Hellboy a Ú.P.V.O.: 1953

Comics recenze

Pekelný kluk se vydává v době svých začátků v úřadu do staré dobré Anglie čelit tamějším strašidlům. A taky se starými známými krotit hafany. Jdete s ním?

Série spojující Hellboye a jeho začátky v Úřadu paranormálního výzkumu a obrany, ale v podstatě i samotné počátky Úřadu jako takového – přeci jen byl založen prof. Bruttenholmem v roce 1945 a tak je i po sedmi, osmi letech stále v plenkách a mnohé zásadní věci jsou ještě roky vepředu – co jsem to? Jo, ano, tak tahle série začala povedeným dílem nesoucím podtitul 1952. Ostatně je dobrým zvykem, že historické exkurzy nesou roční číslování, ať už je to 1946 – 48, nebo právě 52-53. Každopádně se tedy nejedná o hlavní dějovou řadu, ale spíše příběhy volně na Hellboye navazující a dokreslující celý rozsáhlý, propletený a mnohdy geniálně promyšlený svět Mikea Mignoly.

Zatímco v předchozím díle hrála prim Brazílie, zde se Hellboy přesouvá v doprovodu svého „otce“ prof. Bruttenholma do staré dobré Anglie plné legend, strašidel a bájí. A zároveň na čtenáře čeká série kratších povídek klasického Hellboyovského střihu, tedy po linii problém, chvilka vyšetřování, nevyhnutelný souboj a finále. Tedy hodně v kostce shrnuto, samozřejmě. Úvodní povídky vás zavedou do mládí prof. Bruttenholma a jeho střetnutí s Kelpií, také k jedné místní hospůdce, kterou straší staří duchové, ale i k čarodějnici patřící hluboko do doby, kdy Anglii vládla Římská říše. A ani to není vše. Nejdelším příběhem knihy je povídka „Pozor, zlý pes!“, která se jeví jako více než podstatná pro celý svět mignolaverse, protože přináší kromě souboje s monstrem a Hellboyovým šoumenstvím také ruské agenty a jejich snahu o získání tajemství, ale i odhalení vnitřních sporů (a pokud jste četli Ú.P.V.O. Peklo na zemi 7: Když zamrzlo peklo, víte, co se bude v budoucnu dít). No ostatně jsme v době Studené války a navíc v padesátých letech, kdy v USA v podstatě vrcholil i vnitrostátní boj s levicově smýšlejícími spoluobčany. O tom ale jindy v hodině dějepisu.

Ke knize 1953 si otec celého světa Mike Mignola pozval do scénáristického křesla poprvé Chrise Robersona a musím říct, že příběhové stránce nová tvář prospěla. Ne, není to diametrálně odlišné a stále dostáváme Hellboye tak, jak ho známe a máme rádi, ale Roberson přináší spoustu svěžích nápadů, nových myšlenek a po dialogové i příběhové stránce všechny povídky pěkně šlapou, a to i přes svůj mnohdy kratší rozsah. Vrcholem všeho je finální příběh, který přináší Lovecroftovskou hororovou záhadu, která v sobě míchá prvky špionážních válek, humoru i emocí.

Co už tradičně funguje na výbornou a zde se opět ukazuje, to je provázanost všech Mignolových knih napříč jeho univerzem a vzájemné odkazy, ať už do minulosti – Lovec čarodějnic, tak i do budoucnosti – Ú.P.V.O. Peklo na zemi a ruská varianta Úřadu. U knih máte zkrátka pocit, že fungují jako celek a jeden velký, obří, vzájemně provázaný příběh. Lze samozřejmě číst i jednotlivé série nebo i v případě povídek jednotlivé knihy, ale vzájemná návaznost dává celému světu tu správnou hloubku a ukazuje skvělý autorův um.

O stránku kresby se postarala trojice autorů. Zatímco pětici povídek si rozdělili Ben Stenbeck (Baltimore) a Michale Walsh (Vision), tak poslední příběh vytvořil držitel Eisnerovi ceny Paolo M. Rivera (Punisher, Daredevil) a v kombinaci s barvami tradičního Dava Stewarta se jedná ve všech případech o skvělou volbu a parádní kombinaci se scénáře. Byť mého srdce šampion je právě už od série Baltimore Ben Stenbeck.

Kromě samotných příběhů obsahuje kniha i množství doplňkového materiálu v podobě skic a poznámek autorů, kde si přečtete třeba o respektu z M. Mignoly. Ostatně je to jeho svět.

Rok 1953 byl dobrý rok – Československá televize zahájila vysílání, v Brně založili zoologickou zahradu a byl zdolán Mt. Everest. Poznámka pod čarou – ano, negativní záměrně vynechávám. A ano, byl to dobrý rok i pro Hellboye v jeho nové knize. Úřadu je tu sice pomalá a prim hraje rohatý chlapec, ale to vůbec není na škodu, protože ho přece máme všichni rádi, ne? Povedené šestice příběhů přináší další vzhled do Mignolova světa i do života tehdy mladého Hellboye a vede si více než dobře. A co vy? Líbí se vám historický exkurz?

 

Knihu můžete koupit se slevou u Comics Centra zde!

 

Hellboy a Ú.P.V.O.: 1953

Scénář: Mike Mignola a Chris Roberson

Kresba: Paolo M. Rivera, Ben Stenbeck, Michael Walsh

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2024

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 160

Formát: 158 x 239 mm, pevná vazba s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři