Ovocný ráj

Comics recenze

To co z dálky vypadalo jako úplně obyčejný tropický ostrov, se ukázalo jako ráj. Ráj plný lahodného ovoce všude kam se podíváte. Je čas sklízet.

Další deskovou hrou, která vyšla v rámci speciální edice Albi Exclusive je poměrně nenápadný titul nesoucí název Ovocný ráj, který trestuhodně trochu zapadl. Ale kde jinde můžete sbírat exotické ovoce přímo ze stromů na vlastním ostrově a ještě z něj vyrábět koktejly, zmrzlinu a ovocné šťávy? Navíc si to můžete užít až ve čtyřech nebo i čistě sami. Tak napněte plachty, připravte koše a vzhůru na ovocné ostrovy.

Ovocný ráj je rodinná hra Christiana Stöhra určená pro 1-4 hráče s věkovým doporučením 10+ a herní dobou pohybující se okolo 40-50 min na partii. Každý z hráčů dostane svůj ostrov a chytrými tahy musí šikovně hospodařit se svým časem, prostorem a obchodováním s ovocnými plody.

 

V nitru ostrova

Už od víka hry na vás dýchne pohodová a klidná atmosféra ovocného ostrova. Ostatně ten si na víku krabice zabírá největší díl a je vyveden v hezké barevné grafice, která jasně odkazuje na rodinou hru. I když možná tak hra vypadá pro mladší hráče, než je ve skutečnosti. Po otevření možná někoho překvapí docela velké množství komponent.

Na úvod tu máme pravidla. Ty mají pár stran, jsou naprosto přehledná a jednoduchá a hru nemáte po prvním přečtení problém pochopit a vysvětlit. Příklady vše jen podtrhují. Stejně tak je tomu i u pravidel pro sólo variantu – byť zde bych spíš volil hru pro více hráčů a hra jednoho hráče je spíše milým doplněním.

Pod pravidly najdete docela velkou hromadu kvalitních a pěkně barevných žetonů k vyloupání. Na těch je v podstatě hra založena, a proto zabírají velkou část herních komponent, ať už se jedná o lodě, sběrače nebo podniky a provozovny. Osobně na mě graficky působily jako lehké mobilní budovací hry plné barev.

Strašně hezká věc je 100 dřevěných žetonů ovoce rozdělených nejen barvou, ale i tvarem, takže máte pocit, že opravdu po ostrově štosujete do košíků ovoce. K tomu navíc každý hráč dostane svůj opravdový malý ostrov ke spravování.

Celkově je hra zpracovaná hezky. Respektive dělá čest rodinnému hraní a grafika výrazně pomáhá přístupnosti a zvlášť dětem se po zkušenostech líbí. A za cenu cca 800 Kč je poměr cena vs. zpracování opravdu hodně dobrý.

 

Sbíráme a prodáváme

Pravidla Ovocného ráje nejsou nijak závratně složitá a dokonce nabízejí hned dvě varianty (těžší a základní) a navíc i populární sólo mód. Co mi ovšem u téhle hry přijde poměrně zdlouhavé, to je příprava, která se sestává z osmi kroků a v pravidlech v podstatě zabírá skoro celé dvě strany z osmi. Je to tím, že ve hře je docela dost komponent, které je nutné rozdělit přesně na různá místa a desky. Navíc mi příprava subjektivně přišla dost neintuitivní a na to že se jedná o rodinou hrou zbytečně natahovaná. Musíte vyskládat všechny ty nabídky, žetony, pak si připravit ostrovy, na ně přesně podle pravidel lodě. Zkrátka je toho dost. Ale nenechte se tím odradit, protože průběh a hraní hry už je krásně jednoduché a čisté.

Principem je pohyb po vlastním herním ostrově pomocí sběračů a získávání ovoce a jeho výměna za body, případně využívání zvláštních schopností stánků a také nákup podniků. To vše za účelem maximálního zisku bodů.

Hra se hraje na jednotlivá kola, kdy se hráči postupně střídají v tazích ve dvou krocích. V tom prvním může aktivní hráč buď pohnout jedním svým sběračem ovoce a získat tolik žetonů daného druhu o kolik polí se pohnul nebo může pohnout jedním svým pohyblivým stánkem a využít tak jeho schopnost. Ve druhém kroku, který je volitelný, může aktivní hráč buď zaplatit jednu z lodí na plánu požadovaným ovocem, koupit si jeden z podniků pro body nebo výše zmíněné stánky pro jejich schopnosti výroby zmrzliny nebo ovocných nápojů, a to opět za ovoce za zisk bodů. No a nebo si hráč může koupit „vylepšeného sběrače“, který umí sbírat hned dva druhy ovoce. Zkrátka ovoce je zde základní surovina na které všechno stojí a padá a bez pořádné zásoby nic neuděláte.

Vtip hry spočívá i v tom, že pro maximální zisk ovoce chcete posouvat své sběrače co nejdále. Jenže od začátku hry vám část plánu zabírají lodě, které musíte zaplatit ovocem pro odplutí, ale zároveň během hry svůj plán plníte podniky a stánky, abyste získali body. Je to tedy o tom správně zkombinovat pohyby po plánu a zároveň umisťování dílků na něj, abyste si zbytečně nekomplikovali „cesty“.

V případě, že zvolíte těžší variantu hry, přibude do partie ještě lisovna ovoce, která vám může přinést další body.

Hra končí ve chvíli, kdy je vykoupen určitý počet podniků a ukazatel licencí se dostane na nulu. Následuje závěrečné bodování a vítězí nejmajetnější hráč.

 

Příjemné ovocné překvapení

Občas jsou hry, od kterých absolutně nic nečekáte, a ony vás velmi příjemně překvapí tím, co vám na stůl přinesou. No a jednou z takových her je i Ovocný ráj, ve kterém se ukrývá velmi milé a zajímavé překvapení.

Hra má velmi hezké a barevné zpracování, které zaujme na stole a bylo by škoda hru v policích obchodů minout. Navíc známý poměr cena/výkon je zde vynikající.

Hra jsou takové puzzle nebo chcete-li hlavolam. Základní mechanismus pohybu po plánu je velmi originální a funkční a rozhodně netradiční. Nutí přemýšlet dopředu a vymýšlet a přemýšlet nad svou strategií, protože každý tah chcete mít maximální zisk a ne se jen šoupat o políčko tam a zpět. Důležité je si tak vždy dopředu rozvrhovat případné pohyby a uvolňování míst. Z počátku to vypadá snadně, ale nesmíte zapomenout, že plán se poměrně rychle mění, a i když nejprve posíláte lodě pryč a zvětšujete prostor, musíte dříve nebo později pořizovat podniky a stánky pro zisk bodů a zase si ty prázdná místa plníte. Každopádně herní systém nabízí hodně možností.

Na první přečtení pravidle a přípravy mi hra přišla trochu složitější, než jsem čekal, ale výsledku je hra herně krásně jednoduchá a přístupná.

Počet hráčů funguje na výbornou, ať už hrajete sólo nebo v plném počtu. Herní doba se nijak dramaticky neprodlužuje a nečekáte na tahy, protože tahy jsou rychlé a každý si může rozmyslet dopředu, co udělat.

Hra postrádá konflikt mezi hráči a v podstatě i jakoukoliv mezihráčskou interakci. Každý si hraje v podstatě na svém ostrově a moc se nezajímá o soupeře. Jediné co hráči sdílejí je deska podniků, ale tam se maximálně stane, že si někdo koupí něco, co jste chtěli.

Možná najdete problém ve znovuhratelnosti a variabilitě. Ono totiž brzy přijdete na to, že každá hra je v podstatě stejná. Drobností v přípravě, které hru mění, není moc. Ve finále to neznamená, že by vás hra nebavila, ono je to totiž, jak zjistíte, pohodový a až relaxační zážitek, kdy sice musíte přemýšlet, ale není to žádný bolehlav a zároveň se pořád jedná o dobrou hru. Zkrátka poměr všech složek je zde nastaven tak akorát.

Ovocný ráj je zkrátka příjemným pohodovým a přístupným překvapením, které možná v přívalu novinek trochu zapadlo, ale to je rozhodně škoda, protože se jedná o hru pro celou rodinu s originálním mechanismem, která nejen funguje, ale hlavně baví všechny u stolu a přináší příjemně strávené celo rodinné deskoherní odpoledne a večery v pěkně zpravovaném grafickém kabátku.

 

Koupit se slevou u ALBI!

 

Ovocný ráj

Autor: Christian Stöhr

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 1-4

Věk: 10+

Herní doba: 40-50 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři