Občanská válka

Comics recenze

Captain America nebo Iron Man? Žít svobodně a v anonymitě nebo v registraci a veřejně? Na čí stranu se přidáte? Tak či tak se tragédii nevyhnete.

Pokud jste dlouholetí fanoušci komiksového světa Marvelu, pak vám spojení Občanská válka nemůže být neznámé. Vždyť se jedná o dost možná nejzásadnější a nejznámější příběh posledních pár let. Příběh, který se zařadil mezi legendy a přesně i mezi Legendy ho řadí vydavatelství Crew ve své speciální řadě, ve které postupně vycházejí ty nejlepší komiksy s ikonickým červenobílým logem. 

OK, Občanská válka není u nás úplná novinka. Stejně jako předchozí 1602 nebo Wolverine: Zrození vyšla na stáncích v rámci řady UKK. Osobně mě minula (jako ostatně celý černý komplet), a proto jsem nutně musel po vydání od Crew okamžitě sáhnout. A ano, po přečtení můžu jednoduše konstatovat, že se opravdu jedná o zásadní legendu, která nesmí žádnému nadšenému komiksákovi a nerdovi utéct.

Příběh a jeho hlavní zápletka v zásadě nejsou až tak složité. Jak už to bývá, lidé rádi zapomínají a z velkých hrdinů rychle dělají skoro až nenáviděné „padouchy“, a tak rapidně klesá popularita superhrdinů v barevných pláštěnkách. Pomyslný hřebíček do rakve volného zachraňování světa udělá druho- (třeti-, čtvrto-)řadá parta hrdinů skrývajících se pod názvem New Warriors, která pod dohledem kamer způsobí tak trochu smrt většímu počtu lidí. To se samozřejmě veřejnému mínění pranic nelíbí a politická síla vše využije ke svému prospěchu - aneb registrujeme všechny maskované hrdiny, odhalíme jejich identitu a uděláme z nich státní zaměstnance. Někteří s tím nemají problém, jiní jsou ale striktně proti. A tak se tábor hrdinů rozdělí na dvě části - pro stranu zákona začne kopat Iron Man, proti naopak Captain America, který sice je všem známý, ale bere anonymitu jako právo všech. No a máme tu Občanskou válkou dvou nesmiřitelných táborů, která proti sobě postaví přátelé, spojence i milence. Prostě svět se rozdělí a nikdy už nebude nic dřív.

Mark Miller. Už jen to jméno prostě musíte znát, pokud se trochu pohybujete v komiksech. Superman: Rudá hvězda, Starej dobrej Logan nebo Kick-Ass - to je jen krátký výčet jeho knih (respektive těch česky vydaných). V Občanské válce se mu povedlo vytvořit skutečně zásadní event ovlivňující celé fungování světa Marvelu do budoucna. A to i přes až překvapivý fakt, že přestože se jedná o velkou megalomanskou akční jízdu plnou desítek postav, pochopí ho a zorientuje se v něm i příležitostný čtenář. Skutečně není nutné mít nějak zvlášť „načteno“ a klidně se můžete do Občanské války vrhnout a více méně vám nic neuteče. 

Možná trochu problém celého komiksu je jeho rozsah. Nechci znít jako škarohlíd, ale tak velká událost by klidně mohla mít dvojnásobný rozsah s více rozvedeným dějem a větším zaměřením na všechny postavy a ničemu by to nevadilo. Ono totiž je tu rozjezd, který je takový vláčnější, pak přejde velká akce s tragickými… ne nebudu spoilerovat... a bum konec. 

Proč je scénář tak dobrý? Asi největší plus není v postavách. Není ani v rozsahu. Je to v paralele k dnešnímu světu. Všichni víme, co se stalo 11. září v USA a tato událost se musela reflektovat i na stránkách komiksů. Podobnost k aktuálnímu dění, k politickému směřování, náladě společnosti, to dělá z Občanské války silný zážitek.

Samozřejmě výhodou je i prostý fakt, že Mark Miller se toho zkrátka „nebojí“, a když dostane volnou ruku, je jako Hulk utržený ze řetězu a žádný hrdina si před ním nemůže být jistý, že z dění vyjde stejný jako dřív. Tedy samozřejmě pokud vůbec ještě někdy někam vyjde. Jeho pojetí klasických postav je prostě bez debat originální a osobní. A nakonec vás ani nemrzí, že konec odhadnete cca po dvou třetinách knihy a závěr tak není až tak překvapivý, jak by mohl být.

Spolu s Millerem hraje hlavní roli v Občanské válce Steve McNiven, jehož kresba je líbivá, přesná. Prostě to pěkně vypadá, i když je to tradičně superhrdinsky a marvelovsky přepáleně barevné a pokud zrovna nebojují, tváří se všechny postavy děsně vážně, odhodlaně, a tak že přemýšlí minimálně o podstatě světa a problému černých děr. Ale pěkná je, to ano.

Občanská válka je zásadní událost. Je to zásadní komiks pro svět Marvelu. A je samozřejmě nesmírně dobře, že jsme knihu opět dostali na pulty knihkupectví díky Crew v důstojném a kvalitním vydání. Pokud máte rádi „pláštěnkáře a hromady postav, tak si Občanskou válku přečtěte. Pokud jste zapřísáhlí fanoušci Marvelu, pak si Občanskou válku musíte přečíst. Captain vs. Iron Man, registrace vs. svoboda - na čí straně jste vy?

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Občanská válka

Scénář: Mark Miller

Kresba: Steve McNiven

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2021

Překlad: Martina Dari Antonínová

Počet stran: 200

Formát: 168 x 258 mm, pevná vazba s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři