Legenda o Lutheru Arkwrightovi

Comics recenze

Začalo to v roce 1978 a po dlouhých 44 letech je t u opět pokračování. Aneb první britský grafický román Bryana Talbota nestárne a Luther Arkwright je tu zpět s námi.

Dobře, v nadpisu bych nebyl úplně přesný. První sešit sice spatřil světlo světa v roce 1978, ale série byla ukončena až o dekádu později. Druhý díl navázal v roce 1999 a třetí v originále až v roce 2022 (a u nás 2023. Někdy si tvůrci dávají se svou tvorbou načas, že? Ostatně ani má cesta k Arkwrightovi nebyla snadná a krátká.

Ke komiksovému vědockofantastickému eposu geniálního Bryana Talbota (Grandville) jsem si hledal cestu dlouho. Ne že by mě kladnými ohlasy ověnčená kniha, respektive knihy dvě, nezajímaly, ale skutečnost byla taková, že zejména první díl nesoucí název Dobrodružství Luthera Arkwrighta bylo dlouhodobě nedostupné a na žádný dotisk to nevypadalo. Jenže jak už bývá u Comics Centra dobrým zvykem, došlo k vydání obou svazků (spolu se Srdcem Impéria) ve velkém kolosálním formátu s hromadou bonusů. A i když osobně těmto vydáním úplně nefandím, tady jsem nemohl odolat. No a příběh, postavy, kresba, odkazy, zkrátka všechno v tomhle díle mi dokonale sedlo. Ve chvíli kdy Comics Centrum oznámilo vydání pokračování, moje očekávání už nemohlo být větší. Naplnilo se?

Minulost, přítomnost a nyní budoucnost. A všechny jejich možné i nemožné paralely. Ano, autor se vydává do neprobádaných fantaskních vod budoucnosti a možností, kam lidstvo směřuje. Celé bytí je v ohrožení a Bryan Talbot dávkuje nový příběh, kterých by do svého multiverzního světa mohl zařadit desítky. Nic se ale nemá přehánět. No každopádně v Legendě se Arkwright vrací. Vrací se celý Talbotův vesmír 50 let po Srdci impéria. Ale také ne nutně, protože se musíte spolu s knihou vydat napříč světy, realitami i časy. Premisa a základ je jasný – zachránit lidstvo. Nebo aspoň jedno z nich. A vypořádat se s protivníkem. Nebo protivničkou. O tom a tím vás ovšem provede energetická Šehrezáda ve svém vyprávění.

Asi nemá cenu zmiňovat, že Legenda o Lutheru Arkwrightovi je pokračování velkého eposu a nemá cenu tímto dílem začínat. Není to, podle mě, natolik samostatný příběh z univerza, není to nic individuálního. Je to zkrátka velké pokračování (a zakončení) trilogie a je tak mnohonásobně lepší znát předchozí knihy, jinak byste se ochudili o pořádnou porci čtenářského zážitku. Ano, je tu nějaké to shrnutí, ale narovinu, na tom váš čtenářský zážitek stavět nechcete a opravdu se chcete do příběhu ponořit od začátku. Stojí to za to.

Když už jsme u celé Arkwrigtovské série, pak musím zmínit, že Legenda mi nejvíce připomínala začátek celé ságy. A není to jen grafickým zpracováním, ale celým stylem vyprávění, odkazy a anglickým humorem a kompozicí. Ostatně druhý díl vznikl primárně pod hlavičkou amerického vydavatele Dark Horse Comics a tak je zkrátka jiný. Ostatně na první pohled to můžete vidět už na formátu, ale i na stránce grafické, kdy je celá kniha barevná, na rozdíl od černobílé „jedničky“ a „trojky“. A celkově je to asi nejlepší možná zpráva, protože první díl je sice možná obtížný na čtení, ale pořád ta nejlepší část celé série.

Legenda o Lutheru Arkwrightovi není úplně jednoduché čtení. Bryan Talbot netvoří své dílo pro masy, ale naopak stvořil mistrovské dílo plné hlubokých otázek, politických her, mnoha odkazů a referencí a zamyšlení nad budoucností (ale vlastně i přítomností). I když nechybí ani pořádná dávka akce, snahy o porážku superpadoucha, překvapení, emocí, ale i cestovatelského a objevitelského dobrodružství. Zkrátka vše co již první dva díly tlačilo do absolutního nadprůměru a astronomických výšin, najdete i zde a Legenda je již teď skvělým kusem a dokonalým dílkem (nebo spíš pořádným dílem) Talbotovi skládačky.

Velkou váhu na plusovém až bezkonkurenčním hodnocení knihy má i kresba a celkové grafické zpracování. Ať už se jedná o bravurní černobílou kresbu s jedinečným šrafováním a vytažením, tak ale i o originální panelování, které krásně podtrhuje celý příběh a atmosféru. Nadto doplnil Talbot svou knihu i o další výtvarné techniky a nejen že tak dostáváte scénáristický masterpiece, ale k tomu i jedinečné výtvarné dílo v perfektním provedení. Taky máte pocit, že se moc rozplývám? Ano, protože jsem zkrátka z knihy nadšený jako dlouho z ničeho ne.

Jestli jsem měl s knihou nějaký problém? No to bych úplně neřekl, ale je pravda, že je třeba se při čtení maximálně soustředit. Vypněte si jakékoliv rušivé elementy, udělejte si klid a volno a teprve poté se do knihy a příběhu ponořte. Je toho totiž hodně a ve všem se orientovat chce maximální soustředění, aby vám neunikly ani ty nejmenší detaily. I když i tak nejspíš zjistíte, že si Legendu (stejně jako Dobrodružství) nejvíc užijete na druhý pokus. Zvláště v některých pasážích je vše až nečekaně rychlé a všechny informace, světy, postavy i odkazy zahltí čtenáře maximální možnou měrou.

Velké díky Comics Centru, že knihu vydali ve velkém formátu, který kopíruje jednak první díl (už zase), ale také souborný Integral a celkové zpracování je velmi velmi důstojnou poctou celému univerzu i Bryanu Talbotovi. Který navíc nebyl s anglickým originálem spokojený mimochodem a český vydavatel tak jde opět příkladem celému světu. Obrovská gratulace.

Legenda o Lutheru Arkwrightovi je mistrovským komiksovým dílem a tím možná nejlepším, co si v letošním roce můžete nejen u Comics Centra, ale na celém komiksovém trhu přečíst. Knize jakoby nic nechybělo a Bryan Talbot v ní zúročil všechny své mnoholeté zkušenosti a um vypilovaný k dokonalosti. Zkrátka epické dílo v komiksovém podání.

 

Knihu můžete se slevou koupit u Comics Centra!

 

Legenda o Lutheru Arkwrightovi

Scénář a kresba: Bryan Talbot

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2023

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 240

Formát: 245x325 mm, pevná vazba

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři