Lovec čarodějnic 1: Ve službách andělů

Comics recenze

Comics Centrum začátkem října potěšilo všechny své fanoušky a zároveň příznivce slavného Hellboyova otce Mika Mignoli, protože se dočkali hned dvou nových přírůstků právě ze světa rudého pekelníka – Humra Johnsona a Lovce čarodějnic. A právě o druhém z nich si dnes povíme.

Mignolaverse není jen Hellboy a Ú.P.V.O. (nebo chcete-li BPRD), ale celá řada různých sérií věnujících se nejen jednotlivých postavám „úřadu“, ale zabíhajících i více či méně do historie alternativního světa. Stačí zadat tohle heslo do googlu a vyskočí na vás tisíce odkazů a přehledů. Jednou z historických odboček do minulosti je i řada Lovec čarodějnic, jejíž děj se odehrává ve viktoriánském Londýně. A co by mohlo být pro zasazení tajemného hororového komiksu lepší?

Hlavní hrdina, Lovec čarodějnic neboli Sir Edward Grey, je pravidelným čtenářům Hellboye znám již od knihy Probuzení ďábla, kde o něm padla první zmínka. Jedná se ale o natolik zajímavou postavu s velkým potenciálem, že se nakonec dočkala kromě dalších větších či menších odkazů a zmínek i vlastní série. Alternativní detektiv ve službách (jak jinak) jejího Veličenstva se zabývá případy se závojem gotického tajemna a hororu, které se vymykají běžné policejní práci (s přihlédnutím k tomu, že v té době se Londýnem pohyboval brutální Jack Rozparovač, už je co říct co?). Nejinak tomu je hned v první knize, ve které se dostane k případu několika tajemných vražd, které rozhodně nemá na svědomí normální vrah. Navíc musí rozplést a rozklíčovat i zamotané nitky tajemného spiknutí ještě tajemnějšího a nebezpečného kultu Bratrstva slunečního boha Ra v pozadí, jehož cílem je útok na samotné impérium. K tomu všemu detektivovi poslouží nejen tradiční detektivní práce, ale i vynálezy a okultní vědy. 

Nečekejte žádný origin vedle hlavní dějové linky, kde by se z Edwarda Greye postupně stával paranormální vyšetřovatel. Čtenář je rovnou vrhnut do děje, kdy Lovce čarodějnic je již zavedenou postavou světa a zkrátka řeší nevysvětlitelné a tajemné případy a vy pouze postupně odhalujete jeho pohnutky a historii, třeba i jen v náznacích. Možná pak dojdete postupně ke zjištění, že vám na Witchfinderovi tak úplně nezáleží. Třeba v případě Lorda Baltimora držíte hrdinovi palce a přejete mu jeho pomstu a úspěch, ale vžít se do Greye je složité, i když to může být způsobeno tím, že zatím máme k dispozici pouze jednu knihu. Na druhou stranu na rozdíl např. od Hellboye je Lovec na Mignolu až nezvykle plný dialogů a textu, více přemýšlivý a světu okolo a vysvětlení se tak dostává více prostotu.

Autor umně využívá náznaky, detaily a odkazy, ve kterých zaplesá srdce každého znalce E. A. Poa či Lovecrafta, protože jejich díla jsou patrná na každém kroku. Jak jsem již psal, Lovec čarodějnic je hodně o textu, a to i na úkor akce, což může skalní fanoušky Hellboye překvapit, ale za mě rozhodně palec nahoru. Tradičně vysokou kvalitu překladu jistě zmiňovat nemusím. Mignolovi se daří v komiksu budovat opět parádní a postupně gradující temnou a hororovou atmosféru, ke které jistě přispívá i zasazení příběhu do sazemi zakouřeného Londýna 19. století, kde se střetává snobství a bohatství na straně jedné a drsná špinavá nemocemi prolezlá chudoba na straně druhé.

Dobrý komiks se i přes skvělý scénář těžko obejde bez kvalitní kresby. O tu se postaral Ben Stenbeck. Že vám to něco připomíná? Ano, je to stejný autor, který s Mignolou pracuje již právě na zmiňovaném Baltimoru a nejspíš i to dodává na jisté podobnosti. Každopádně Stenbeckova práce zde je úchvatná. Jeho vykreslení jak postav, tak i místy až mrazivé atmosféry chudého a špínou prolezlého Londýna si opravdu užijete. A k tomu si připočtěte umně zvládnutý coloring Davea Stewarta, který je logicky laděný do temnějších barev, aby podpořil celkovou atmosféru. Nádhera.

Oproti zvyku, zavedenému u nás zajetými sériemi z Mignolaverse vám kniha Lovec čarodějnic 1: Ve službách andělů přinese klidnější tempo a pozvolnější rozjezd, přesto vás však díky své atmosféře a výpravnosti postupně zcela pohltí a závěr zhltnete během okamžiku. Rozhodně se jedná o dobře udělaný první díl, který si užije každý zarytý příznivce hororu, detektivky a celého světa postupně budovaného Mignolou, ale zároveň do ní díky zasazení a provedení mohou bez problému naskočit i úplní nováčci, zatím nepolíbení čímkoliv souvislého s Hellboyem. Nezbývá mi než říct, že pokud máte rádi komiksy, tenhle by vám rozhodně neměl ujít, neboť v něm dostanete skvělou atmosféru, rozvíjejícího se hrdinu, paranormalitu, horor, brutalitu, parádní kresbu, příšerné příšery, tajné spolky, monstra -  potřebujete snad víc?

 

Koupit přímo u Comics Centra!

 

Lovec čarodějnic 1: Ve službách andělů

Scénář: Mike Mignola

Kresba: Ben Stenbeck

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2018

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 160

Formát: pevná vazba s přebalem, 158x239 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři