Ostrý vítr, ženoucí se prérií, vysouší kapky potu stékající po šíji zamlklého muže, jehož pomněnkové oči prozrazují odhodlání a neústupnost. Tohle není scéna z filmu Sergia Leoneho. Tohle je komiksový Hrobař.
Každý nový díl Modré crwe mě utvrzuje v přesvědčení, že evropská komiksová produkce rozhodně stojí za povšimnutí. Nejinak je tomu i v případě nejnovější knihy s pořadovým číslem 11. Tentokrát zavítáme na Divoký západ v jeho nejslavnější éře, kdy muži byli zachmuření, propocení, a pro tasení koltu stačila urážka muly. John Wayne se může jít zahrabat - přichází zástupce ryzího spaghetti westernu, drsný Hrobař.
Náš hrobař se jmenuje Jonas. Hodilo by se říci, že jeho duše je černá jako jeho oblek, to by si ale nesměl získat mé sympatie na první dobrou. Jonasova duše rozhodně není černá, byť nějaké kostlivce ve skříni (pardon, v rakvi) má. Navíc ho čeká nelehký úkol: Má tři dny na to, aby odvezl mrtvolu bohatého majitele lomu na místo posledního odpočinku. Což vypadá lehce, nicméně celou situaci ztěžuje fakt, že před smrtí si dal jemnostpán pořádnou porci pudinku a zlatých valounů. A jak všichni asi tušíte, zlato nikdá nepřineslo nikomu nic dobrého. Hrobař se vydává splnit své poslání, v patách bandu naštvaných horníků, po boku upjatou gubernantku a čínskou služku a před sebou poněkud mlhavou vyhlídku na odměnu za vykonanou práci...
Příběh Hrobaře je vystavěn v duchu westernů s Clintem Eastwoodem. I náš hlavní hrdina není prvoplánový klaďas, jeho pohnutky jsou přinejlepším rozporuplné. Sice se řídí svým vlastním morálním kompasem, nicméně s cynismem sobě vlastním jedná bez servítek se všemi kolem. Prostě chlápek, který vás bude zaručeně bavit. Užvaněný ostrostřelec, který dokáže být paličatý jako mezek. Jeho charakter působí barvitěji hlavně v porovnání s ostatními postavami, zvláště s angličankou Rose, která na první pohled jedná z potřeby konat správnou věc, nesnižujíce se k přízemnosti Jonase. Proto je interkace této dvojice zábavná. Zápletka je zajímavě vystavěná, v komiksu nenajdete hluchá místa. Od začátku prostě fandíte Jonasovi, byť proti sobě má početnou přesilu. Navíc svět Divokého západu, jak nám ho servíruje Xavier Dorison (ano, ten Dorison, kterého známe díky Třetímu zákonu nebo Dlouhému Johnu Silverovi), je drsným místem, kde smrt číhá na každém kroku. Což dodává komiksu na přitažlivosti. Finále už bylo jen třešničkou na pomyslném zlatém dortu. Vůbec nevadí, že se v podstatě jedná o celkem jednoduchou záležitost.
Kresbu obstaral Ralph Meyer, který sice není komiksovým nováčkem, ale je to právě Hrobař, který ho vystřelil na francouzský kreslířský Olymp. V jeho stylu poznáte evropskou školu na první pohled. Hrobař nepůsobí sterilně, napomáhá tomu zejména mimika, kterou má Meyer zvládnutou na výbornou. Celému komiksu navíc vládnou okrové tóny, které dávají pocítit horko amerického středozápadu na každém panelu.
Jak se dozvíte v medailonku o autorovi, Hrobař se stal v roce 2015 nejoblííbenějším komiksem ve Francii. A není se čemu divit. Hrdinové typu našeho Jonase jsou drsní týpci, se kterými není radno pouštět se do křížku. Přesto si dokážou získat naše sympatie.A je to dobře. Hrobař si plným právem zaslouží vaší pozornost.
Hrobař 1 a 2
Xavier Dorison, Ralph Meyer
Nakladatelství: Crew
Rok vydání: 4/2019
Překlad: Richard Podaný
Formát: 190 x 260 mm
Počet stran: 116
Provedení: Paperback
Autor: Robin Podéšť RaptoR