Krize identity

Comics recenze

I superhrdinové jsou jen lidé. A stejně jako běžní smrtelníci, i hrdinové mají někdy krizi. Tahle krize ale otřásá celým světem DC. A i v zásadě dobré skutky nemusí být vždy dobré.

V roce 2021 začalo nakladatelství Crew  vydávat svou novou komiksovou sérii nesoucí název „Legendy DC“. Má se jednat o zásadní a zajímavé příběhy z DC univerza, které zkrátka stojí za to si přečíst. Zatímco první tři knihy – Návrat Temného rytíře, Batman Mikea Mignoly a Batman: Černé zrcadlo – mířily na nejslavnějšího detektiva, tak v pořadí čtvrtý svazek konečně opouští temné uličky Gothamu a vydává se napříč univerzem. Ano, jak již stylová obálka napovídá, tak Krize identity je pořádně „macatý“ příběh obsahující v sobě pořádné množství více i méně známých hrdinů a padouchů ze všech možných příběhů.

Základní zápletka příběhu není složitá. Neznámý útočník zabije Sue Dybniovou, manželku maskovaného hrdiny, známého jako Elongated Man. Sue nebyla jen milovanou ženou, ale zároveň i milovanou členkou superhrdinské komunity. Rádi jí měli doslova všichni od Mladých Titánů až po členy všech možných i nemožných Lig a Spolků spravedlnosti. No zkrátka její smrt ovlivnila všechny a všechno a taková událost nemůže zůstat nevyřešena a nepotrestána. O to víc, že každý maskovaný hrdina si uvědomuje, že i on má své zranitelné blízké, kteří jsou neustále vystaveni nebezpečí padouchů, psychoušů a pošuků všude okolo a mezi životem a smrtí může být jen velmi tenká hranice.

Protože padouchů je minimálně stejně jako hrdinů, rozdělí se maskovaní mstitelé do skupin a vrhnou se do pátrání. Jenže to co se na první pohled jeví poměrně jednoduše, otřese celým základem hrdinské komunity, protože některé věci měli raději zůstat hodně hluboko pod povrchem. Hodně hluboko.

Zajímavostí komiksu je, že většina nejznámějších hrdinů jako Batman či Superman, ale i padouchů, hraje v příběhu jen epizodní či vedlejší role a přesto že se jedná o jeden ze stěžejních komiksů univerza, hlavní tíhu na svých bedrech nesou méně známé postavy.

Brad Meltzer je dnes již poměrně ostříleným scénáristou u DC, ale Krize byla teprve jeden z jeho prvních počinů. O to víc „wow“ působí jeho dílo a jeho nadčasovost a všechny do sebe perfektně zapadající aspekty. V podstatě dostáváme několik rovin. Jedna je základní a rovná se v podstatě jednoduché detektivce, kdy se stala vražda a hrdinové jí musí objasnit a zlikvidovat padoucha. To by ovšem bylo trochu málo. Ano, je to sice parádní detektivní případ, kterému nechybí napětí, odhalení a spousta cliffhangerů, ale pořád by to bylo na označení „zásadní“ trochu málo. Druhou rovinou je výhled do nitra hrdinů. Pod povrch, do zákoutí jejich myslí a psychologická a sociologická hra s charaktery, jejich cíli, myšlením a i morálkou, což se Meltzerovi vede na výbornou.

I přesto, že Meltzer vytvořil co do počtu postav megalomanskou show, podařilo se mu celé dění velmi dobře udržet v mezích a děj je stále krásně přehledný, čtivý a nepůsobí přepáleně nebo chaoticky.

Kresbu si vzal na starost Rags Morales a jeho grafický projev je zkrátka radost sledovat. Každý panel vykreslený do nejmenšího detailu, pocta klasické škole, ale doplněná o moderní barvy, to dělá z Krize identity po grafické stránce až geniální dílo, u kterého se budete kochat každým záběrem, ať už na akci nebo jen na emocemi plné postavy. Morales svým ztvárněním podtrhuje lidskost a jakousi křehkost hrdinů, tradičně jinak ukrytých pod barevnými plášti a kapucemi. I v surovosti zde najdete pomyslnou krásu, i v těch nejhorších okamžicích nemůžete odtrhnout oči od panelů.

Bonusem celé knihy je obsáhlá část přidaného materiálu, mezi kterým už tradičně najdete obálky sešitů, části scénářů a skic, ale také komentář obou autorů, který rozhodně stojí za přečtení.

Crew a Ĺudovit Plata se staly synonymy kvalitních překladů a úprav knih a nejinak je tomu i v případě Krize identity. 

Zkrátka a dobře, Krize identity je jedním z těch komiksů, které by si měl každý fanoušek žánru přečíst, a to ať už superhrdiny rádi máte nebo ne. Rozhodně jsem rád, že se Crew vydalo touto cestou a dostali jsme něco jiného, protože právě takové komiksy v řadě Legendy čekáte – jiné, nadčasové, originální a skvělé.

Jednoduše – nejlepší díl Legend DC do dnešního dne!

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Krize identity

Scénář: Brad Meltzer

Kresba: Rags Morales

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2022

Překlad: Ĺudovit Plata

Počet stran: 288

Formát: pevná vazba s přebalem, 168 x 258 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři