MY3 - Zvířecí odysea

Comics recenze

Grant Morrison má u nás své skalní fanoušky i odpůrce zastoupeny stejnou mírou. Jeho scénáře, které se umí složitě proplétat v úžasných rozuzleních, určitě nejsou pro každého. Ovšem My3 je jiné. My3 si na nic nehraje a udeří přímo a ostře jako blesk.

                Honosná vila obehnaná vysokou zdí. Cosi se krade průduchy ventilace. Pokoje jsou plné ozbrojenců. Někteří vojáci si povídají, jiní hrají karty, ale všichni jsou sebejistí a ví, že s kulometem v ruce jim nic nehrozí. V tom si všimnou prapodivných světýlek za rozbitou mříží ventilace. Boss ve svém pokoji je znepokojen zvuky střelby a boje. Vyběhne ze dveří. Vzápětí je rozstřílen neskutečnou salvou stovek střel. Tři obrněná stvoření opouští vilu. Naskakují do nákladního auta. Auto odjíždí a dům vybuchuje.

 

                Hledá se pes, slyší na jméno Lump.

                V pancéřových oblecích vyzbrojených víc než armáda některých států se schovávají tři roztomilá zvířátka: pejsek, kočička a králíček. Nesou kódová označení 1,2 a 3 a jsou to první prototypy zbraní určených pro moderní válku takzvaní biorzi. Biorg je spojení zvířete a stroje. Bez váhání zabíjí, mají rychlejší reakce a lepší smysly. A tito tři mají být vyřazeni z provozu, protože už vyhladili všechny bosse drogových kartelů. To se ovšem úplně nelíbí doktorce, která vedla výzkum a je velkou milovnicí zvířat. A tak zařídí jejich útěk. Tři perfektní stroje na zabíjení mají jediní cíl: „DOM“.

                Kočička Čiperka se ztratila.

                Jak sem již zmiňoval výše, tak spousty čtenářů Morrisonovi vyčítá složité a zamotané scénáře, nebo že je zkrátka nebaví, ale MY3 je jiný. Celá kniha obsahuje tři sešity, které jsou v tomto vydání sice rozšířeny o deset stránek, ale i tak je prostor dost omezený a není čas na žádné ciráty. Na začátku máme jasně danou premisu Spojenou s celkem aktuálními problémy: válkou a týráním/ zneužíváním zvířat. A především ty aktuální problémy učiní z MY3 comics přitažlivý pro každého kdo se nebojí čtení včetně „necomicsáků“ a odpůrců Granta Morrisona.

                Utekl králík s černou skvrnou přes oko, jmenuje se Pirát.

                Na obálce této knihy jsou ovšem napsány hned dvě legendy. Druhým velkým jménem amerického comicsu je totiž Frank Quitely. Ačkoliv styl tohoto kreslíře nesedne každému, troufnu si říct, že ta nelibost vzniká jeho specifickou kresbou tváří lidí a těch v tomhle comicsu rozhodně mnoho nenajdete. I kdyby vám ovšem kresba přišla nedejbože průměrná pořád se můžete těšit na naprosté mistrovství v práci s panely. Asi nejúžasnější jsou scény bojů, které jsou naprosto skvěle rozvržené a stránka je využita naprosto nevídaným způsobem. Najdeme zde mnoho panelů, panely se prolínají, překrývají, natáčí atd. atd. Za zmínku určitě stojí i šest stran, na kterých je použito celkem více než sto panelových oken a jak přesně práce na nich probíhala, zjistíte v bonusech na konci knihy, které mají více než 20 stran a to už je pořádná porce.

                Comcis, který je vhodný pro každého ať už jde o pláštěnkáře nebo intelektuálního znalce izralesko-palestinských děl se nevidí jen tak a můžeme bez nadsázky hovořit o mistrovském díle.

 


Walomeho Komentář:
Scénářem prostá vyprávěnka o třech zvířátkách, která se dostanou z područí zlých lidí a utíkají domů vyniká hlavně kresbou a prací s panely, která i deset let od vzniku taha oči z důlků všem komiksovým nadšencům. Láhudkou by pro mě byl zvětšený formát knihy, kde by dynamičnost kreseb vynikla snad ještě víc.

KOUPIT V COMICS POINTU!


MY3 /We3/
Morrison, Grant - Quitely, Frank
Nakladatel: BB art
Překlad: Darek Šmíd
Obálka: Frank Quitely
Rok vydání: 2014
Počet stran: 144
Rozměr: 170 x 260

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Partneři