Nesnáším Pohádkov 4: Nešťastná až do smrti

Comics recenze

Jen co se Pohádkov zbavil jedné velké trýznitelky a uvěznil jí v hlubinách pekla, objevila se hrozba ještě horší. A jediný, kdo se jí může postavit? No samozřejmě Gerda osobně!

30 let jste uvěznění v kůži malé holčičky v Pohádkově. Třicet let se prosekáváte životem. zástupy nepřátel i přátel za pomoci všech možných i nemožných zbraní. A když si myslíte, že už vás nic nepřekvapí, tak umřete. A protože jste rozhodně nebyli žádní dobráci, nečeká vás cesta nahoru, ale pěkně dolů do nejtemnějších a nejhnusnějších kobek pekla.

A přesně to se stalo Gerdě. A zatímco hlavní hrdinka šílené série Nesnáším Pohádkov prochází svým peklem, které je pořádnou pomstou za všechny její činy, tak v království se formuje síla ještě mnohem horší, než zelenovlasá vražedkyně.

Nebudu vás zbytečně napínat - ke své pomstě se z posmrtného života vrací královna Mrakéta, připravená pomstít se všem, všemu a každému. A s Pohádkovem je sakra zle. Jenže co teď? Inu asi jediná cesta, která zbývá je povolat zpět ze záhrobí Gerdu a její jedinečné zabijácké schopnosti. Zkrátka zlo proti zlu ve finálním souboji! A snad možná i šance na to dostat Gerdu po té době domů? Inu uvidíme.

V zásadě od začátku až do konce nebyla a není základní premisa příběhu o Gerdě nijak složitá. Malá holka si splní přání, dostane se do svého vysněného Pohádkova, který ale není tak kouzelný. Respektive je, ale ne pro Gerdu. Ta není schopná splnit úkoly, aby se dostala domů, zasekne se tady přes třicet let a spíš než pozitivní zážitek je to noční můra. A to nejen pro samotnou hlavní hrdinku, ale i pro všechny ostatní. Většina obyvatel totiž skončí na 1000+1 způsob rozsekáni, upáleni, pořezáni, rozčtvrceni nebo jinak usmrceni. To vše za doprovodu hlášek, plytkého humoru a celkově dosti nenáročné zábavy a šíleně pastelových a křiklavých barev v cartoonové kresbě.

Skottie Young celou tuhle zápletku od začátku do konce vměstnal do čtveřice knih a dvacítky sešitů. A to je další z předností komiksu - díky relativně krátkému rozsahu se povedlo od začátku do konce udržet svižné vražedné tempo bez větších výkyvů. Zároveň ale nedošlo napříč vyprávěním k žádnému posunu. Nebo minimálnímu. Podstatu postav a jejich charakter odhalíte už na začátku je to pořád stejné. Ale stejné v dobrém smyslu. Zkrátka Nesnáším Pohádkov je od začátku do konce hláškami, vtipem nabytá odlehčená a trochu bezmyšlenkovitá zábava, kterou si užijete, pokud přistoupíte na její hru a pravidla.

Young si po celou dobu svého vyprávění na nic nehraje a dávkuje svůj jedinečný styl a vyprávění rychlostí nadupaného rotačního kulometu. Nesmíte v tom samozřejmě hledat nic intelektuálního nebo s vyšší myšlenkou, protože na to se tu absolutně nehraje.

V poslední knize přivádí autor na scénu všechny hlavní a oblíbené postavy a zakončuje jejich story - Gerda, Mrakéta, Láďa i drak Duncan. A k nim hromadu dalších postav do masomlejnku v podobě jedné či druhé (anti)hrdinky. Pokud si snad Pohádkov myslel, že jeho peklo končí, tak se nemohl mýlit víc.

Kouzlo komiksu podporuje i zmíněná cartoonová barevná kresba Skottieho Younga, která podporuje a skvěle doplňuje scénář. Kresbou komiks působí pohádkově a skvěle kontrastuje s děním na stránkách.

S překladem od začátku do konce udělal perfektní práci Michael Talián, kterému se povedlo zachovat všechny hlášky i (ne)sprosté výrazy zcela bez problémů.

Skottie Young vytvořil jedinečnou sérii. Není to nic extra přemýšlivého, nezažijete u toho nějaké osvícení a už vůbec v tom nehledejte nějaké převratné myšlenky. Zkrátka dostáváte komiks, u kterého si jen sednete, začtete se a budete si užívat jednoduchou zábavu, porci hlášek a vtipů a budete se bavit od začátku do konce. Autorovi se povedlo ukončit sérii v ten nejlepší čas, protože díky rozsahu nepůsobí série unaveně nebo natahovaně, ale naopak od začátku do konce svěže a zábavně. Můžu vám garantovat, že nic podobného jako Nesnáším Pohádkov si u nás nepřečtete a pokud dáte knize možnost, čeká vás odměna v podobě čisté zábavy. A přesně o tom celé série Nesnáším Pohádkov v první řadě je - o zábavě.

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Nesnáším Pohádkov 4: Nešťastná až do smrti

Scénář: Skottie Young

Kresba: Skottie Young

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2021

Překlad: Michael Talián

Počet stran: 120

Formát: 168 x 258 mm, měkká vazba

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři