Orbital

Comics recenze

Modré crwi se nedá upřít kvalitní obsah. Díky ní se k nám dostanou komiksy, které stojí za pozornost. Od hravé Ekho po pirátského Johna Silvera. Nyní mám Crew naservírovala scifárnu. Potenciálem nabitý Orbital.

Orbital se odehrává v daleké budoucnosti. Začínáme v roce 2278, kdy je lidstvo přizváno, aby se přidalo ke Konfederaci vesmírných ras a trochu se porozhlédlo po celé galaxii. Proti tomu stojí Izolacionisté, kteří by nejraději aby žádní mimozemštané na matičku Zemi nepáchli. A nebojí se svých cílů dosáhnout teroristickými útoky. To je úvod. Přesuňme se nyní o patnáct let dopředu. I přes hlasitý odpor si lidstvo zvolilo připojení se ke Konfederaci, dokonce stihlo i jednu válku proti tajemným  Sandžarům. Nás ale zajímá Caleb Swany - novopečený člen Interplanetární Diplomatické Organizace, zkráceně IDO. Ta má za úkol řešit všechny zapeklitosti spojené s urovnáváním sporů mírovou cestou. A můžete hádat, koho dostal první člověk ve sboru za parťáka. Ano, je to sandžarka Mézoké Izzuo. A dobrodružství mohou začít!

Tedy dobrodružství na mírových misích. Společně s našimi agenty prozkoumáme všechny intriky galaktické politiky a budeme hasit nejeden spor. Což samo o sobě nezní zrovna lákavě, proč se raději nechopit světelných mečů a dialog trochu nezjednodušit? Protože Orbital není prvoplánově jednoduchým komiksem. Což je vidět již na první pohled. Teroristé, válka i tajemné rasy jsou atributy, které by měli stačit k tomu, že se nám do ruky dostalo zajímavé čtení.

Bohužel, opak je pravdou. Orbital sice všechny potřebné ingredience má, ale nechává je ledabyle ležet stranou, Místo toho opravdu létáme s Calebem a Mézoké po všech čertech a uklidňujeme naštvané horníky a rybáře. Na prohlubování charakterů potažmo navázání nějakého vztahu se čtenářem nám stěží zbývá pár panelů, v lepším případě jedna strana. Což je škoda. Orbital je plný chytrých nápadů a ras, které bych chtěl poznat blíž. Už jen Mézoké se svojí vizáží mě bavila víc než Caleb. To není nic zvláštního - ve světlém komiksu je černá Sandžarka opravdu nepřehlédnutelná. Ale není mi to nic platné, protože mi chybí jeden z pilířů úspěchu: sepětí s hlavními hrdiny. 

A je to škoda. Orbital se tak stává komiksem, který vás dokáže příjemně překvapit nápaditostí nejen svého prostředí, ale také vizuálním zpracováním. To vše ale jen proto, aby dobré nápady zůstaly nepovšimnuty nebo byly jen lehce nastíněny. Díky tomu dostává série punc běhu na dlouhou trať, po čtyřech albech mám stále pocit jakéhosi úvodníku do komiksu samotného (byť zatím čítá série sedm knih). Je to trochu frustrující, Orbital má na víc. Teroristické buňky, podezřívavost i zarytá nenávist, rasa Sandžarů - je toho tolik o čem bych se chtěl dozvědět! Takhle nám nezbývá nic jiného než plout po povrchu a do hloubky se ponořit pouze v rovině úvah. 

A přitom je tolik směrů, kterými se Orbital mohl vydat. Díky zázemí IDO se mohlo jednat o politický sci-fi komiks, který by nevyzněl tak naivně, jak tomu ve skutečnosti je. Mohlo se jednat o frenetickou akční řežbu, kdyby jen Mézoké ovládala nějaké superpsyonické síly a my nemuseli pročítat třicet stran vlažného balastu do doby, než se objeví nějaká zbraň. Díky osobnostem Caleba i Mézoké nám autor Silvain Runberg mohl nabídnout intriky, společenskou kritiku, akčňárnu a hlavně mnohem zajímavější příběhy než jen plytké hašení nepokojů skrze dohody a zase jen dohody. Štve mě to tím silněji, čím více a více zajímavostí v Orbitalu objevuji. Proč mají Sandžarané rudé oči? Může neuronomová loď dýchat? Kam se poděla Calebova sestra? A jak sakra vypadá Varosaš??? To vše si bohužel musíte zodpovědět sami. 

Co ale musím na Orbitalu ocenit je kresba. Té se zhostil Serge Pellé a rozepisovat se o něm je trochu zbytečné, protože jak on, tak Silvain Runberg mají svůj medailonek v Modré crwi. Vám musí stačit informace, že Pellé dokázal nasytit mou fantazii starého scifisty podobně jako Fiona Staples v Sáze. A to hlavně rozmanitostí mimozemských ras než předváděním pokročilých technologií. Ty se naopak podobají klasické francouzské sci-fi škole reperezentované např. Enki Bilalem - mnoho zbytečností a prapodivné oblečení :)

Bohužel je Orbital zatím nejslabším článkem edice Modrá crew. A zamrzí to o to víc, když je čtenáři předestřen všechen ten potenciál, který komiks skrývá. To pak je každá mírová diplomatická mise opravdu vágní záležitostí. A to je škoda.

KOUPIT ORBITAL 1 A 2 V CRWI

KOUPIT ORBITAL 3 A 4 V CRWI

Orbital

Silvain Runberg, Serge Pellé 

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 10/2018, 1/2019

Překlad: Richard Podaný

Formát: 190 x 260 mm

Počet stran: 112, 120

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři