Nesnáším Pohádkov 1

Comics recenze

Žila, byla jedna malá roztomilá holčička jménem Gerda, která měla jedno velké přání - dostat se do magického světa pohádek. A jak asi víte, některá přání se občas plní. Tohle se zvrtlo a změnilo dokrdele v 27 let dlouhou noční můru. A pro nás z toho plyne pořádná krdel!

Když bych měl shrnout tuhle knihu jednou větou, asi by to bylo něco ve smyslu „zběsilá a šíleně barevná nahláškovaná vraždící jízda psychopata v holčičích šatičkách“. A ano, podle tohohle popisu bych nad tímhle komiksem mávnul v knihkupectví pravděpodobně rukou a raději se šel podívat po něčem jiném. Sakra a to by byla neskutečná škoda.

Děj je v zásadě v podstatě velice jednoduchý. Malá šestiletá Gerda měla velké přání podívat se do kouzelného světa pohádek. Asi jako každé druhé dítě v jejím věku. Jenže jí se tohle přání splnilo a po volném pádu z výšky několika kilometrů jí přivítal krásný barevný svět Pohádkova a jeho obyvatelé. Gerda byla přivítána a byl jí dán jednoduchý úkol - k návratu domů musí najít magický klíč, otevřít dveře a vrátit se domů. Prosté, že ano? Jenže ouha, prostřih, posun o 27 let dál a Gerda je pořád tady bloudící světem pohádek se svým průvodcem Láďou a stále hledá klíč. Z roztomilé holčičky je žena středního věku v těle dítěte s řadou psychických problémů, kterou všechno okolo pořádně s**e a neváhá kosit a krvavě projíždět a v krvi a sprostých hláškách koupat celý svět Pohádkova, čímž dělá vrásky na tváři, tedy pokud jim tu hlavu rovnou neusekne pořádnou sekerou, nejen všem obyvatelům (a měsíci, a hvězdám a všemu co dýchá), ale hlavně královně Mrakétě. A tady se zrodí plán jak se s malou nemalou Gerdou vypořádat. Jenže některé noční můry jen tak neskončí.

Skottie Young vytvořil komiksovou sérii, která je ve všech ohledech zábavnou, šílenou, odlehčenou jízdou, která je všechno možné, ale rozhodně se nebere nijak vážně. A to je sakra dobře. Gerda mi připomněla jinou knižní postavu, která se také dostala do fantaskního světa – Alenku Lewise Carrolla. Jenže zatímco Alenka se občas brala až moc vážně a obsahovala metafory a příměry k reálnému životu, tak Gerda jde na všechno násilím, pořádně prořízlou pusou a znovu násilím. Youngova série si zkrátka na nic nehraje, není vůbec nijak složitá a je to „jen“ prvoplánová změť násilí a jednoduchého, avšak velmi dobře dávkovaného humoru, kdy si tuhle kombinaci budete užívat. Ostatně dlouho se mi nestalo, že bych se u komiksu nahlas smál od začátku do konce - no dobře, možná je ve mně trochu toho infantilního puberťáka.

Výhoda Youngova světa je jeho rozlehlost. Autor si může volně vytvořit cokoliv – od rozstřílení měsíce dělem, přes sestřelení hvězd kulometem, až po město s kasíny ve stylu Las Vegas, kterému vládne slimáčí boss nebo vyvraždění všech obrů z jedněch hor. A pořád je tu obrovský prostor kam se vydat, představivosti se meze nekladou a je tu tedy velký potenciál a možnosti pro pokračování.

Stejně jako o scénář se Skottie Young postaral i o kresbu. A podobně jako příběh je to pestrobarevně pastelově šílená jízda od začátku do konce. Jedná se o barevný dětsky cartoonovský projev daný do protikladu s krvavým příběhem plným vraždění. Autor tak na jednu stranu rozhodně nešetří detailními pohledy na brutální násilí a vraždění, ale přitom to stále vypadá jako z pohádkové knížky pro děti.

Českého překladu se zhostil Michael Talián, a i když to tolik nedělám, tady je třeba překlad samotný vyzdvihnout, protože se podařilo všechny ty specifické a občas asi i v originále krkolomné hlášky přeložit a se vším si vyhrát. Nakonec tu tak nemáte ani jedno sprosté slovo a přitom jich je plná kniha dokrdele! Ostatně v tomhle ohledu připomíná kniha loni vydané Krysí královny, se kterými ostatně kniha sdílí více styčných bodů.

Nesnáším Pohádkov není žádná hluboká fantasy. Není to ani žádná sofistikovaná zábava na vysoké úrovni. Není to ani kniha plná zvratů nebo myšlenek k zamyšlení. Je to jen prostá přímočará a místy dost bezduchá jízda barevným světem určená k pobavení. A to se jí daří víc než na jedničku s hvězdičkou. Zkrátka kdo by řekl, že malá stará holčička pokrytá cákanci krve se sekyrou větší než ona sama v ruce může být tak strašně zábavná?

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Nesnáším pohádkov1 - A jestli neumřela, vyšiluje dodnes

Autor: Skottie Young

Kresba: Skottie Young

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2020

Překlad: Michael Talián

Počet stran: 136

Formát: brož, 168 x 258 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři