Mýty 18: Mláďata v Zemi hraček

Comics recenze

Země hraček by mohla být krásným magickým místem pro děti. A nebo by to mohlo být království plné smrti a utrpení? O tom se své dozvědí vlčí mláďata. Čas dětství není navěky.

Než se podívám na samotnou knihu s číslicí 18, musím chtě nechtě zmínit jednu výtku, kterou vůči sérii mám. A kdo čte pravidelně, ten asi ví. Zkrátka největším problémem a neduhem celé série Mýty je ta „rychlost“ jakou u nás vychází. Jedna či dvě knihy za rok jsou až žalostně málo. Chápu, že nakladatel má nějaké plány a musí se řídit marketingem, ale když máte řadu 25 knih, začala vycházet v roce 2014 (teď beru čistě vydání pod taktovkou Crew), tak to máme 7 let a tímto tempem nás ještě tak 4 čekají. Sice se vyplatí čekat, protože Mýty stále platí za velmi dobrý komiks, ale osobně. Mám problém s návazností. Často zapomenu, co bylo minule a trvá mi, než se do knihy dostanu zpět. Tak nešlo by to trochu zrychlit? Prosím?

Mláďata v Zemi hraček obsahují dva hlavní příběhy, které v originále nesly čísla sešitů 114 - 123, a které vznikly k 10. výročí série. 8 kapitol má hlavní příběh Mláďata v Zemi hraček, 2 pak doplňkový příběh Hrátky s osudem. Oba příběhy mají jednu věc společnou - jedná se o velmi důstojnou oslavu a poctu celé sérii. A o čem že to tedy je?

Země hraček - až poetický název, který svádí k něčemu dětskému, krásnému, pohádkovému a bezbrannému. A přesně nic z toho to zde není. Naopak se jedná o dosti temnou, mrtvou zemi plnou smrti a utrpení a tragických příběhů. A sem jsou vržena dvě vlčí mláďata Tereza a později Darien. Oba hrdiny a zde čeká tvrdá srážka s osudem a životem, která navždy změní jejich životy. A zároveň změní i pohled čtenáře na celou sérii, protože podobný příběh zde zatím nebyl a budete asi koukat, co si Bill Willingham pro své diváky připravil. Rozhodně se jedná o jeden z nejsilnějších příběhů v sérii a nestydím se tvrdit, že vám přeběhne mráz po zádech. Hlavní linka je proložena děním v Temném hradě a na Farmě, kde se mýty přesouvají do svých držav po likvidaci Pana Temného.

Hrátky s osudem jsou kratší epizodou z minulosti. Nebo z budoucnosti? Inu od každého trochu. Jedno z dětí Wolfiho a Sněhurky vypráví příběh svého otce Velkého zlého vlka v době, kdy byl ještě součástí pohádkového lesa a kdy mu byl přidělen jeho životní osud. A kdy ho dokázal změnit. Doslova.

Bill Willingham a jeho Mýty, to je spojení, které zaručuje kvalitu, emoce, napětí a povedené příběhy. Ovšem to, co se povedlo vytvořit v tomto svazku, to překonává vše, co zatím bylo napsáno. Příběh tentokrát potemněl, dospěl a chytne čtenáře za srdce. Willinghamovi se povedlo oslavit výročí série více než důstojně. No spíš dokonale. Z počátku jsem nic velkého neočekával, jen zkrátka další dobrodružná výprava, ale to jak příběh graduje a jeho vyústění, to překonalo mé představy a fantazii a rozvířilo stojaté vody Mýtů silou pořádného hurikánu.

Navíc kromě samotného aktuálního příběhu dostáváme i velký příslib do budoucna a postupné naplňování proroctví z knihy minulé. Mláďata Wolfiho a Sněhurky pomalu přebírají otěže a scénář se na ně čím dál víc zaměřuje. Ostatně není se čemu divit, když z jedné je nový vládce severních větrů, Darien by chtěl být velkým vůdcem, Ambrož vyniká svou chytrostí a Tereza… no nebudu spoilerovat zbytečně. Jedna věc je jistá - tradiční rodina se tady konat určitě nebude. A to že nás čekají věci velké i s dalšími Mýty, o tom asi ani psát nemusím. Navíc Willingham má obrovskou výhodu v množství postav, které může ve svém vyprávění využít, protože pohádkový svět je takřka nekonečný.

Většinu knihy nakreslil dvorní autor série Mýtu Mark Buckingham. A jako vždy si drží svůj vysoký standard, o kterém nelze nijak pochybovat, vždyť nás provází už od počátku vyprávění a bylo o ní napsáno mnoho řádků. To druhý příběh má na svědomí Gene Ha, známý především svou prací na Top 10 s Alanem Moorem či na spolupráci na Batmanovi. A je to pořádný rozdíl, oproti pohádkové a skoro až dětské kresbě Buckinghama. Ha sází na dospělejší, temnější výtvarnou stránku, které mnohem více podtrhuje vyznění příběhu.

Série Mýty postupuje ke svému konci. Upřímně se na loučení moc netěším, protože mi postavy postupně přirostly k srdci a zároveň je to nostalgicky jedna z prvních komiksových sérií, do které jsem naskočil. A zároveň se paradoxně i těším, protože jsem zvědavý na vyvrcholení příběhu, který mne tak dlouho provází. Těžko někoho nového navnadit na obsah osmnácté knihy, protože příběh na sebe zkrátka navazuje a nejlepší je začít pěkně s Legendami v exilu, ale přesto si dovolím tvrdit, že pokud bych chtěl někomu ukázat a demonstrovat kouzlo Mýtů, tak Mláďata v Zemi hraček jsou tou knihou, která ukazuje genialitu série a Billa Willinghama naprosto dokonale.

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Mýty 18: Mláďata v Zemi hraček

Scénář: Bill Willingham

Kresba: Mark Buckingham, Gene Ha

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2021

Překlad: Ľudovít Plata

Počet stran: 192

Formát: 166 x 250 mm, měkká vazba

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři