Netvora

Comics recenze

Potlučená dívka, osamoceně stojící, zuřící vzteky, a za ní bitevní pole táhnoucí se na míle daleko. To je první impulz, který vedl Marjorii Liu k tomu, aby napsala Netvoru. Impuls natolik silný, že dal vzniknout příběhu neobyčejného hrdinství ve světě, který se nepodobá ničemu, co znáte. 

Maika Půlvlčice, naše hlavní hrdinka. Šestnáctiletá dívka, která toho prožila již více než dost. O čemž svědčí cejch vypálený na její hrudi. A také fakt, že nemá ruku. To že se s ní setkáváme na prodejní burze otroků, je už jen malý detail. Vše zasazené do krásného světa secese a steampunku, který je ale stejně tak krutý a prohnilý jako na první pohled líbivý. To je Netvora - žánrově neomezená s poselstvím sahajícím hluboko pod artové pozlátko.

Maiko Půlvlčice je pro nás velkou záhadou, kterou objevujeme pouze náhodně a po kouskách. Rod Maiko totiž obestírá jedna záhada za druhou a aby toho nebylo málo, uvnitř Maiko samotné sídlí Monstrum, jehož ovládnutí může rozhodnout o osudu světa. Tedy Čisté rasy Lidí, tajemných Prastarých a jejich vzájemných míšenců známých pod názvem Arkanici. A to nemluvím o Starších Bozích a Kočkách. Maiko tak nezbývá nic jiného, než pátrat ve své minulosti a snažit se najít odpovědi na všechna tajemství která jí obestírají. Zatímco se jí snaží jednotlivé frakce využít ku prospěchu svému. Nebo jí chtějí prostě zabít.

Marjorie Liu vytvořila svět, jenž je chytrou směsicí fantasy, magie, špetky steampunku a pořádné dávky syrového násilí. Lovecraftovsky laděný horor je už jen třešničkou na dortu v příběhu, kde vás po prvních několika stránkách přestane cokoliv překvapovat a i přes trochu nevinně vyhlížející obálku vám bude jasné, že se nejedná o čtení pro dospívající dívky. Jak pokračujeme ve knize dál, poodhalíme roušku intrikaření a špionáže nevyhýbající se žádné ze zúčastněných stran. A sbíhání moci se soustředí právě na Maiko.

Není to však ona, která vás donutí přečíst Netvoru na jeden zátah. Ani politikaření, magie nebo monstra. Autorka do Netvory promítla zážitky svých prarodičů z Druhé světové války, kdy fašistické Japonsko napadlo a obsadilo Čínu. Představa Čisté rasy, méněcenných Arkaniků využívaných na pokusy a pro těžbu vzácného Lilia nebo zobrazení dětí v koncentračním táboře - to vše najdete na stránkách Netvory. Základy převzaté z moderních dějin jsou velkým přínosem komiksu. Stejně jako fantazie, se kterou Marjorie Liu vytvořila svět Netvory. Každá stránka pro nás má nové a nové překvapení a svět se stává reálnějším hlavně díky hrůzám, které na Maiko cestou čekají. Uvidíte Prastaré, čtyřocasé kočky, obry nebo anděly. Uvidíte válku, bolest i strach. Přes to všechno ale zůstává tím největším hybatelem prostá vůle přežít.

Když už se ale bavíme o Netvoře, není možné opomenout kresbu. Té se zhostila Sana Takeda. S Marjorie Liu se seznámila v Marvelu, kde měli pod palcem sérii X-23. V roce 2013 ale obě pláchly pod křídla Image a vytvořily spolu Netvoru, která od té doby sbírá jednu cenu za druhou. Ale zpátky ke kresbě samotné. Sana Takeda vytvořila z již tak zajímavého scénáře dílo hodné obdivu. Její kresba je jedním slovem úchvatná, není problém narazit na stránky, které by se vyjímaly zarámované na stěně. Kreslířka se na první pohled inspirovala výše zmíněnou secesí šmrncnutou art decem, můžeme najít také prvky nám spíše známé z reklamních plakátů A. Muchy. Celkově se jedná o mix západního stylu kreslení, který je obohacen o vyjádření emocí tolik typických pro asijské komiksy. S citem nakládá jak s tím, co se odehrává na jednotlivách panelech, tak s detaily a pozadím, které to celé dokreslují. Celek tak působí vyrovnaně a autenticky, což se jiným kreslířům mnohdy nedaří.

Netvora je svěží krví na poli fantasy komiksů, byť svým sdělením není tak jednoduché komiks zařadit. Marjorie Liu a Sana Takeda představily svět, do něhož se budu s chutí vracet. Jen doufám, série si svou kvalitu udrží a nesklouzne do obyčejnosti, jak to můžeme vidět u jiných sérií.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Netvora 1: probuzení

Marjorie Liu, Sana Takeda

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 5/2018

Překlad: Filip Škába

Formát: 170 x 260 mm

Počet stran: 192

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři