Krásná temnota

Comics recenze

Malá holčička leží v lese. Na první pohled vskutku malebný letní výjev. Tedy pokud by nevadilo, že kolem holčičky se hemží samí malí človíčkové, kteří jí lezou z očí, nosu, pusy. Dámy a pánové, představuji vám těžko popsatelnou  Krásnou temnotu. Aspiranta na nejlepší komiksový počin roku!

Snad nebudu moc napovídat když dodám, že ona holčička jen tak neodpočívá po náročném dni ve škole. Je prostě mrtvá. Mrtvé děti v lese obvykle vzbuzují spoustu otázek a jsou základem solidní detektivky či krutého hororu. Ne ovšem v Krásné temnotě. Zde je ona mrtvá dívenka jen důvodem k tomu, že její vnitřní obyvatelé musí vylézt na světlo světa a snažit se přežít za každou cenu.

Je to divné? To si pište, že ano! Ale je to surrealistické i narativní zároveň. Naturalistické, naprosto bez příkras. Hele, já vlastně ani nevím, jak blížeji bych vám měl Krásnou temnotu popsat - napadají mě pouze superlativy. Ale pokusím se o to. Na začátek trochu faktů: Za touhle peckou stojí jak jinak než Francouzi. Fabien Vehlmann je součástí nové vlny francouzského komiksu. Své renomé si vydobyl humoristicky laděnou sérií Green Manor, odkazující na Sherlocka Holmese. Kerascoët je složenina dvou jmen: Marie Pommepuy a Sébastien Cosset je manželský pár, který se seznámil již na škole, společný pseudonym užívají od roku 2000. Za práci na Krásné temnotě pak byli nominovaní na cenu Willa Eisnera.

Krásná temnota je prostě pecka. Nelze to říci jinak. Příběh, v němž se střetává realita mrtvé dívky v lese spolu s archetypy prezentovanými právě maličkým národem působí na první pohled divně. Diametrální rozdíl ve výtvarném ztvárnění obou světů mě na začátku trochu zarážel, ale pak přišla strana 16, my zjistíme, že holčička je pravdu mrtvá (spoiler? Sorry jako) a čtenář dostane takovou facku od reality, jakou bude rozdýchávat ještě dlouho po dočtení knihy. Navíc ses s námi autorská trojice nikterak nemazlí. Skutečný původ našich malých hrdinů je nám záhadou. Sledujeme osudy Aurory - okaté a roztomilé dívenky, jež se ze všech sil snaží, aby všechno bylo jako dřív. Což samozřejmě nejde. Ne ve společenství našich pidilidí.

Sám nevím, jestli ta maličká hemživá stvoření mají představovat vlastnosti, sny, nebo postoje naší mrtvé neznámé. Kerascoët nám laškovným pomrkáváním nenabízí jediný správný výklad. Vždy záleží na úhlu pohledu. Mrňousové jsou vystaveni brutálním silám jak přírody, tak svých zajetých vzorců chování. Psychologie je v komiksu dostatek, nicméně je umně skrytá za pastelové barvy. Stejně jako fakt, že přestože je v komiksu krve velmi málo, často syrově podaná smrt (servírovaná jen tak mezi řečí) je základem jeho světa. Krásná temnota je kniha, která vám v nestřežený okamžik uštědří políček čistě proto, abyste se nenechali zbytečně unést světem vyvedeným v jásavých tónech a Aurorou, kterou si zamilujete na první pohled. Krásná temnota je komiksem s obrovským přesahem a potenciálem, který vás nenechá vydechnout. Těch stodva stran se mnou opravdu zamávalo. Fantastické! A pokud jste stále na pochybách, vaše mínus. Budete ochuzeni o sladkobolnou depresi.

KOUPIT KRÁSNOU TEMNOTU PŘÍMO U CRWE

Krásná temnota

Fabien Vehlmann, Kerascoët

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 10/2020

Překlad: Richard Podaný

Formát: 230 x 302 mm

Počet stran: 112

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři