On the Coast of Dreams

Comics recenze

Kdykoliv se mluví o snech napadnou mě dvě mému srdci blízké série. Rozhodně Gaimanův Sandman jako jedna z nejlepších moderních pohádek pro dospělé a hned v závěsu Noční můra v Elm street, která mi přinesla už nejednu veselou chvíli s Freddym. Vybrat si tedy jako téma své prvotiny sny bylo ze strany Viktora Šauera a Michaela Petruse hodně odvážné! Jak se s tím nakonec comics On the Coast of Dreams popral?

Na začátek si ujasněme jednu věc: Nebudu hodnotit to jak comics vyšel, po jak dlouhé době vyšel ani celou Kickstarterovou kampaň! Pokud hledáte tohle tak palte...někam jinam ;) (Pokud bude zájem můžeme udělat samostatný článek, rozhovor, besedu cokoliv ;)) Mě zajímá samotný comics a jaký vlastně je :)

Příběh začíná na pláži, chcete-li na pobřeží (on the coast), kde otec nese na zádech svou dceru a dochází mu síly. Jako čtenáři budeme chvilku tápat kde jsou a proč tam jsou. Ovšem tápání nám dlouho nevydrží a autoři nás rychle uvedou do situace. Zoufalý otec tráví celé dny v nemocnici u postele své dcery, která leží v komatu a jediné zvuky, které vyplňují pochmurný pokoj, jsou vysoké pípavé tóny značící, že mladá  dívka stále žije. Zoufalý otec pak ve spánku uvěří tomu, že jediná možnost jak dceru zachránit, je vydat se na dlouhou snovou cestu ve světě, kde je možné všechno a zároveň nic není takové jak by se mohlo na první pohled zdát. 

Příběh využívá klasického motivu putování hlavní postavy za záchranou postavy jiné. Motiv se kterým se setkáváme často  a který sice není tak vznešený jako záchrana světa či galaxie, ale o to intimnější a komornější a tím pádem i lépe stravitelný pro čtenáře. Během svého putování hlavní hridna potkává spousty postav a stvoření, kdy některé mu pomáhají a jiné jsou naopak překážkou a tady se dostáváme k největšímu nedostatku knihy a tím je její délka. Tedy především to, že díky pouhým 98 stránkám dochází ke zkratkovitosti vyprávění. V žádné situaci se nezdržíme déle než několik stránek a je to velká škoda. Procházíme tržištěm plným zázraků, potkáváme průvodkyni, která se ale jen mihne, moudré stvoření s nespočtem obličejů a další a další postavy, které bohužel nedostávají prostor, jaký by si zasloužili. Comicsu On the Coast of Dreams by rozhodně slušelo klasických 144 stran, ale spíše dvojnásobek stávajícího rozsahu.

Hlavní tváří a takovým frontmanem celého projektu byl Michael Petrus, tedy člověk zodpovědný za vizuální stránku comicsu, především pak samozřejmě za kresbu. Z tohoto pohledu můžu říct, že je možná dobře, že vydání trvalo déle než bylo zamýšleno, srovnáme-li kresbu jak vypadala na začátku projektu a v době vydání, tak je naprosto patrné, že se Michael o dost posunul a to comicsu rozhodně jen prospělo. Kresba je čitelnější a čistší. Zároveň je ovšem stejně jako celý comics digitální, což mě osobně trochu mrzí, ale takový je holt dnes již trend a i já si na něj pomalu zvykám. Líbivému vizuálu by navíc možná prospěl i větší formát, ale s tím se pojí větší cena atd. atd.

Kromě problematického vydání se nám nakonec do ruky dostává nadprůměrný comics s velice příjemným vizuálem i příběhem, který je výborně uzavřen a i přes výše zmíněné neduhy byl celkový dojem pozitivní. Doufejme že autoři se z chyb poučí a v příštím projektu je napraví.

KOUPIT COMICS ON THE COAST OF DREAMS.

 

 

 

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Partneři