Klan M

Comics recenze

Vítejte ve světě, který je pohádkově růžoví, světě kde homo superior je dominantním druhem a může si dovolit takřka vše. Ve světě, který je moc úžasný na to, aby byl skutečný.

Vydavatelství Crew pokračuje v sérii Legendy Marvelu, která na svých stránkách představuje nejikoničtější příběhy tohoto univerza jako Wolverinovo zrození, legendární výpravu 1602 nebo megaevent Občanskou válku. Desátý svazek si pro sebe uzmula populární parta X-Menů a jejich tak trochu nevšední problém, který by dost možná ani problémem v jistém smyslu být nemusel.

Klan M navazuje na známý komiks Avengers: Rozpad, který představil Scarlet Witch jako psychicky zlomenou hrdinku, která vlivem události začala útočit na samotné Avengers, některé dokonce zabila a způsobila rozpad těch nejlepších z nejlepších ze stáje Marvel. No a nyní je čas, aspoň tak začíná Klan M, najít způsob a vyřešit co s Wandou  Maximoff nebo-li Scarlet Witch, která se skrývá v troskách Genoši.

X-meni, Avengers a další hrdinové se na tajné poradě shodnou, že situace s nestabilní Wandou se musí řešit a vypraví se za ní. Jenže místo úspěšné akce udělá mocná Scarlet Witch poslední velký „kotrmelec“ a změní realitu. A bum bác, máme tu Ameriku, kde vládne homo superior. Mutanti jsou dominujícími postavami společnosti a lidský druh ustupuje do pozadí. Zdálo by se to jako růžová idylka na obláčku, ale ne všichni jsou spokojení a hlavně si někteří začínají všímat, že realita okolo není tak úplně skutečná a něco je špatně. Je tedy čas se spojit a postavit se Scarlet Witch a celé její rodině v čele se stárnoucím Magnetem.

Musím říct, že po začátku čtení Klanu M jsem musel knihu na chvíli odložit a přečíst si, co ději předcházelo. Jasně, můžete přijmout, že Wanda je velký špatný a je třeba její problém řešit, ale asi budete chtít vědět, co se v minulosti stalo. Trochu škoda, že Crew nevydala nejprve rozpad a až následně tuto knihu. To je možná největší neduh Klanu M, kdy vám některé souvislosti mohou uniknout. Na druhou stranu jsem si příběh Briana M. Bendise až nebývale užil. Ano, jedná se sice o velký event plný postav a dění, ale na kulisách superhrdinského maistreamu se rýsuje hutný dospělý a těžký příběh plný až filosofických otázek s na takový komiks nebývalým přesahem.

Asi všichni totiž známe superhrdiny. Kolik z nich muselo něco obětovat při konání dobra. Rodinu, přátele, vlastní život, své sny a přání. A nyní všichni žijí v realitě, kde se jejich sny plní. Kde lidé a mutanti žijí v poklidu, X-meny nikdo nepronásleduje, mají výlučné postavení ve společnosti, hrdinové žijí ve svých ideálních světech takřka bez mráčků. Kdo by se něčeho takového jen tak vzdal a vrátil se k bolestivé realitě plné ztrát? Hrdinové se musí postavit otázce – zůstat nebo se vrátit? Nevědomost nebo střet s nemilosrdným kolem osudu? Asi nikdo z nás tuhle otázku a odpověď na ní hrdinům komiksu nezávidí a nechtěl by jí čelit.

Jak už to u podobně velkých a zásadních eventů bývá, je kniha doslova napěchována postavami. Větší či menší role, najdete zde v podstatě každého, kdo v Marvelu něco znamená, byť prim samozřejmě hrají X-meni a (bývalý) Avengers. Přesto jsem ale neměl pocit, že bych se v postavách a ději ztrácel a Bendis drží úspěšně pěkný přehled, a to i přes stoupající tempo a spád od začátku do konce.

Kniha kromě zajímavého hlavního dějového oblouku staví na silných emocích a charakterech, kdy čtenář silně pociťuje nesmiřitelnou realitu a životní krutost, která se u některých méně, u jiných více probarvuje. V tomhle ohledu je třeba říct, že zvlášť u takového Spider-Mana bude mít asi leckdo na krajíčku, protože právě pavoučí muž má uvědomění si reality jedno z nejtěžších. Zkrátka ony životní změny a osudy alternativní reality jsou silnou stránkou komiksu, na kterých pevnými nohami stojí. A ne, absolutně se nejedná o klasický superhrdinský mainstream, jak by mohla kniha na první pohled vypadat, ale o veskrze dospělé čtení plné hlubokých emocí, zvratů a myšlenek. Přesto jsem se na konci knihy i přes její kvality nemohl ubránit pocitu, že by klidně mohla být o dva sešity delší a plynulosti děje by to pomohlo, takhle je místy děj rychlejší, než by musel a ne vše dostane takový prostor, jak by si subjektivně zasloužilo.

O kresbu se postaral Oliver Coipel, který pojal celé ztvárnění velmi originálně a užívá si Bendisovu jízdu alternativním neznámem od prvního, do posledního panelu. Jasně poznáte všechny známé postavy a hrdiny, přesto mají své originální nezaměnitelné vyznění. Coipel skvěle vyvažuje upozaděnou míru akce – ne, fakt jí ve finále v knize nenajdete tolik – a na dialozích položené části, které zpomalují vysokooktanové tempo příběhu.

I když nám Bendis od počátku jasně vymezuje děj a jeho základy, nabízí se během čtení, ale i po něm otázka – kdo je záporák? Je Wanda šílený zabiják nebo zlomený člověk? I když jsem si užil Bendisovo vyprávění od začátku do konce, líbí se mi tenhle přesah, který do celé knihy zakomponoval.

Klan M je jedním z nejvýznamnějších a nejsilnějších komiksů Marvelu a tohle můžu po přečtení jen potvrdit. Nejsem velkým příznivcem mega eventů, kde se hromadí slavné postavy a skáčete z místa na místo, ale Bendisovi se povedlo v kulisách tohohle velkého zásadního příběhu vystavět poměrně civilní, přemýšlivou a emocemi nabitou jízdu, která ve skrytu nabízí mnohem víc, než se může na první pohled zdát.

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Wolverine: Zrození

Scénář: Brian Michael Bendis

Kresba: Olivier Coipel

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2024

Překlad: Changer the Elder

Počet stran: 228

Formát: 168x258, pevná vazba s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři