Metabaron

Comics recenze

"Žádný Metabaron nemůže být šťastný." Smutný osud, kterým opentlil Alejandro Jodorowsky svého nejlepšího válečníka. Poslední z linie Metabaronů, známý pouze jako Bezejmenný, dumá ve své létající pevnosti nad nekonečnem a těžkým údělem. Žije jako poustevník a o svět kolem se nezajímá. A přece jej z letargie vytrhne tak banální věc, jakou doplnění paliva bezesporu je.

Ano, není to superhrozba, není to nový Incal ani potřeba zachránit vesmír. Vskutku přízemní, materialistické pohnutky vedou Bezejmenného k tomu, že svým příchodem vyvolá paniku všude, kde se objeví. Zvláště Technokratové jsou z něj celí běsní: Stále mají v živé paměti porážku, kterou jim Metabaron v minulosti uštědřil. Nyní zažívá technotechnické impérium Zlatý věk a to poslední co potřebují je neporazitelný bojovník, závan starých časů...

Příběhová linka se samozřejmě neomezuje pouze na to, že Technotechové a Metabaron po sobě střílí zelenými a červenými lasery. Přece jenom se jedná o Metabarona, jehož duchovní otec Alejandro Jodorowsky je znám jako mistr psychomagie a velkého duševna: Což jsou atributy pro jeho tvorbu typické - hrdina si musí projít mořem strastí, aby dosáhl Nirvány. V Kastě Metabaronů jsme toho byli svědky. Velkolepá tragédie připomínající antické drama v sobě nese víc než jen nápady, které chtěl Jodorowsky uplatnit ve své představě Duny. Kasta byla první, která rozšiřovala universum kolem slavného Incalu. Nyní přichází její pokračování. A rozhodně ne poslední.

Komiksovou adaptaci Metabarona ( jehož námětem jsou povídky A. Jodorowského) ale napsal někdo jiný. Jerry Frissen, americký autor komiksů, který se proslavil trochu trhlou (ale rozhodně zajímavou) partičkou Luchadores 5, což je pět týpků ve wrestllingových kostýmech, chránících ulice L. A. Jeho pojetí je netradiční, snoubí nadsázku i parodii. Jeho práce na Metabaronech je zatím největší spisovatelský počin. Dřívější Frissenovo zaměření sice na první pohled nesedne do patosu a teatrálnosti Jodorowského světa, ale autor si s tím poradil na výbornou. Duchovno a vnitřní svět je osekaný na minimum, zrady a lásky se najde dostatek. Je to právě ono oproštění se od metafyzických výšin jsoucna, které může některé Jodorowského fanoušky zklamat: Příběh působí vysloveně přízemním dojmem. Na druhou stranu, mě se to líbilo. Metabaron je stále atraktivním námětem: Jedná se o znamenitou space operu, naleznete zde dostatek intrik, pletichaření a zajímavých charakterových proměn. Na svého předchůdce - Kastu Metabaronů - se kniha také odkazuje, ale neznalost Kasty vám čtenářský zážitek ochudí jen minimálně.

Když už je řeč o Kastě Metabaronů, najít nástupce pokrokového výtvarného pojetí Juana Giméneze nebylo úplně jednoduché. V této knize se nám tak představí hned dva kreslíři. Tím prvním je Valentin Sécher, talent od přírody. Již v devětadvaceti letech kreslil pro Titan Comics sérii Khaal, kterou nahradil právě Metabaron pro Humanoids. Pro návrat do světa Metabaronů je ten pravý. Jeho styl v mnoha ohledech Giméneze připomíná, ale udržuje si moderní a svěží nádech. Z Metabarona maloval první dvě alba. Těm dalším se věnoval Niko Henrichon. Což je kanaďan, jehož práci můžete znát zejména z grafického románu Smečka z Bagdádu. Kromě toho hostoval např. v Mýtech, Spider-manovi nebo Sandmanovi. Pro Marvel pak kreslí covery zejména X-menů. Rád bych se vyhnul srovnávání obou kreslířů, každý má svůj vlastní styl. Henrichonova práce více připomíná evropskou školu, což hodně přidává na dynamice kresby a akce (mám pocit, že precizně vykreslené panely jsou zatíženy neduhem strnulosti, ze kterého se jen těžko vymaňují).

Metabaron je novou kapitolou Jodorowského světa. Novou v mnoha ohledech: Přímější dějová linka, jasné motivy hlavních hrdinů a poutavé vyprávění sice nabízí méně Jodorowského, ale jsou přístupnější širší čtenářské obci. Navíc s Metabaronem Bezejmenným jsme se neviděli naposledy. A to je dobře.

KOUPIT METABARONA PŘÍMO U CRWE

 

Metabaron

Alejandro Jodorowsky, Jerry Frissen, Valentin Sécher, Niko Henrichon

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 8/2020

Překlad: Richard Podaný

Formát: 190 x 260 mm

Počet stran: 222

Provedení: Paperback, hardback (500 ks)   

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři