Nesnáším Pohádkov 2: Kulma drát

Comics recenze

Gerda trčí už 30 let v Pohádkově. 30 let! A aby toho nebylo málo, musela převzít povinnosti královny. Tohle nejen že dobře nezním, ale nemůže ani dobře skončit, kulma drát!

Které dítě by nemělo rádo pohádky? Které dítě nesní o pohádkových světech plných sladkostí, barev, princů a princezen a roztodivných tvorů? Přesně takovým dítětem byla i šestiletá holčička Gerda. A její velké přání se splnilo a ona se propadla do magického Pohádkova. Jenže co se nejdřív zdálo jako ta nejúžasnější věc na světě, se změnilo dokrdele změnilo ve třicetiletou noční můru, ze které se Gerda nemůže dostat zpátky do normálního světa. A k tomu pořád trčí v těle dítěte, protože v Pohádkově se jen tak nestárne. Tedy navenek, protože vnitřně je z Gerdy vraždící psychopatka, které není nic svaté.

Už takhle toho bylo na Gerdu hodně, a to navíc v závěru minulého dílu zlikvidovala královnu Mrakétu a usedla na královský trůn. A velmi brzy zjišťuje, že kralování není zábava, ale pekelná nuda plná papírování, a papírování a zase papírování. A sem tam něco brutálně po****te, vyhodíte do vzduchu či někomu ušmiknete hlavu. Nebo rovnou půlku těla. Logicky pak z vaší vlády nebude nikdo zrovna nadšený a tak na vás nečeká nic jiného, než vyhazov.

To ale Gerdě absolutně nevadí, protože svou znovu nabytou volnost může využít k novým pokusům o návrat domů. Cesta ven (nebo domů) je ovšem dlážděná krví, vnitřnostmi a bezbřehým násilím. A sem tam novými přáteli, vhodnými k obětování, mezi něž se řadí třeba Duncan, kluk v dračím obleku, který se do Pohádkova propadl a je taj trochu zneužit v cestě do bojové věže, která vypadá přesně jako hrací automaty z 80. let. Po sérii soubojů se musí Gerda vypravit i hluboko do klobouku svého hmyzího společníka, jen aby nakonec bylo použito klasické klišé alternativních realit a cestování časem. Zkrátka Gerda se vrací ve formě.

První díl série uvedl děj série a držel se v duchu jednoho příběhu. Dvojka, obsahující původní sešity 6-10, má spíš povídkový charakter, který na sebe více či méně navazuje. Ale pořád je to stejně bezmyšlenkovitá zábava. Scénárista Skottie Young je v sérii jako utržený ze řetězu. A nic proti tomu. Jen je prostým faktem, že v případě druhého dílu jde příběh do pozadí a děj se neposouvá vpřed, ale přešlapuje na místě v rozteklých střevech všech, kdo se připletou do cesty. Nic nového pod sluncem - Gerda se v doprovodu svého společníka stále snaží najít cestu domů v kulisách brutálního násilí, bezmyšlenkovitého a prvoplánového humoru… a ještě více násilí. Naštěstí je to ale pořád stejná zábava, jako minule. Dokrdele je to pořád prča! Tedy pokud nehledáte nějaký intelektuální humor na úrovni, protože ten tu není a nebude.

Už jsem to psal u prvního dílu, ale skvělým prvkem série je jednak rozlehlost celého univerza, ve kterém se meze představivosti (pořádně zvrácené Skottie!) nekladou a lze tu vytvořit absolutně cokoliv. Druhou věcí, kterou mnoho geeků ocení, je množství různých odkazů na pop kulturu a slavná díla - najdete třeba Vetřelce a slavnou scénu s Ellen Ripleyovou? Paráda a moje srdce plesá blahem.

Naštěstí stejně jako na obrátkách a „kvalitě“ neubral děj, zachována je i pastelová cartoonová kresba. Skottie Young si (skoro) celou sérii nakreslil sám a jde o jedinečně ujetou jízdu šílené mysli. Když píšu „skoro“ narážím na část kapitoly 8, kterou vytvořil Jeffrey Cruz, aby byl oddělen normální svět Pohádkova od dění uvnitř automatu… tedy pardon, bojové věže. I když tohle střídání kresby, tak tedy vám to absolutně nebude vadit a naopak ta změna působí velmi povedeně a odlišuje části knihy od sebe.

Nesnáším Pohádkov je jednoduše zábava plná rozsekaných vnitřností, násilí, hlášek, sprostoty, pohádkových bytostí a jedné vyšinuté třicátnice v růžovém overalu. Zapomeňte chvíli na problémy okolo, zapomeňte na starosti a přemýšlení a užijte si šílenou jízdu Pohádkovem v šíleně barevných kulisách. Od začátku do konce se s Gerdou budete královsky bavit!

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Nesnáším Pohádkov 2: Kulma drát

Scénář: Skottie Young

Kresba: Skottie Young a Jeffrey Cruz

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2020

Překlad: Michael Talián

Počet stran: 144

Formát: brož, 168 x 258 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři