Lazarus

Comics recenze

Svět nepříliš vzdálené budoucnosti. Mrtvá dívka v luxusním sídle, zabitá otrhanými zloději. Nebyl to čin nenávisti, ti muži byli prostě hladoví. Bohužel pro ně; dívka v tratolišti krve se jmenuje Forever. Lazarus rodiny Carlyleových. A naše milá Forever má regenerační schopnosti o kterých se nesnilo ani Wolverinovi. Takže naši tři zloději jsou také mrtví - jen to ještě neví. 

Lazarus je dystopický sci-fi příběh o světě, kde síla zvítězila nad vším ostatním. Svět je rozdělený pod správu dvanácti rodin. Neexistuje nic jako územní hranice či společenské třídy. Buď jste rodina, sloužící, nebo zbytek - chamraď. Každá rodina vládne brutální silou a jsou vším - soudcem, porotcem i katem. Mají své armády, které jsou štítem rodiny. Navíc má každá rodina svého Lazara: osobu, která je vrcholným nástrojem síly. Geneticky upravenou, napěchovanou elektronikou, bionikou a vším, co může moderní věda nabídnout k vývoji neporazitelného vojáka. Lazarus je mečem rodiny, vykonavatelem poslední vůle. 

Náš Lazarus se jmenuje Forever Carlyleová. A v současné době si klade pro Lazara poněkud netypické otázky. Dalo by se říci, že prochází nelehkým emočním obdobím. A to ještě ani v nejmenším netuší, jaké problémy se na ní hrnou...

Lazarus je skvělou sérií osvědčené dvojice Greg Rucka a Michael Lark. Ti se spolu podíleli na fantastické kriminálce Gotham Central. Když se Lark s Ruckou po deseti letech setkali u večeře a trochu zavzpomínali na staré dobré časy, napadlo je udělat další společný projekt. V té době pracoval Greg Rucka pod křídly Image Comics, kde jejich nápad s názvem Lazarus dostal okamžitě zelenou. Navíc oba tvůrci měli celkem volnou ruku a nikdo je nenutil plnit šibeniční termíny odevzdání scénáře a kresby. 

Radost z nové spolupráce a volnost tvorby nahrává Lazarovi do karet. Díky tomu je série přesně taková, jakou od Rucky a Larka čekáte: Temný příběh neplýtvá tempem ani netlačí na pilu velkých překvapení a sešitových zvratů. Je to příběh z odtažitého světa, kde bohatí a mocní neúprosně dupou po zádech zástupu nuzáků. Jediným světlým bodem pro čtenáře je právě Forever. Všechny ostatní postavy jsou bezcitná, nafoukaná hovada. Přesně tak, jak si to Greg Rucka vysnil. Naleznete zde spoustu intrikaření a pletich spolu s bojem o ještě větší moc. Přesto v přítomnosti Forever naleznete i kousek míru a klidu, který na vás čiší z každé druhé stránky. Vzniklá směs neustálých vnitřních bojů vás nenechá odpočinout - až si s Forever opravdu rádi užijete západ Slunce.

Pokud máte rádi filmy Neilla Blomkampa, zcela jistě se vám bude líbit i Lazarus. Ta sociální nerovnost si tak tiše probublává pod povrchem a chvílemi vystrčí své smrtící drápky. Lazarus je běh na dlouhou trať. Není to komiks pro milovníky neustávajícího akčního běsnění, byť i zde se prolije mnoho krve. Kresba Michaela Larka působí staticky, což ovšem není u naší Forever žádný problém - sekání končetin a lámání paží totiž není středobodem Lazara. Avšak hledání smyslu života okořeněné společenskou kritikou? To už zní zajímavěji! A s Forever vás tato cesta bude rozhodně bavit!

KOUPIT KOMIKS LAZARUS PŘÍMO U CRWE

Lazarus

Greg Rucka, Michael Lark

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 3/2023

Překlad: Michael Talián

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 104

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři