Mýty 20 – Kamelot

Comics recenze

Taste meče a přísahejte rytíři kulatého stolu. Mýty uzavírají druhou dvacítku a přinášejí mystický Kamelot.

Tak schválně – kdo ví, kolik let uplynulo od prvního vydání prvního dílu série Mýty u nás? 15 let! Opravdu to bylo již v roce 2008, což je ale pořádná doba. U mě je to třeba polovina života, v té době jsem teprve šel na vyšší gympl a z komiksů jsem znal tak maximálně Čtyřlístek a ABC a pár filmů. Celý ten úžasný barevný svět byl teprve přede mnou. Ostatně k Mýtům jsem se dostal teprve asi před 6 lety, když u časopisu Pevnost vyšly Legendy v exilu. A dospělý pohádkový svět mě okamžitě uhranul. A tahle fascinace trvá už dlouhých 20 dílů. A Kamelot, nejnovější příspěvek v sérii od Crew ukazuje, proč je tahle série tak skvělá. No a zároveň se dostáváme do finále, protože k uzavření příběhu zbývají dvě knihy.

O čem ale je ten Kamelot?

Inu jak už to u téhle série bývá zvykem, kniha není jen jeden dlouhý příběh, ale rovnou 4 s různou délkou a různým dopadem na svět. První kraťas s názvem Beruška ukazuje bývalé agenty Císařství a jejich malou berušku, kteří se zabydlují v Mýtově a odhalují jeho tajemství.

Hlavní a nejdelší příběh dal název celé knize – Kamelot. Po tragických událostech předchozí knihy je Wolfi roztříštěn na tisíce střepů, Sněhurka stále postrádá své dvě děti, princ Brandish (zlotřilý manžel Sněhu) je „mrtvý“ a Růženka se snaží zhostit své role, pro kterou jí vyvolila sama naděje. No a co jiného dělat, než se stát Paladinem druhých šancí a svolat rytíře kolem kruhové stolu a vytvořit svůj vlastní Kamelot. Mezitím sestra Douglasová, která na první pohled „konvertovala“ zpět k hrdinům kuje své plány. Dění jde rychle kupředu a naplňuje se velký konflikt mezi oběma sestrami, neboť každá má jiný pohled na věc a v mnoha ohledech se Sněhu a Růža nemohou více lišit.

Následují další dva kratší příběhy. Jeden se věnuje padlému imperátorovi Geppetovi, který je sice v důchodu, ale rozhodně se nehodlá držet stranou a plnit všechny své sliby. Ten druhý pak ukazuje dobrodružnou výpravu za svobodou Kluků z kapely. A nejen že je to výprava pořádně nebezpečná, ale dokonce by mohla ukázat konec Mýtova, jak ho známe!

Kamelot obsahuje sešity č. 130-140. Ano, skoro půl druhé stovky sešitů a příběhů oblíbených postav a stále je o co stát a co číst. Ano, svět pohádek a mýtů je sám o sobě plný nápadů, možností a příběhů k vyprávění, ale scénárista Bill Willingham je skvělým vypravěčem s nesporným umem a myslí plnou parádních nápadů. Dokazuje to již od prvního sešitu, první knihy a ve svém templu nepolevuje ani dva díly před koncem. Jasně, kdyby to bylo jen o hlavním příběhu, mohlo být těch knih o pár méně, ale Willingham svůj svět očividně miluje a neustále ho rozšiřuje o menší, kratší, ale neméně zajímavé příběhy a části, které dokreslují živost, funkčnost a opravdovost celku. Navíc na to už není sám, ale sekundujeme mu třeba výtvarník lomeno scénárista Mark Buckingham, který ho provází od počátku.

Jestli mi na Mýtech něco vadí? Inu nemuselo by to vydávání trvat tak dlouho. Přeci jen tempo 1-2 knihy ročně jsou strašně pomalé a už by to mohlo letos být dovydáno všechno, ať si užije pořádný závěr, protože mi něco říká, že zakončení bude stát za to.

Ono s tím tempem souvisí i to, že je občas nutné si připomenout, co se stalo dříve, které postavy se kde vzaly a kdo je kdo. Na druhou stranu kvalita a skvělý příběh to vynahrazují v plném rozsahu.

O výtvarnou stránku komiksu se postarala vcelku tradiční parta autorů v čele s Markem Buckinghamem, který vdechl život Mýtům od počátku. Doplňují ho pak Russel Braun, Barry Kitson a Steve Leialoha a je zajímavé sledovat, jak se který autor představuje jednotlivé postavy a uvádí je do života ve svém vlastním grafickém rukopisu.

Kamelot je dalším skvělým pokračováním a skvělou ukázkou toho, proč se Mýty stále těší oblibě. Už jen dvě knihy do velkého finále a já nemůžu dočkat, jak Bill Willingham svou sérii zakončí, protože ať to bude jakékoliv ukončení, stoprocentně mi ukápne nejedna slza, protože Mýty už jsou po těch letech skoro jako rodina.

 

Koupit knihu se slevou u Crew!

 

Mýty 20: Kamelot

Scénář: Bill Willingham, Mark Buckingham

Kresba: Mark Buckingham, Russel Braun, Barry Kitson, Steve Leialoha

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2023

Překlad: Ľudovít Plata

Počet stran: 256

Formát: měkká vazba, 166 x 250 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři