Krysí královny 2

Comics recenze

Zpátky do Palisády. Zpátky k holkám v kůži s mečem a kouzlem v ruce. Zpátky ke Krysím královnám. A jo, opět se bude vraždit, nadávat, sexovat a zachraňovat ostatní. Bude to ale lepší než první díl?

Krysí královny nás napoprvé moc nenadchly. Ne že by šlo o vyloženě špatný komiks. V jádru se jednalo o fantazii jízdu plnou krve, sprostých slov, vražd, nadávek, bradavek a sexu. Něco jako kdybyste vzali dračí doupě a jedno z vašich dobrodružství chtěli překreslit do komiksu pro dospělé čtenáře. Bohužel z toho vznikla taková trochu divná a adolescentní slepenina pro postpubertální skupinu čtenářů, která sice měla jakýs takýs příběh, relativně fungující charaktery a hezkou kresbu, ale za některé věci v překladu bych vraždil a třeba „jednorožčí kokíno“ bylo i na mě moc. Něco jako vzít sérii prcičky a zkusit jí zkřížit s Pánem prstenů. Plus přidat maximální možný počet všech klišé – od příběhu až po postavy. Upřímně jsem měl co dělat, abych knihu vůbec dočetl – ostatně článek k prvnímu dílu je tady.

Ani děj dvojky není ninajk zvlášť složitý. Šéf městské hlídky Sawyere je dohnán svou vlastní minulostí a má kvůli němu být zničena celá Palisáda. To královny nemohou nechat jen tak a tak se s vervou sobě vlastní postaví hlavnímu záporákovi a zachrání svět. A to ani nespoileruju, tohle vás napadne po prvních pár stránkách. Tj. hlavní dějová linka. Mnohem zajímavější mi přišli flashbacky do minulosti hlavních hrdinek a jejich životů, díky čemuž se jim dostanete pod kůži a konečně působí trochu lidsky, ne jen jako vygenerovaní avataři v nějaké fantasy hlinovce tupě sekající mečem případně házející kouzla na všechny strany. A na konci knihy vás zároveň čeká dobrý cliffhanger lákající na další díl.

Krysím královnám se podařilo to, co málokterému druhému dílu. Zvýšil laťku o několik stupňů výš. Příběh má spád, je čtivý a udrží vás v tempu, ač se občas vrací do minulosti. Ale i tam je zajímavý. Ubylo trapných pubertálních vtipů. Jasně, sem tam ještě nějaký je, ale jejich množství je zkousnutelné a nepůsobí tak rušivě a prvoplánově. Všechno ostatní zůstává – nahota, sex, sprosté hlášky, generová nevyváženost (obráceně proti stereotypům fantasy samozřejmě), sprosté vtipy i věčně nasrané/zfetované/ožralé hlavní hrdinky a jejich nabíječi. Zkrátka fantasy pro dospělé v té lepší formě. Skoro by bylo lepší začít číst druhým dílem a pak se vrátit k prvnímu, určitě byste pak na královny nezanevřeli.

Grafickou stránku si tentokrát rozdělil Roc Upchurch, dvorní autor prvního dílu, se Stjepanem Šejićem. Upchurchova kresba je stejně jako minule takový plášťenkářský mainstream, nijak zvlášť nevybočující, ale neurazí, hezky se na něj kouká a určitě neurazí. A oproti některým rozhodně umí kreslit postavy. Druhý z autorů je u nás známý např. nedávno vydaným erotickým Sunstonem a podobnou kresbu zvolil i zde. A je to super. Oproti Rocovi působí kresba mnohem dospěleji a drsněji a ke královnám mi sedí mnohem, ale mnohem více. Jeho postavy jsou najednou zamračenější, naštvanější, působí víc jako fantasy hrdinové v kůži, než jako Superman v trenkách, a to ať už v akčních scénách nebo v těch ukecanějších.

Krysí královny 2: Do dáli se vinoucí chapadla N'rygothova povýšili zatím celou sérii o poznání víš. Po prvním díle, který mě jednoduše nebavil, jsem byl víc než mile překvapen a rozhodně jsem tyhle pivem nasáklé a potem páchnoucí hrdinky na milost a začal jsem se těšit na další díl. Pořád je to sice přisprostlý mix všech možných fantasy stereotypů a z rpg her přejatých prvků, ale pobaví, dobře se čte a jako oddechová četba funguje. Rozhodně nečekejte nic strašně hlubokého, ale na to si komiks ani nehraje a rovnou vás vrhá do šílené bezmyšlenkovité jízdy za splněním questů a rozsekání parchantů do žrádla pro krysy.

 

Koupit přímo u Crew!

 

Krysí královny 2: Do dáli se vinoucí chapadla N'rygothova

Autor: Kurtis J. Wiebe

Kresba: Roc Upchurch a Stjepan Šejić

Vydavatelství: Crew

Překlad: Darek Šmíd

Počet stran: 128

Formát: 258X168 mm, paperback

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři