šípy, které mají různou účinnost – kouřové, přilnavé, vybuchující a tak dále. Mívá s sebou parťáka či parťačku (záleží na konkrétním komiksu) jménem Speedy. Green Arrow se objevil poprvé v roce 1941, vycházel dekády a dekády a odbyl si restart v The New 52. BBart pro českou premiéru s tímto druhým Robinem Hoodem zvolil komiks Green Arrow: Rok jedna, který mapuje dobu, kterou Oliver strávil v místě, kde musel vydolovat veškerou svou duševní a fyzickou sílu, aby přežil.

Tím místem je ostrov, jehož poloha není zanesena v žádných mapách, protože se na něm testovali jaderné zbraně. A znáte Amíky, co jde, to ututlat. Mladý zbohatlík Oliver je vyplaven na jeho pobřeží po menší potyčce se svým ne tak úplně nejlepším kamarádem a je odkázán na milost a nemilost samoty a nespoutané přírodě. Dokud nezjistí, že ta příroda není až tak nespoutaná, a vzápětí musí čelit samopalům, žoldákům i drogovému kartelu. A taky vlastnímu svědomí.

Rok jedna je prostě o přerodu jednoho bohatého fracka ve skromného a milého hocha, jakých jsme viděli již desítky, možná stovky. Ale i klišé se dá udělat dobře. Scénáristovi Andymu Diggleovi se z příběhu povedlo vykřesat hodně. Dostal do něj emoce, sílu a akční scény, které prostě do takového komiksu patří. Zároveň však nekroutíme hlavou nad přitažeností děje za vlasy. No, možná občas.

Problém jsem měl jen s pár scénami, například když člen zlaté mládeže poměrně umně rozdělá oheň pomocí luku, protože jako kluk chodil do skauta, nebo když mu najednou dojde, jak zlý a sobecký byl. Scénárista prostě nastrkal Olivera tam, kde ho potřeboval mít, a občas mu to ujelo.

Kreslíř, který je ve světě komiksu znám jako Jock dokázal z tuctového příběhu vytvořit skvělou podívanou, která možná na první pohled nelahodí oku, ale duši rozhodně. Určitě bych vyzdvihl covery a úplně poslední panel.

I přes prostotu příběhu řadím Green Arrow: Rok jedna do těch povedenějších „superhrdinských“ komiksů, co u nás vyšly. A pokud sledujete seriál Arrow, je pro vás přímo povinností – protože zjistíte, že tady je všechno jinak.

Green Arrow - Rok jedna
Scénář: Andy Diggle
Kresba: Jock
Vydavatelství: BBart
Rok vydání: 2014
Provedení: Paperback
Počet stran: 160
Formát: 168 x 258 mm

Autor: Ondřej Hartman Walome

Galerie:

Partneři