Mýty 12: Doba temna

Comics recenze

Válka skončila, nastane mír. Nebo snad ne? Všichni musí čelit nečekaným důsledkům svých rozhodnutí a ne všem se budou líbit.

Po minulém díle série Mýty, kterou u nás vydává nakladatelství Crew by se mohlo zdát, že je všemu konec SPOILER!, když válka skončila vítězstvím našich hrdinů, císařství bylo poraženo, a i když byl tento úspěch zaplacen několika životy oblíbených postav, stále to byla malá cena. Doba temna, obsahující sešity 76-82, navazuje přesně tam, kde právě předchozí díl skončil – je třeba sčíst válečné škody, uctít padlé a vypořádat se s novou situací.

Kniha je složena ze 4 více či méně navazujících příběhů, kdy všechny samozřejmě napsal Bill Willingham. První z nich nás zavede do Mýtova, kde Pinocchio a vybraná stráž musí provést jednoho (takřka) masového vraha. Úkol sice jednoduchý, ale reakce obyvatel na někoho kdo způsobil smrt jejich rodin tak snadná nebude. Příběh druhý a nejdelší nám pak ukazuje právě ty nebezpečné nepředvídatelné důsledky válečného jednání a osvobozování světů. Věřte, že Nepřítel ještě nebyl to nejhorší, co mohlo Mýty potkat a celý příběh je temnější než předchozí děj, jakoby chtěl Bill najednou zahrát na vážnější notu a ukázat, že ne vše může být růžové. A to je určitě dobře, protože jak jsem již psal minule, to že vždycky vše dopadne dobře, bylo dost předvídatelné. Přímo navazující je pak jedna smuteční událost, která musí všechny čtenáře série chytnout za srdce. Upřímně jsem měl pocit, že mě Mýty už po minulém díle ničím moc nepřekvapí a vše bude pomalu plynout, ale opak je pravdou a nová dějová linka má určitě dobrý rozjezd a svěží vítr. Závěrem se z hlavní linie na chvíli ustoupí a alespoň trochu se uvolníte s Mauglím v džungli, jehož příběh však skončí prakticky dřív, než začne.

O kresbu hlavního příběhu, zabírajícího většinu knihy kresby se opět postaral Mark Buckingham a o jeho kresbě nemá cenu se nějak dál rozepisovat, je jaká je a k Mýtům zkrátka patří a jen bych opakoval to co vždy. Mnohem zajímavější z mého pohledu je však kresba prvního příběhu, o kterou se postaral Micheal Allred. Jeho grafický projev je zcela jiný. Za prvé na jednotlivých stranách vynechává Buckinghamovi postraní panely (které mi trochu chyběly, protože v případě Mýtů nás provází takřka od začátku a celek najednou vypadal trochu prázdně), ale hlavně jeho postavy jsou mnohem víc detailní, ať už stojí v první linii nebo pozadí. Výtku bych měl k tomu, že se musíte soustředit na to kdo je kdo, protože postavy vypadají jinak a např. změna u Pinocchia je vážně velká. Jinou kresbu, a dle mě i nejméně povedenou, má také výše zmiňovaný epilog k válce a Době temna, který působí tak nějak dětsky a uměle. Autor si sice pěkně hraje s mimikou obličejů postav, ale zároveň všichni působí tak na deset a Wolfi vypadá jak puberťák. U Mauglího jsem měl při čtení pocit, že ho určitě nakreslil Buckingham, ale postaral se o něj Peter Gross a jeho inspirace je zde zjevná. Prostě jen vyšel z vizuálu dvorního autora.

Po minulém dílu ve mně zavládlo lehké zklamání, když válka, jejíž příprava trvala v podstatě několik století, skončila za pár dní, ale Doba temna mi vše vykompenzovala. Bál jsem se, že teď vše dostane pomalejší komornější tempo a my budeme řešit jen malé příběhy v Mýtově nebo znovuosídlování Domoviny, všichni budou hrozně šťastní a spokojení jak jim vše vyšlo, a jak z největšího padoucha udělají jen hodného starého dědečka na penzi, ale omyl. Bill Willingham nám ukazuje, že ještě všechny své nápady nevyčerpal, a že nic není tak snadné jak se zdá. Jsem sám zvědavý, jak se nová linka vyvine a jak se projeví staří známý!

 

P.S. Nové dva díly na příští rok už Crew oznámilo a my se tak můžeme těšit na Velký crossover a Čarodějnice!

 

Koupit v nakladatelství Crew!

 

Mýty 12: Doba temna (Fables Vol. 12: The Dark Ages)

Scénář: Bill Willingham

Kresba:  Peter Gross, Andrew Pepoy, Michael Allred a David Hahn

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2017

Počet stran:176

Přeložil: Ľudovít Plata

Formát: brož, 167x250 mm

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři