Krysí královny 1: Šmrncem a magií

Comics recenze

Každý se někdy dostane do stavu, kdy chce jednoduchou prvoplánovou četbu plnou břitkých vtipů, samoúčelné sprostoty a ukecaných individuí, zkrátka prostý mainstream bez zbytečného přemýšlení. A přesně to jsou Krysí královny.

Český komiksový trh se chtě nechtě dostal do stavu, kdy vychází přehršel věcí všech možných žánrů a stylů, až je třeba začít šikovně a inteligentně vybírat, co vás baví a co ne a co si skutečně chcete přečíst, protože nebudeme si nic nalhávat, všechno nezvládnete ani číst ani nakoupit. To je zásadní problém, proč to podle mě budou mít u nás Krysí královny nebo také v originále Rat Queens složité. Komiks má původně na svědomí Kurtis J. Wiebe pod hlavičkou Image, což by měla být záruka kvality, ne? Nečekejte žádné myšlenkově složité veledílo, žádný výpravný fantasy opus ani nové Pána prstenů. Do ruky dostanete komiks, který je nejpodobnější asi věcem typu Lobo nebo Harley Quinn. Jo a k tomu zdarma dostanete jednorožčí kokíno, nekecám! Navíc bych se vyhnul doporučení vydavatele, leda ujíždíte na amerických těžce pubertálních komediích typu Prci prci prcičky.

Děj je relativně prostý. Banda hlavních hrdinek se ve stylu klasického „dračáku“ vydává na výpravu (trestnou, protože se chovají jak hovada) za splněním jednoduchého úkolu, který jak každý jistě čeká, se zamotá a poteče hodně krve v honbě za pomstou. A to je prakticky celý obsah první knihy, vážně nečekejte víc, protože o moc víc nedostanete. Jedná se v jádru o čistou fantasy jízdu na steroidech s jednoduchou zápletkou a nemůžete tak čekat nic mimořádného.  V jednoduchosti je ale síla a tak už v první řadě hlavní hrdinky narážejí, padají a vstávají s klasickými fantasy klišé stereotypy, které se ale snaží bořit. Trpaslící a pivo? Zapomeňte. Vyvinutý smysly u elfů? Ale kde že.  Autor komiksu se tímhle způsobem snaží obrátit asi všechno, co vás u daného tématu napadne, zkrátka vždy čekejte opak. Místy je to osvěžující, ale někdy mi to přišlo zbytečně přitažené za vlasy. 

Než se mi komiks dostal do ruky, stačila mě pohltit jistá vlna hejtu, týkající se překladu Darka Šmída. Dokonce tak moc, že jsem zabrousil do temných vod internetu a přečetl první sešit v originále. No, jak to říct. Překlad je i není blbý. Krysí královny stojí a padají na vtipu a sprostotě, ale z drtivé většiny jde o prosté „fuck“ na tisíc způsobů, skoro jako Arnold ve všech svých rolích. Překladatel se oproti tomu snažil být kreativní, a i když někdy až moc, využil šířku českého jazyka. Ano, některé věci zní divně, a i když sám mluvím jak dlaždič po pár pivech, slyšel jsem je poprvé, ale zase proč ne. Tak hrozné jak se někteří snaží psát, to podle mě není ani zdaleka.

Kresbu dostal na starost Roc Upchurch, který se asi inspiroval u rebirth Ligy spravedlnosti, tedy v duchu hlavně nijak nevybočovat. Není nijak špatná, ale je zkrátka typicky mainstreamovsky a superhrdinsky nevýrazné a nijak nevybočuje z jakéhokoliv průměru. Rozhodně vám nijak dlouho nezůstane v hlavě.

Ono hodnotit jakkoliv komiks Krysí královny je těžké. Mně se docela líbil a nakonec jsem byl spokojen s tím, co jsem dostal, ale až poté, co jsem se oprostil od všech svých očekávání a anotací nakladatele, protože podle toho jsem čekal perfektně udělaný biftek s glazovanou zeleninkou aka specialitu šéfkuchaře, ale místo toho jsem dostal jen docela normální průměrný steak s hranolkama, který sice zasytí, ale nepřekvapí. A to jsou Krysí královny, naplní čtenáře chtivého bezmyšlenkovité akční fantasy jízdy, ale nebudou se líbit nikomu, kdo očekává něco strašně promyšleného a náročného. Ve výsledku tak Krysí královny nejsou rozhodně špatným dílkem, ale budete je buď milovat nebo nenávidět, nic mezitím.

 

Koupit přímo u Crwe!

 

Krysí královny 1: Šmrncem a magií

Autor: Kurtis J. Wiebe

Kresba: Roc Upchurch

Vydavatelství: Crew

Překlad: Darek Šmíd

Počet stran: 128

Formát: 258X168 mm, paperback

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři