Liga se rozrostla – Superman, hned dva Green Lanternové -, zachránila svět (opět) a všichni jsou za hrdiny. Kdo by ale čekal odpočinek, šeredně by se mýlil, protože svět je (už zase) v problémech. Přichází Epidemie.
V prvním díle rebirthovské řady se nejlepší z DC superhrdinských týmů musel vypořádat s nepřáteli z dalekého vesmíru, obřími zpívajícími entitami, ale i s vnitřními problémy důvěry a nedůvěry v „nového“ Supermana. Naštěstí pro svět se jejich úkol samozřejmě povedl, ale vyvstala řada otázek – Kdo jsou vesmírní návštěvníci? Kdo to stojí za obry? Co jsou zač? Ve dvojce odpovědi nečekejte…
Už v předchozí knize nám scénárista a kreslíř Bryan Hitch nastínil své směřování – akce kam se podíváš. A v podobném duchu se pokračuje i dál. Liga je postavena před novou hrozbu, která ovšem tentokrát nemíří na celé lidstvo, ale na ní samotnou. Tajemný hacker je schopný nabourat Cyborga, prsteny Green Lanternů a (opět, ach jo) tak poštvat naše hrdiny proti sobě. K tomu si přidejte pořádnou partu záporáků a základ knihy je na světě. Vážně nečekejte nic víc, protože se opět jedná o vcelku přímočarou akční jízdu plnou soubojů a tuctových hlášek. Navíc ani ty souboje a rvačky moc nefungují, protože jsou jakoby uměle zkrácené a chybí jim pořádný drive. I samotný závěr ve vás zanechá spíš pocit zmaru, než nadšení, protože vysvětlení je prostě tupé jak okousaná tužka průměrného školáka.
Co se zlepšilo a je třeba pochválit v nové Lize, jsou rozhovory. Ano, stále zde máte většinou ty samé mnohokrát omílané, prkenné a nezáživné hlášky, ale sem tam probleskne záblesk světla a vy nemáte chuť dát superhrdinům pár pěkných po čumáku. Není jich moc, ale občas se dokážete i trochu do postav vžít a pochopit jejich pohnutky. Ale jak říkám, tyhle světlé okamžiky kazí celková průměrnost a tupost zbytku, škoda. Hitch skoro jako by se bál vystoupit ze stínu Ligy New 52 a pouze pokračuje v jí nastoleném řádu jednoduché mainstreamové rubačky pro široké masy, místo aby přinesl nějakou inovaci a vlastní nápady (začlenění Lanternů a Supermana nepočítám).
Ruku v ruce s průměrností celého děje i postav jde i kresba. Jedná se o klasický akční barevný mainstream, který sice není špatný a dá se na něj koukat, ale naprosto ničím nevyniká. Vypíchnout by se snad dali pouze velké akční scény, které jsou svým plakátovým vzezřením alespoň líbivé pro oko, i když mnohem lépe vynikají ve vázané verzi knihy.
Liga spravedlnosti 2 – Epidemie je bohužel těžký průměr (místy možná až takřka podprůměr), určený pro široké masy a svou kvalitou atakující spíše spodní pozice kvality v rámci řady Rebirth u nás vycházející. Nečekejte žádná zásadní překvapení, tak nějak se ve všem opakuje v bleděmodré dokola a dokola. Nápadů je sice dost, ale Hitch je zatím není schopný (nebo ochotný) dotáhnout do konce. Pevně věřím, že se to třeba v dalších knihách zlepší, ale zatím mě bohužel v prvních dvou knihách o svém umění nepřesvědčil. A na hodnocení Lize nepřidají ani všechny nezodpovězené otázky z jedničky. Vlastně se spíš než o pokračování jedná o samostatný díl. Pro skalní fanoušky Ligy asi bude komiks fungovat, ale i ti musí v některých zcela nelogických pasážích jen skřípat zuby. Snad jediným zásadní plus na rebirthovské Lize vidím v tom, že si jí s klidem v srdci mohou přečíst nováčci, protože na rozdíl od New 52 tady nejsou (zatím) ty přesahy a crossovery všude okolo a knihy samostatně fungují a pak cena, protože za těch pár korun, vás to čtení nebudu tolik mrzet.
Liga spravedlnosti má obrovský potenciál, ale stejně jako ta filmová, z něj zatím nedokáže dost vytěžit.
Liga spravedlnosti 2 – Epidemie
Autor: Bryan Hitch
Kresba: Matthew Clark, Tom Derenick, Neil Edwards, Jesus Merino
Vydavatelství: Crew
Rok vydání: 2018
Překlad: Ľudovít Plata
Počet stran: 152
Formát: brož, 258x168 mm + black edice a limitovaná pevná vazba
Autor: Adam Vondra Vondris