Vlad III Dracula, zvaný též Vlad Tepes je možná v Rumunsku a Bulharsku považován za lidového hrdinu, pro zbytek světa je to ale předobraz krvesaje, všech upírů prezident. Co jste ale zřejmě nevěděli je skutečnost, že Vlad měl bratra jménem Radu. A hádejte co? Je to taktéž upír. A o nějaké bratrské lásce nemůže být řeč!
Kroniky Legie popisují právě boj dvou nesmrtelných upírů napříč staletími. Se spoustou detailů, o kterých se Jonathan Harker ve svém deníku jaksi opomněl zmínit. Kupříkladu fakt, že upíři jsou schopni cestovat mezi těli díky síle své krve. Na pozadí významných histrockých událostí tak můžeme sledovat různé postavy konat rozhodnutí, která zprvu nedávají valného smyslu. Proto musíte uvažovat právě jako (takřka) nesmrtelní upíři a ponořit se do Kronik Legie s velkou dávkou trpělivosti.
Ona totiž právě skutečnost, že upíři jsou schopni střídat svá těla jako fusekle, je na jednu stranu cool pokud vám jde o zmatení nepřítele, na stranu druhou se vám zcela jistě podaří zmást i čtenáře. A to se zatím bavíme pouze o postavách.
1476, 1521, 1812, 1509, 1887. To se bavíme o rocích, ve kterých se celý příběh odehrává. Navštívíme Transylvánii, Rusko, Atlantik i Londýn. To vše v jednom albu! Upíři se nebojí cestovat po světě, ať už jako mocní uchvatitelé, spanilé dívky či hejno krys. A proč vám to všechno popisuji? Právě tento způsob vyprávění je styčným kamenem, na kterém celé Kroniky Legie stojí. A padají.
Každá historická epocha, kam nás tvůrci zavedou, je unikátní, atmosférická, podpořená rozdílným výběrem kreslířů pro tu kterou dobu. Zima v Rusku - ve společnosti poražené napoleonovy armády - nikdy nepůsobila depresivněji. Nový svět - Amerika - oproti tomu dýchá hustou džunglí plnou tajuplných, nepřátelských kmenů. Viktoriánský Londýn je strohý, leccos ale skrývá pod povrchem... Každé místo, kam nás autoři zavedou, vyznívá svým způsobem exoticky. Taktéž musím s povděkem kvitovat výběr kreslířů, kterým se povedlo zachytit onen genius loci platné zobrazené době.
Ovšem problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Fakt, že na každých několika stranách mění oba bratři podobu, přispívá pouze ke zmatku. Chybí mi sepjetí s kterýmkoliv z hlavních hrdinů. Myšlenka na rozdělení dějové linky na několik úseků v různých epochách na první pohled nevypadá špatně, ovšem i ta má své mouchy (proč sledovat boje v roce 1521 když vím, že oba bratři přežili až do roku 1887?). Jednání hlavních protagonistů je liché, neznáme ani jejich pohnutky, natož abysme se rozhodli, komu z nich budeme fandit. Časová osa se tak podepisuje i na obsahu jednotlivých alb. Kroniky Legie jsou sice kvalitně napsaným komiksem, nicméně první album sledujeme pouze rozestavění figur na šachovnici, na zajímavé tahy si ale budeme muset počkat. Je zbytečné těšit se na frenetickou akci. Kroniky jsou postavené spíše na vypravěčském umu, nežli na akčních sekvencích. V kostce se dá říci, že tomuto komiksu by velmi slušelo beletristické zpracování, v komiksové podobě jsem z počinu Fabiena Nuryho tak trochu na vážkách.
Kroniky Legie jsou zajímavým nápadem, který by neměl uniknout vaší pozornosti. Avšak velké časové údobí, po který se náš příběh odehrává a absence silnější postavy, ke které bychom mohli projevit jakékoliv city, táhnou tuto sérii dolů. Potenciál Kroniky rozhodně mají, o tom není pochyb. Nakreslené jsou výborně, jen ta společná chemie ještě trochu drhne. Doufám, že třetí a čtvrté album již tímto neduhem trpět nebude.
Kroniky Legie 1 a 2
Fabien Nury a kol.
Nakladatelství: Crew
Překlad: Richard Podaný
Rok vydání: 10/2019
Formát: 190 x 260 mm
Počet stran: 120
Provedení: Paperback
Autor: Robin Podéšť RaptoR