Klub Rváčů 2

Comics recenze

Když jsem kdysi dávno viděl a následně i četl Klub rváčů, bylo to moje první setkání s Chuckem Palahniukem. Po první knize už nebylo úniku a Chuck se zařadil mezi mé nejoblíbenější autory vedle jmen jako Cormac McCarthy nebo Lev Nikolajevič Tolstoj. Každá další kniha mě naplnila velkým očekáváním a nikdy nezklamala. Po x letech přišlo nečekané oznámení. Bude Klub Rváčů 2 a bude to comics!

Je možné že následující recenze obsahuje spoilery či prvky způsobující epileptický záchvat.

Všechno začíná rutinou. I když to není uplně pravda, spíš to začíná něčím co připomíná rutinu svým tempem a opakováním. Sebastián například neustále potkává lidi s rozbitým obličejem. Lidi, kteří mu říkají pane a dávají věci zdarma. Sebastián neustále bere prášky. Není vlastně nemocný, ale bere prášky na hlavu, aby se něco nedostalo ven. Aby se nedostalo ven něco, co podle někerých znamená život a podle jiných i mnohem víc.

Že by bylo fajn vypustit tu skrytou bestii si myslí i Sebastiánova žena. Marla. Takové to malé roztomilé stvoření, které bylo schopné podvádět jednoho chlápka s ním samým díky sexu. Sexu, který si užívala natolik, že jí zachránil život. To je, ale jiná pohádka. Marle ovšem neustále stejný a klidný život leze na nervy. A proto si myslí, že sypat do Sebastiánových pilulek místo účiných látek cukr, je nejlepší cesta k tomu jak získat zpět život. Pro ní. Bez ohledu na to že mají syna. Malého chlapce, který se až moc vyzná v chemii.

Kruh pak uzavírají návštěvy psychiatra, kde se konečně dozvíme, jak je možné, že Kluby rváčů a další aktivity, neexistujícího muže Taylera Durdena neustále pokračují.

Klub Rváčů nebyl obyčejný film, ani obyčejná kniha. Šlo o díla, která si našla miliony fanoušků po celém světě. Někdo byl znechucen, jiný pobaven a dalšímu se v hlavě rozezněl alarmující signál, že konzumní společnost je špatná, korporace zlé a nejlepší cesta jak s tím skoncovat je udusit stávající člověkavysávající systém mezi obříma ceckama. Někdy se mi zdá, že těch posledních byla většina, ale shodou okolností Chuck Palahniuk navštívil nedávno naší milou a malou zemi, kde měl mimo jiné křest a minibesedu o Klubu Rváčů 2. Rozhodl jsem se popsat jednu situaci, která nastala.

 

Z publika padla otázka ( jejíž znění si nepamatuji zcela přesně, protože si myslím, že byla blbá) zda si Chuck myslí, že stávající přehnaná politická korektnost ve světě souvisí s menším počtem válek. 

*delší ticho než je zdrávo, načež Chuck Pochopil že to je vše*

Odpověď zazněla jasně: někteří lidí nabyli pocitu, že se ve svých knihách snaží ukázat zrcadlo určitému problému, že je sociálním kritikem, s jasným cílem ukázat na chyby naší společnosti a spasit svět, ale (cituji) ,,Já tu rozhodně nejsem proto, abych spasil svět.“ – Chuck Palahniuk

 

Dílo Chucka Palahniuka vždycky odráželo nějaký společenský, morální či jakýkoliv jiný problém. Ukázal ho jasně, zřetelně a pak ho struhadlem osekal na jádro a to pojal absolutně extrémně a navíc (což je primární) zábavně! A takový je i Klub Rváčů 2 zábavný, brutální a syrový. 

Chuck je navíc comicsově scénáristický amatér, ale zkušený spisovatel a tak zvesela experimentuje s pro něj absolutně novým médiem. Napsal sám sebe jako postavu, která ovlivňuje děj, komunikuje se čtenářem, úmyslně překrývá části obrázků a bublin motivem pilulek, který nás provází celým comicsem jako jakýsi čtvrtý plán rozšiřující stávající tři comicsové (popředí, hlavní plán, pozadí). Využívá filmové pásky jako panely a čas odčasu nás čeká i nějaký ten penis. Chuck si zkrátka a jednoduše s comicsem hraje a prochází mu to. 

V této hře mu sekunduje Cameron Stewart a to víc než zdatně. Je nutno podotknout, že Stewart není žádný začátečník, má na kontě více než 200 sešitů a mezi nimi i takové pecky, jako například Batgirl z New 52 nebo naprosotu špičku válečného comicsu The Other Side Jasona Aarona, spolupracoval s brubakerem, Morrisonem, Azzarellem a kromě nominace na Eisnera za Other Side si jednoho odnesl za nejlepší digitální comics Sin Titulo. Není tedy divu, že jeho práce je bezchybná a že společně s Chuckem vytvořili velice unikátní comics. 

Klub Rváčů 2 je více než ctihodným pokračováním filmu i knihy (ano existuej kniha!). Pro některé to možná otřese světem a vírou v to, že Palahniuk je moderní ježíš, který rozmetá zaběhnutý světový řád na všechny strany. Ne. Klub Rváčů 2 je pekelně skvělá zábava. Za mě osobně adept na comics roku!

A navíc se Chuck nechal slyšet, že již pracuje na třetím díle, do kterého si schovává ty nejšílenější věci vůbec!

 

KOUPIT COMICS PŘÍMO OD CRWE SE SLEVOU 10%!!!

Klub Rváčů 2: Gambit poklidu (Fight Club 2)

Scénář: Chuck Palahniuk

Kresba: Cameron Stewart

Překlad: Richard Podaný

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 10/2016

Formát: 175 x 245 mm

Počet stran: 280

Provedení: Hardback s přebalem

 

 

 

 

 

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Partneři