Nesnáším pohádkov 3: Hodná holčička

Comics recenze

Když si nenecháte poradit od svého staršího já, které už si prošlo spoustou mraček, nevěstí to pro vás nic dobrého. A pokud jste třicetiletá žena v těle malé holčičky, jste na tom ještě hůř. Taková Gerda je doslova krdeli.

Pohádky a pohádkové světy - elfové, trpaslíci, princezny, království, obři, cukrkandr, šťastné konce. Ach ty šťastné konce. A teď si představte, že je vám šest, ležíte si ve svých pohodlných peřinách a posteli a máte jedno přání, a to podívat se do pohádky. Sakra a ono se vám to splní! A když se do pohádky dostanete, máte vcelku jednoduchý úkol - najít klíč a cestu ven, což by mělo být snadné. Práce na pár dní, zvlášť když máte domorodého průvodce. Fakt práce na pár dní. A ještě zábavná. Tedy pokud nejste Gerda. Ta si totiž krátkou kratochvíli změnila na 30 let krvavého utrpení.

Tedy utrpení pro Gerdu a všechny okolo. Pro nás ostatní je spíš fakt p***l.

Nesnáším pohádkov je fantasy komiksovou taškařicí scénáristy a kreslíře SkottiehoYounga, která původně vycházela pod hlavičkou Image Comics od roku 2015 a čítá čtveřici knih a 20 sešitů. A vzhledem k tomu, že trojka obsahuje díly 11-15, pomalu ale jistě se řítíme do finále. Pokud lze nějak pohádkov definovat, tak asi ve smyslu černohumorné ujeté série, která se nebere vážně a je plná zábavy. A to je její největší plus, ale i mínus zároveň.

Zkrátka děj pokračuje zhruba tam, kde minule skončil. Gerda je pořád uvězněná v pohádkově. Gerdě je pořád přes třicet. A Gerda je stále v těle šestileté holčičky, z čehož nemá zrovna radost. A na vlastní kůži to pociťuje celá pohádková říše. Po úvodu a po (ne)slavném kralování se Gerda rozhodla, že bude lepším člověkem. Jakože se ptáte „cože“?! Vážně si nedělám krdel. Gerda chce míň nadávat, zabíjet, chlastat, zabíjet, prudit a zabíjet. Krom toho se celý děj tentokrát posouvá kupředu a přibližuje nás k blížícímu se finále v poslední knize. A kromě toho se dočkáme na stránkách knihy i originuGerdina mušího průvodce Ládi. Zkrátka se toho děje hodně a opět ve vražedném tempu, které je plné krve, zabíjení a zábavy.

To co se podařilo Skottiemu Youngovi vytvořit je jedinečné. Na našem trhu určitě. Málokterou sérii lze označit za tak zábavnou, bezmyšlenkovitou a volnou jízdu komiksovými stránkami, kterou si užijete od začátku do konce. Nepřemýšlejte, nehledejte v tom špetku vážnosti, prostě si jen sedněte a nechte se unášet krvavým dějem, plným (ne)sprostých hlášek. Jo a taky v tom nehledejte nic intelektuálního. A už vůbec ne komplikovaného. Tady jde jen o jednu zásadní věc, která ovšem jde sérii Nesnáším pohádkov na jedničku - o zábavu.

Samotnou kapitolou v knize je výše vzpomínaný origin průvodce Ládi. Ten nejen že se věnuje něčemu jinému (logicky) než hlavnímu příběhu, ale dokonce dostal i originální kresbu, kdy Skottiemu pomohl Dean Rankin. Jeho kresba je originální a jiná než Youngova, ale rozhodně není o nic méně povedené. Ostatně pokud byste jí hledali jinde, můžete sáhnout po jednom ze sešitů Simpsonových taktéž od Crew.

Naštěstí zůstala v pohádkově jinak zachována Youngova cartoonová kresba plná pastelových barev. Ostatně právě kresba a barvy umně doplňují kravou jízdu scénáře.

Českého překladu se zhostil Michael Talián, a i když to nedělám často, zde je třeba překlad samotný zmínit, protože se podařilo všechny ty specifické a občas asi i v originále krkolomné hlášky přeložit a se vším si pěkně vyhrát, takže to nepůsobí vulgárně, ale zábavně. Nakonec tu tak nemáte ani jedno sprosté slovo a přitom jich je plná kniha dokrdele!

Nesnáším pohádkov je čirá zábava. Nebere se vážně a neměli by to dělat ani čtenáři. Pokud se do téhle série chcete pustit, musíte tenhle fakt vzít na vědomí, jinak budete zklamaní. Je to vcelku prostá krvavá jízda plná vražední, hláškování a ostrých zbraní. A drsné malé holčičky. Zkrátka je to Gerdina noční můra, které se musíte chtě nechtě smát.

 

Koupit se slevou přímo u Crew!

 

Nesnáším pohádkov 3: Hodná holčička

Scénář: Skottie Young

Kresba: Skottie Young, Dean Rankin

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2021

Překlad: Michael Talián

Počet stran: 136

Formát: brož, 168 x 258 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři