Paper Girls

Comics recenze

Co všechno se může stát při jedné zcela běžné podzimní směně rozvážení novin na konci osmdesátých let? Na to vám odpoví novinka Paper Girls.

Brian K. Vaughan. Vždy když jméno tohoto scénáristy vidím na obálce komiksu, tak nějak tuším, že to bude něco zvláštního, jedinečného a dost specifického. Jednou vyhladí prakticky celou mužskou část populace planety, jindy zase vytvoří tak jedinečný mix sci-fi a fantasy, že většina komiksových fandů jen nevěřícně zírá. A to ani nemluvím o příběhu smečky lvů. Zkrátka Vaughan je prostě jen jeden a osobně se do jeho světa vždy propadne a mohl bych číst jednu knihu za druhou. Poslední novinka, kterou u nás vydalo nakladatelství Crew nese název Paper Girls. A ano, pokud čekáte nějaký jednoduchý příběh a zápletku, hledejte jinde, protože tohle je zase hodně hodně šílená jízda.

1988, 1. listopad, brzké ráno po halloweenu. Čtveřice dvanáctiletých dívek vyráží na své tradiční trasy v zapadlém městečku Kamenitý potok rozvážet noviny. Zkrátka další normální den, normální ráno, které neslibuje nic speciálního kromě pár přiopilých výrostků. Jenže pak se do toho přimíchá krádež vysílačky partou podivných zahalených existencí. Jo a taky cestování časem, několik verzí reality, víc verzí jedné z hrdinek, dinosauři, mezigenerační konflikt, souboj cestovatelů časem, hipík co ovládá realitu, podivné kasty válečníků, obří brouci a zařízení od nakousnutého jablka. A to jsem ještě určitě na něco zapomněl!

Popisovat děj Paper Girls asi nemá cenu. V zásadě by vám mělo stačit, že jednoho běžného rána odhalí čtveřice doručovatelek novin největší tajemství všech dob, nedobrovolně vstoupí do války cestovatelů v čase a svět už nejspíš nikdy nebude jako dřív.

Někde se asi dočtete, že Paper Girls jsou jako populární Stranger things. Upřímně řečeno, obě díla mají jen málo společného. Oboje se odehrává v osmdesátkách. V obou je čtveřice hrdinů. A v obou jde o víc, než se na první pohled zdá. Ale tam podobnost končí, takže doporučuji se od srovnávání oprostit.

Nějak nevím, jak to Brian K. Vaughan dělá nebo kde bere všechny ty nápady, ale musím jen konstatovat, že mu to zase vyšlo. Po relativně pomalém a možná trochu opatrném začátku se rozjel v knize příběh, u kterého hltáte panel a panelem a dychtivě se snažíte odhalit jedno tajemství za druhým. A to zdaleka na všechno odpovědi nedostanete a naopak po první z trojice knih budete mít spíš hromadu otázek a budete nedočkavě vyhlížet další díl. Kniha sází jedno téma a nápad za druhým, svižně a přesto nenuceně, jeden šílený nápad za druhým, přitom ale absolutně neztrácí tempo a i když se mnoho nápadů na první pohled jeví až šíleně, v knize je přijímáte naprosto přirozeně. Zkrátka je to Brian, ne? A u něj jsme na šílenosti zvyklí.

Velkým plusem Paper Girls je, že se jedná o již uzavřenou sérii, která vyšla v rozsahu 30 sešitů a Crew zvolilo formát trojice knih po desítce částí. Jednak se tak jedná o pořádně macatou knihu, ale zároveň dostaneme celý příběh (snad) poměrně rychle.

Specifickou částí Paper Girls je i kresba a výtvarná část komiksu. Tu si na starost vzal Cliff Chiang jehož na první pohled možná trochu strohý a jednoduchý styl krásně koresponduje s časovým zasazením komiksu do konce osmdesátých let. Korunu všemu pak nasazují pastelově vybledlé barvy a jejich omezená škála, která vytváří podmanivě specifický mix, který nebije do očí, ale přitom na první pohled zaujme a je víc než originální.

Vyzdvihnout musím překlad knihy, kdy si Michale Talián šikovně hraje s překladem a zařazuje do něj odkazy na naši domovinu.

Kombinace úžasné kresby a velmi specifického a jedinečného scénáře vytváří v Paper Girls něco zcela jedinečného. Ano, jedná se o další velmi jedinečný příběh z pera jednoho z aktuálních mistrů řemesla, který plodí velmi velmi originální díla. Zkrátka si sedněte, začtěte se do příběhu, kochejte se kresbou a nechte se unášet jedinečnou imaginativní cestou plnou šílených nápadů, geniálních zvratů v originálním příběhu, který vás postupně pohltí a bude nutit netrpělivě čekat na odhalení všech svých tajemství. No prostě už aby tu byla další kniha.

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Paper Girls 1

Scénář: Brian K. Vaughan

Kresba: Cliff Chiang

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2021

Překlad: Michael Talián

Formát: 168 x 258 mm, měkká vazba

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři