JOKER - Batman bez Batmana

Comics recenze

Batman. V ČR velice známá komiksová postava, v posledních letech zprofanovaná díky nové filmové trilogii. Čeští nakladatelé si boom nenechali ujít a v posledních letech nás zavalilo spoustu komiksů s Batmanem. Jedním z nich je kniha JOKER, na které se podílel scénárista Brian Azzarello a kreslíř Lee Bermejo. Briana Azzarella můžete znát díky sérii Hellblazer, kterou u nás vydává CREW nebo také díky velice úspěšné řadě 100 nábojů od BBartu.

BBart má také na svědomí právě JOKERa a hned na začátek je třeba říct, že se jedná snad o jednoho z nejlepších Batmanů vydaných u nás. A to i přesto, že dějově nejdříve nepřekvapí. Joker je propuštěn z Arkhamského ústavu pro duševně choré a jak už to tak s tímhle padouchem bývá, netrvá dlouho a už dává do kupy partu zločinců a chystá šílený plán. Příběh nám částečně vypraví zelenáč mezi kriminálníky Jonny Frost. To on vyzvedne Jokera u Arkhamu, to on je na všech jeho pochůzkách. To on pronikne do Jokerova uvažování… nebo si to alespoň myslí.

Síla Azzarellova scénáře spočívá v přísné realističnosti Batmanova universa – znáte postavu Croc? Obří ještěří muž? Tak v JOKERovi je to velký svalnatý černoch. Dvě tváře, Hádankář, Tučňák, ti všichni neztrácí své charakteristické prvky, ale působí nanejvýš reálně.

Postava Jokera je zde vykreslena natolik brilantně, až mi z jednoho panelu přeběhl mráz po zádech – nepřeháním. Celý komiks je prakticky o něm, ačkoli figuruje jako vedlejší postava. A na konec bohužel přijde Batman, postará se o tradičně nudné a nenápadité finále a genialitu celého komiksu se snaží zadupat do země – naštěstí se mu to nepovede, protože Azzarello předvedl brilantní práci.

Jenomže ačkoli zatím básním jen o scénáři, je to také kresba, která dělá z JOKERa jedinečný komiks. Bermejo umí, sakra ten chlap umí. Ty stíny, ty detaily, ty ženský. Bermejo se piplá jak s detaily tváří, tak s pozadím. Získal si mě hned zezačátku panelem, ve kterém je Joker vycházející z Arkhamu a ve větru mu vlaje bezchybně vystínovaný kabát. Skladba panelů je perfektní, příběh je dynamický a neskutečně čtivý.

Knize by však slušela hezčí vazba – když sundáte papírový přebal, koukáte na lehce vyrytý obrázek, který není moc vidět a hřbet by tako mohl být výraznější. Ale to je drobnost, která zamrzí jen komiksové šílence. Celkově se jedná o vynikající komiks, který navíc stojí jen 399,- což je cena za barevný hardback více než sympatická.

Joker
Scénář: Brian Azzarello
Kresba: Lee Bermejo
Vydavatelství: BBart
Rok vydání: 10/2012
Překlad: Petr Zenkl
Provedení: Hardback
Počet stran: 128
Formát: 170 x 260 mm

Autor: Ondřej Hartman Walome

Galerie:

Partneři