Kočičí deníky

Comics recenze

Džunži Itó je mistrem hororové mangy, kterého netřeba blíže představovat. Nyní ho poznáme v jiném světle. Nebo spíše v jiném stínu? Nic vás totiž nenaučí patolízalské submisivitě lépe, nežli soužití s kočkou!

A teď si představte, že ty kočky jsou dvě! Jon a Mú jsou dva kocourci s andělskými pohledy, kteří měli tu radost pobývat ve společnosti věhlasného spisovatele, jakým Itó jistě je... A pokud jste na předchozí větě nenašli nic humorného, zcela jistě nemáte kočku doma. Ono se totiž nadarmo neříká, že člověk "bydlí u své kočky".

Jakožto kočkomil a hrdý majitel dvou kocourů o tom vím své. Stejně jako Džunži. Ten se rozhodl ukázat nám své kočičí mazly skrze komiks (jak jinak také, že?). A povedlo se mu to na výbornou! Ve sbírce Kočičí deníky se navíc Itó ukáže býti autorem sršící humorem. Oproti kupříkladu Spirále či Balonkám oběšenců je to velká změna. Zda k lepšímu či k horšímu záleží na jedné jediné otázce: Máte doma kočku? 

Pokud totiž nejste uzurpovaný majitel druhu Felis Catus, bude vám vtip i nadsázka ukrytá na stránkách Kočičích deníků snadno unikat. Pokud si ovšem večer dopřáváte mazlení a vrnění od vašich čyřnohých přátel, kniha se vám bude líbit. Protože nic nepotěší lidské srdce tolik jako vědomí, že v tom "neštěstí" nejste sami. 

Sám autor označuje tuto sbírku za humornou. A já s ním naprosto souhlasím. Itó využívá své milované komiksové médium způsobem jemu vlastním - přimícháním trochy toho hororu. Čtenáři se tak opět dělí na dva tábory: Kočkomilové - uvidí v šílenství zdobící Itóovu tvář při mazlení kotěte sebe sama; kdežto lidé bez koček se nevyhnou onomu cimrmanovskému prvku očekávání a prvku zklamání. A přesto právě v kombinaci mrazivých a démonických výrazů "Déčka" (sám autor) a "Áčka" (jeho snoubenka) a  stupňujícícho se napětí tkví celá vtipná poenta jednotlivých povídek. Nečekejte zabíjení, duchy a Tomii. Očekávejte montování škrabadla, hraní si s kočkama či zmiňované mazlení s kotětem. Pokud vám tyto činnosti nic neříkají, Kočičí deníky rozhodně nejsou vaším šálkem kávy. 

A to je škoda, protože deníky opravdu stojí za přečtení. Už jen proto, že Džunžiho Itóa představují ve zcela jiné poloze, než jak ho má český čtenář zaškatulkovaného. Krom toho se o autorovi samotném dozvíte pár zajímavostí z osobního života jak skrze povídky, tak přes interview, které naleznete na konci knihy. 

Díky tomu víte, že Džunži Itó není žádný depresivní maniak, jak by se občas z jeho hororů mohlo zdát. Je to prostě příjemný chlápek, kterému byl dán ten dar, že mohl domov sdílet se dvěma vznešenými - a krásnými - kocoury. Stejně jako já!

KOUPIT KOČIČÍ DENÍKY PŘÍMO MU CRWE

Kočičí deníky

Džunži Itó

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 8/2023

Překlad: Anna Křivánková

Formát: 165 x 235 mm

Počet stran: 132

Provedení: Hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři