(Ne)znovuzrozený Sebevražedný oddíl

Comics recenze

Operační skupina X. Pošuci, magoři a příšery v tom nejnesourodějším týmu, který kdy vypustila stáj DC. Známí spíše pod jménem Sebevražedný oddíl. Noví, znovuzrození. Tedy pokud v tomhle komiksu někdo něco znovuzrozeného najde.

Killer Croc, Deadshot, Boomerang, Katana, Enchantress. No a samozřejmě Harley Quinn. Kdo by je neznal. Změnilo se něco oproti New 52? Přibyl nám nový člen! Magorům má přeci velet někdo normální, takovej ten Kapitán Nuda. V našem případě to je vojenský veterán se jménem jak z gumáckého náborového letáku: Rick Flag. Jo a zdá se, že velící důstojník Amanda Wallerová není taková kráva. I když to ještě není nic jistého.

Děj první knihy nás zavede na - nečekaně - sebevražednou misi. Náš dreamteam má získat z ruské základny tajemný mimozemský artefakt známý jako Černá sféra. Což se samozřejmě snadněji napíše než provede. Ale nebudeme přece špekulovat nad nějakým tím plánem přepadení a naopak jdeme po hlavě do akce! Na tajné základně ale Sebevražedný oddíl narazí na nečekaného nepřítele - ruskou verzi sebe sama! Navíc přijdou o jednoho člena způsobem zcela nečekaným a nepředvídatelným!

Spoiler? To teda! Ale vypustil jsem to na vás s klidným srdcem, protože to samé si můžete přečíst v anotaci komiksu samotného. Pravdou totiž zůstává, že jinak nemá první kniha znovuzrozeného Sebevražedného oddílu co nabídnout. Přesto je Černá sféra příběhem, který Sebevražednému oddílu sedí nejlépe. Výbuchy, krev a správné tempo. Přece jen se oproti runu New 52 najde pár rozdílů; Sebevražedný oddíl konečně dřív střílí než se ptá a začala nám fungovat týmová chemie. A je jedno jestli jste bázlivá čarodějka, mlčící sexy samurajka nebo vojenský pako. I ten Killer Croc dostane svojí šanci ukázat co umí, byť polovinu času jen bleje do skafandru. Díky bohu už Deadshot o sobě nemluví ve třetí osobě! Roli sebestředného magora s narcistickou mluvou totiž převzal někdo jiný...

Faktem ovšem zůstává, že jakkkoli je tempo vražedné a chemie mezi postavami fungující, Černá sféra zůstává komiksem nad hranicí průměrnosti. Ovšem s velkým potenciálem do budoucna. Nedá se říci, že by Harley byla ústřední hvězdou, kolem které se ostatní jen točí. Síly zde máme vyrovnanější. Druhou polovinu knihy tvoří samostatné příběhy mající za úkol seznámit nás s vedlejšími postavami. Poznáme tak minulost Captaina Boomeranga, Deadshota a Katany. Své místo zde má ovšem i Harley. Naštěstí pro nás se tyto příběhy kvalitativně moc neliší od zbytku knihy. Holt nějaké to představení postav jsme si museli odbýt, přece jen se jedná o první knihu a "Ideální start pro nové čtenáře", což je u série které u nás vyšly pouze dvě knihy, trochu nepatřičné tvrzení. Ostatně krom změny mluvy u Deadshota a příchodu gumáka se nic nezměnilo. Jen by mě  zajímalo, kam zmizel King shark?

Samozřejmě pro nalákání nového čtenářstva a nastartování prodeje zde máme asi dvacet kreslířů a ke každému číslu dvacet variant coverů. Což je vše obsaženo i v této knize. Naštestí Černá sféra není rušena jiným výtvarným pojetím rozdílných kreslířů. Díky tomu Wallerová stále vypadá jak tlustá černoška a nečekaně nemění detaily typu barva pleti, jako jsme tomu mohli býti svědky v druhé knize Sebevražedného oddílu New 52.

Znovuzrozený Sebevražený oddíl je svižnou akční jízdou okořeněnou týmem, který má na to aby si získal vaše sympatie. Ačkoli na začátek nám Černá sféra nenabízí nic světoborného, svým pojetím si vás dokáže získat. Tak šup sem s dalším dílem!

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Sebevražedný oddíl 1: Černá sféra (Suicide squad Rebirth 1 - 4, Suicide squad: Rebirth)

Rob Williams a kol.

Vydavatelství: Crew

Překlad: Martin D. Antonín

Rok vydání: 5/2018

Formát: 170 x 260 mm

Počet stran: 160

Provedení: Paperback, paperback black edice, Hardback (200 ks)

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři