Lobák na pánských záchodcích

Comics recenze

Velkej šéf je zpátky! Opět nás čeká masakrální jízda, při které můžete vypnout všechny mozkové závity a naladit se na jedinou metalovou písničku stejně jako náš černobílý primitiv. A srandičky si s ním nemusíte užívat jen na pánských záchodcích.

Lobo: Incident na pánských záchodcích je čtvrtou knihou sebraných dobrodružství emzáka se sakra citlivým nosem a neutuchající žízní po všem co vás dokáže nakopnout. A stále je to přímočará akce, která táhne Loba kupředu.

Tentokrát s parťákem Glimem zastanou nejen profesi lovců odměn, ale také hlídačů v zábavním parku. To vše v uniformě bílých králíčků. Čímž mi Alan Grant ukázal rozměr, který jsem dříve považoval u Loba za druhořadý. Totiž parodii sebe sama. Jasně, co taky máte psát o v podstatě nesmrtelném drsoňovi, jehož hlavním krédem je kydlit, kydlit a zase kydlit? Nenechte se mýlit, ani tato kniha není jiná, jen vidět Loba převlečeného za velkého plyšáka (nebo nechutného Playboy králíčka) je vskutku osvěžující. Invence a vývoje postav se totiž v příběhové linii nedočkáte. Ale to při čtení Velkýho šéfa opravdu nevadí. Lobo je antitezí komiksového hrdiny tak jak si ho představujeme. Alan Grant toho využívá v plné míře a stejně jako Garth Ennis se nebojí ukázat své pohrdání slušňáky ve slipech natažených přes tepláky. Jasným příkladem toho je Goldstar (AKA Pyča), jehož moc spočívá v rozdávání superdobrých vibrací, ale kterého Lobo s Glimem vždy odkážou do patřičně zgurvených mezí.

Lobo je stále jednoduchý a předvídatelný, ale to mu neubírá na zábavnosti. Ať už zametá s hrdinou Insektorem nebo popíkovským DJ, který obsadil stanici oblažující Lobův mozek, najdou se zde momenty kdy jsem se i já, remcal, zasmál častěji, než bych od takového komiksu očekával. Prim zde ale stále hrají hlášky. Překlad Pavla Dorta je originální, zvláště ve vymýšlení nových sprostých slov. Místy to sice působí překombinovaně, ale kupodivu bez zbytečné křeče. K Lobákovi to prostě patří.

Hlavní část knihy je ale věnována  události, na které Lobo nesmí chybět: Srazu motorkářů. Alan Grant se zaměřil na legendární Sturgis, což je největší setkání motocyklových fanoušků v USA. Poprvé se konalo již v roce 1938 a od těch dob je Sturgis Mekkou všech milovníků jednostopých vozidel. A koho si neumíme bez motorky ani představit? Ano, Velkého šéfa. Vše se točí kolem závodu o cenu Nejhustší bajker na světě. A krom Loba jí chce získat např. jeden nejmenovaný Soudce z Megacity One... A na konec Lobo oslaví narozeniny a vy uvidíte, jak skutečně vypadá party ve stylu "Kdo nechlastá není chlap!"

Lobo: Incident na pánských záchodcích je další knihou, jejíž přečtení není žádným intelektuálním utrpením. Lobo si drží svůj standard, spoustu hlášek a ještě víc kydlení okořeněných snahou o co největší počet pyčo nadávek. Přece jen mě ale oproti předchozím knihám pobavil a potěšil jistou sebereflexí, byť to v souvislosti s Lobem vyzní trochu divoce. Alan Grant se ale přesto snaží pobavit čtenáře. A nutno říci, že se mu to stále daří.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Lobo: Incident na pánských záchodcích a další příběhy

Alan Grant a kol.

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 9/2017

Překlad: Pavel Dort

Formát: 168 x 257 mm

Počet stran: 168

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři