Hezký dům u jezera

Comics recenze

Znělo to jako super místo na odpočinek a dovolenou - všechno co byste si přáli, klid a pohoda. Tedy jen do doby, než nastane konec světa.

DC Black Label je zpět bejby! Série, které se u nás chopilo vydavatelství Crew už nám přinesla skvělé počiny jako Ranaři, Batmana Bílého rytíře, ale i absolutně nesuperhrdinské kousky jako slasher Košík plný hlav či Domeček krve a bolesti, dostává už sedmnáctý (u nás, v originále patnáctý) svazek s takovým příjemným poklidným názvem Hezký dům u jezera. Vždyť kdo by nechtěl zažít příjemnou prázdninovou, dovolenkovou nebo aspoň víkendovou pohodu v hustých lesích v odlehlém domě, ve kterém navíc najdete v podstatě vše, co byste si mohli přát.

Přesně tak nějak začíná komiksové vyprávění, kdy je deset lidí pozváno do honosného domu. Sejde se tu tak Grafička, Klavírista, Novinář, Komik, Spisovatelka, Vědkyně, Účetní, Konzultantka, Akupunkturista a Doktorka – a klidně si je po celou dobu čtení můžete ponechat takto a neřešit jejich jména. Co je spojuje? Inu pořadatel celého víkendu, který je pozval, tajemný přítel Walter. Setkali se s nim napříč dobou a časem, na střední škole, vysoké, v práci či v baru, zkrátka cesty se protnuly různě. Proč právě oni? Nikdo neví. Tedy kromě Waltera samotného. Proč teď? Tady se dostáváme z temně budovaného thrilleru do žánru snad ještě temnější hororové sci-fi. Z počátku totiž vše vypadá růžově a skvěle, lidé si užívají luxusu a pohody. Jenže nastává konec světa z rukou tajemné mimozemské rasy.

Desítka postav se dostává do zvláštní situace. Svět okolo se utápí v ohni a chaosu a zkáze. Proč? Jak? Je to realita? Nejedná se o fikci? A proč si Walter vybral právě je a jaké s nimi má plány? Už jen z toho důvodu, že Walter samozřejmě není jen tak někdo, jak každému čtenáři okamžitě dojde. V domě se tak rozjíždí na pomezí sci-fi a hororu perfektní sociálně psychologické drama, které do kontrastu vzájemně staví jednotlivé postavy a jejich reakce, jednání a i následky všech jejich zjištění. Jenže pozor na to, co v takovém domě děláte, protože jeho majitel má sice své „mravence“ rád, ale to neznamená, že je nenutí dodržovat určitá jasná pravidla.

James Tynion IV není u nás neznámým autorem, ale osobně ho mám trochu zaškatulkovaného jako scénáristu Batmana, ve kterém sice předvedl svůj um v Detective Comics, ať už v rámci Znovuzrození nebo éry New 52. Přeci jen ale superhrdinský mainstream je něco jiného, než pevně vystavěný psychologický thriller s čistě originální zápletkou. Tedy za předpokladu, že Konec světa je inovativní a originální zápletkou samozřejmě. Tynion se rozhodl svůj příběh vystavět nejen na dobře dávkovaném příběhu jako takovém, ale i na množství flashbacků a pravidelně dávkovaných překvapení a cliffhangerů. Zároveň toho ale čtenáři dost odhalí už z počátku svého vyprávění. Jenže musí být vše úplná pravda? Stejně jako si může Walter hrát se svými obyvateli domu, může si Tynion hrát se svými čtenáři a jejich myšlenkami a realitou. Zároveň se autorovi daří celý děj hned několikrát celkově obrátit a tím ještě více udržet čtenářovu pozornost. A také tím, jak sice ukazuje celkovou realitu a obraz dění, ale zároveň umně schovává detaily. Ostatně prvním čtením jsem knihu proletěl v podstatě za jednu odpoledne a večer a to má více než 400 stran, tedy v rámci komiksových knih je to solidní bichle.

Hezký dům u jezera je ten tip knihy a příběhu, který se vám zažere hodně hluboko pod kůži a ještě dlouho vás bude pronásledovat svým vyzněním a myšlenkami. A to ve finále zjistíte, že hlavní motivace celého příběhu je až geniálně jednoduchá. Jen našla stejně geniálního prodavače v podobě autora.

Autorem kresby je Álvaro Martínez Bueno, který s Tynionem pracoval už na zmiňovaném Batmanovi, ale i třeba na sérii Metal a jeho výtvarné stránka celému příběhu dokonale sedí a jede svou brutální jízdou od začátku do konce. Drobné detaily i nepravidelné panelování dávají knize spád a podtrhují pádící příběh a postavy, na kterých komiks dost stojí.

Jsem rád, že Crew vydalo komiks v souborném velkém vydání i s bonusy, v pevné vazbě a s přebalem. Příběhu to zkrátka sluší a vzhledem k tomu, že nejspíš půjde o jeden z nejlepších komiksů roku 2025, péči si zaslouží. K tomu si navíc můžete připočíst řadu bonusů jako původní námět, postavy či skicář autora.

Hezký dům u jezera je bomba. Kombinace psychologického thrilleru postav uzavřených v jednom domě v bezvýchodné situaci a jejich reakcí na celé dění, absurdního děje, kdy kolem vás hoří svět a vy si můžete užívat plný luxus života jednoho sídla, ale i hororové sci-fi plné ničení. Jak skončí svět? Otázka prostupující komiksem stejně jako myšlenka na paradox mezi únikem smrti, ale luxusním vězením na straně druhé.

Komiks roku 2025? Možná. Komiks první čtvrtletí? Zcela určitě! Hezký dům u jezera si nese maximální doporučení.

 

Komiks můžete koupit u Crew zde!

 

Hezký dům u jezera

Autor: James Tynion IV

Kresba: Álvaro Martínez Bueno

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2025

Překlad: Filip Ženíšek

Počet stran: 424

Formát: pevná vazba s přebalem, 168 x 258 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři