Otčina

Comics recenze

 Otčina je rodná vlast našich otců. Otčina je název teroristické buňky, která operovala na území USA a Kanady v sedmdesátých letech minulého století. Otčina je cesta spisovatelky Niny Bunjevac za poznáním a pochopením jejího otce. Pojďme se na tu cestu vypravit spolu s ní.

 

 Nina Bulevac je dcerou imigrantky, která se z nové vlasti v Kanadě vrátila zpět do rodné Jugoslávie. Kniha Otčina popisuje život Nininy rodiny, důvod rychlého odchodu z Kanady i její dětství u praprodičů v Zemunu. A hlavně příběh jejího otce, který je pro nás velkou neznámou. 

 Kniha je rozdělena do několika částí. Ze začátku banální rozhovor matky s dcerou se rozšíří na vyprávění autorky o jejím otci, který je dle mého názoru příčinou vzniku samotného komiksu. Otčina je příběh o lásce, boji a ideálech, které se často rozcházejí i mezi dvěma generacemi. Zde mezi dcerou Ninou a jejím otcem Peterem Bunjevacem, který se při boji za svou představu vlasti neváhá dopouštět i teroristických útoků. 

 A životní cesta Petera Bunjevace je hlavní tahounem Otčiny. Jedná se o historii, kterou v Čechách zná jen málokdo. Druhá světová válka byla stejně krutá a krvavá i na území bývalé Jugoslávie. Dětství – jak známo – také zanechá plno stop na lidské duši. Čímž ale nelze omlouvat násilí páchané na nevinných lidech. 

 Teď trochu k samotnému komiksu. Jedinečný je snad ve všech ohledech, ať už se jedná o námět, formát tištěné knihy, nebo grafické zpracování. Celkové kompozice asi nelze nic vytknout, snad jen pár stran navíc by neuškodilo. Čtenář by tak měl možnost na bližší seznámení s postavami i událostmi, které formovaly historii Velké uherské nížiny. Kresba je velmi detailní. Je jasné, proč je nasnadě připrovnání s rodinnými fotoalby. Jednak mezi jednotlivými stránkami uplynulo víc času (často i rok nebo dva), než je normální v běžném komiksu, jednak je součástí vyprávění překreslení skutečných fotek, které dostával Ninin otec v dopisech. Husté šrafování kreseb spolu se silnou okrajovou linkou navíc dodává dojem plasticity. Jedinou malou vadou na kráse tak zůstává lettering, který nedělá rozdíly mezi tečkou a čárkou. Díky tomu mohou být některé věty lehce matoucí či hůře čtivé. 

 Komiks Otčina není jednoduché dílo. Jedná se o příběh, který se dá přečíst několikrát a čtenář si z něj pokaždé odnese trochu jiný dojem. Trochu jen zamrzí konec vyprávění, které ve mě evokuje potřebu přečíst si pokračování a znát další osudy Niny Bunjevac. Škoda jen, že žádné takové pokračování není...

KOUPIT V COMICSPOINTU!

Otčina

/Fatherland/

Bunjevac, Nina

Nakladatel: BBart

Překlad: Pavla Horáková

Obálka: Nina Bunjevac

Rok vydání: 2014

Počet stran: 152

Rozměr: 190 x 240

Provedení­: hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři