Horor pod taktovkou DC

Comics recenze

Rok 1968 byl pro milovníky hororu přelomový. Právě tehdy totiž představil americký režisér George A. Romero světu fenomén zombie jakožto nemrtvých bytostí bažících po lidském mase/mozku. Dnes jsou zombie stále lákavým tématem napříč kulturou. Není tedy divu, že přichází i Konec liDCtva!

Pokud bychom v DC universu měli najít největšího záporáka, jistě by jím byl Darkseid. Naštěstí pro nás začínáme pohledem na Ligu spravedlnosti, která nakopala Darkseida do jeho modré zádele a vyprovodila ho fofrem pryč. Jenže se mezitím ztratil Cyborg. Na první pohled nepodstatný problém kalící čistou radost z vítězství nad zlem,. Ale jak se brzy ukáže, jedná se o prů.er globálních rozměrů: To když se s nechtěnou pomocí Cyborga začne světem šířit virus anti-života. A měnit nakažené v nemyslící monsta. Bez ohledu na rasu, věk i superschopnosti. 

Je jedno, jestli se lidé mění díky opičímu kousnutí nebo pomocí technoviru vysílaného do všech mobilních telefonů a obrazovek. Výsledek je stejný: Davy běsnících monster. Náš virus anti-života je ovšem pořádný zmetek, protože touží čistě po tom zničit veškerý život, který navíc dokáže jako správný evil badass také vyčenichat. Brzy tak nastává zombie apokalypsa a hned první sešit nás utvrdí v tom, že nelze spoléhat ani na Ligu spravedlnosti. Jsme v tom sami!

Pokud bychom event Blacknest night brali jako odpověď na přímočarou řezničinu Marvel Zombies, pak Konec LiDCtva (v originále DCeased) kontruje spíše Walking Dead. Zombíci mezi sebou nebojují o to, komu zbyde více živáků k večerní tabuli. Scénárista Tom Taylor místo toho vybudoval hutnou atmosféru světa čelícího neodvratné zkáze. Suchý humor typický pro Marvel zombies byste zde hledali marně. Pro mě velkým plusem byla naše skupina přeživších. S výjimkou Supermana se jedná hlavně o vedlejší postavy. Hlavní hrdinové se sice objeví, ale záhy mizí: Tom Taylor jim záměrně nevěnoval dostatek prostoru. Ostatně hlavní postavy si celkem brzy získají vaše sympatie - nákaza a její důsledky se totiž nevyhýbají ani jim. 

Samozřejmě se jedná o velkou událost, takže v šesti sešitech se nám postupně vystřídají snad všichni DC hrdinové. Velkou výhodou pro nás je ovšem skutečnost, že valná většina z nich je beztak nakažená a nebude se po stránkách prohánět dlouho. Konec liDCtva tak nemusíte pročítat s encyklopedií DC pláštěnkářů v druhé ruce - zde se prostě bavíte a hádáte, zda smršť všech těch nadlidských svalů a energetických blesků bude stačit na nekončící záplavu nakažených. Jediným škraloupem na jinak krásně krvavém hávu této knihy jsou snad nikdy nekončící slinty Lois Lainové typu "Nikdo to nečekal." "Chci říkat svému dítěti, že monstra neexistují... ale oni existují." "Museli jsme vzít naši bolest a přetavit ji v útok..." a plno dalších hlášek, při kterých úplně slyšíte třepotání americké vlajky na pozadí. Přece jenom se stále jedná o mainstream, byť trochu stojící stranou. Přesto bych si moc rád jednou přečetl superhrdinský komiks prostý takového bezduchého balastu.

Stále ale platí, že Konec liDCtva je nadprůměrně dobrým čtením. Konečně uvidíte své oblíbené hrdiny utržené ze řetězu. Můžete se tak těšit na pořádná jatka, utrhané končetiny i vyřizování osobních účtů, které by jinak nebylo vůbec možné. Práce autora Toma Taylora je skvělá (s výjimkou Lois) a právem si za tuto sérii odnesl několik ocenění. Konec liDCtva je sice uzavřený příběh, ale nadšení fanouškovské základny bylo tak velké, že pokračování na sebe nenechalo dlouho čekat. A já upřímně doufám, že návrat nemrtvých hrdinů do českých knihkupectví nebude trvat dlouho!

KOUPIT KONEC LIDCTVA PŘÍMO U CRWE

Konec liDCtva

Tom Taylor a kol.

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 4/2023

Překlad: Jan Kukrál

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 232

Provedení: Hardback s přebalem

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři