Lara Croft Archivy Sv.3 - Obstojí Lara i napotřetí

Comics recenze

Již potřetí přichází Comics Centrum s obrovskou a nadupanou bichlí na jejíž obálce se honosí sličná Lara Croft! Tomb Raider Archivy Svazek třetí to nemá tak docela jednoduché, protože na u nás úspěšnou sérii jsou kladeny vysoké nároky a srovnání s předchozími knihami je zásadní. Obstojí Lara i napotřetí?

Lara Croftová je zase ve svém klasickém režimu. Lítá po světě a potýká se s mnoha a mnoha nebezpečenstvími ve snaze dostat se k prastarým artefaktům, které jsou brány spíše jako legendy, než skutečné kousky historie. Amerika, Austrálie, Anglie. Strašidelné hrady, muzea, hory i pouště. Nic není pro tuhle archeoložku překážkou v této již třetí knize Archivů Tomb Raider, a jak je vidno i zde je sebráno více uzavřených příběhů kratších i delších. Všechny se drží v rámci žánru, který se po tápání v první knize na pevno definoval druhým svazkem archivů, a tedy akční fantasy, která je říznutá různými příchutěmi jiných žánrů a kultur. Můžeme namátkou zmínit keltské, indiánské inspirace či například přičichnutí k hororu.

Oproti první knize tak třetí pokračuje v tempu druhého dílu a je dobře že sem tam zaexperimentuje a nenechá jak Laru, tak čtenáře stagnovat.  Upřímně mi nejvíce imponovalo právě koketování s motivy známými z hororů a horových magazínů jako Creepy či Tales from the Crypt. Tentokrát je to právě příběh odehrávající se ve strašidelném hradě. Samozřejmě, že je trochu přitažený za vlasy, ale to je právě doménou Tomb Raidera coby akčního fantasy. Magie, duchové a prastaré kletby jsou koření, které využívá mistrně i přes své zasazení do současnosti a reálného světa. Ne vždycky je potřeba vymyšlených zemí a království se jmény, ze kterých se buď láme jazyk, či naopak působí až příliš pohádkově.  Využitím fantastických prvků tak je comics dozajista přitažlivý i hráčům restartované herní série, kde jsou fantastické prvky využity podobně (já tedy nemám nahráno ale z důvěryhodného zdroje mám referenci, i když onen zdroj tedy ty fantastické prvky paradoxně rád nemá :D).  Právě akční fantasy příběh, kde meče a koně nahradily střelné zbraně a moderní dopravní prostředky je žánr, který definovala a jasně se k ní přihlásila už druhá kniha. První Archivy totiž balancovaly mezi tímto žánrem a klasickou dobrodružnou literaturou, která je sice přitažená za vlasy, ale jinak se drží jakž takž reálného světa a fyzikálních zákonů a právě ta nejednoznačnost a tápání mezi žánry Laře trochu škodila. Třetí kniha pak pokračuje v tradici a duchu druhého svazku a zvesela navazuje v mystické, magií i artefakty nadupadné jízdě. Když je řeč o Artefaktech (Artifacts) i v této knize je nám připomenuto, že se Tomb Raider odehrává ve stejném světě jako tento comics, ze kterého u nás známe zatím Witchblade a Darkness. Tentokrát se Lara setká s hrdinkou Magdalenou neboli Patience, kterou již čtenář kompendií od Comics Centra zná. 

Srovnání s předchozími knihami se nevyhne ani kresba. Paradoxně se může zdát, že čím jednodušší byl sénář, tím lepší byla kresba, ale není to tak docela přesné. Jde o to, že když nemáte tak náročný a komplexní scénář, který by se mohl zdát dokonce až hloupoučký a přímočarý, tak se stane tahounem knihy kresba. Ale právě série Tomb Raider je svou kresbou známá dlouhá léta. Na první pohled by mohla připomínat mainstream alá DC ale na druhý je to blíže spíš vizuálním orgiím alá Witchblade. Ve třetí knize ale otevírá na kreslířském postu slavný kreslíř Tony Daniel, který ale několikrát bohužel ujede, a to především v délce nohou, kdy to připomíná spíše hostování od neslavně proslulého Roba Liefelda. Možná i proto je po prvním příběhu vystřídán a my se opět dostáváme do světa, který je nejen zajímavý příběhem, ale i se na něj krásně kouká...a na tu paní taky. Rozhodně bych vypíchl práci Michaela Choie, která po vizuální stránce drtí všechny ostatní na celé čáře a jeho kresba je opravdu top celé knihy především pak co se týká akčních scén. Čistá nádhera.

I přesto, že v porovnání s ostatními kreslíři má Tony S. Daniel slabší momenty, tak třetí svazek Archivů pokračuje ve velmi vysoké kvalitě, kterou si drží od první knihy. Zpracování od Comics Centra je klasicky skvělé, a za mrzkých tisíc korun dostáváme nadupanou obří knihu jak formátem tak počtem stránek. Rozhodně kvituji krok Comics Centra vydávat nadprůměrný mainstream, kterým vesmír Artifacts bezpochyby je a posunout se tak blíže mladším čtenářům a zároveň potěšit i zkušené komiksové harcovníky nenáročnou kvalitní zábavou a krásnými ženami.

KUPTE SI TOMB RAIDERA PŘÍMO V COMICSCENTRU SE SLEVOU 30% !

Pořadí vydání: 1.

Scénář: James Bonny

Kresba: Tony Daniel, Michael Choi, Eric Basaldu, Tyler Kirkham, Francis Manapul, Greg Land a další

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 432 barevných

Vazba: vázaná knižní s potahem a parciálním lakem

Rozměry: šířka: 220 mm

                výška: 325 mm

                šířka hřbetu: 40 mm

 

Věkové doporučení: 14+

ISBN: 978-80-88152-52-1

EAN: 9788088152521  

Datum vydání: 26. 7. 2018

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Partneři