Paper Girls II

Comics recenze

Pokračování cestovatelského týdeníku napříč časem z pera slavného scénáristy je konečně tady. Zapomeňte na logiku, konvence a normálnost, osmdesátkové holky vás vítají na své šílené jízdě.

Tak narovinu, nebudeme si nic nalhávat, Brian K. Vaughan není autor pro každého. Tenhle „zvláštní“ americký komiksový a televizní scénárista tvoří, mírně řečeno, opravdu zvláštní díla. A je jedno, jestli se jedná o Smečku z Bagdádu, Y: Poslední z mužů, milovanou a cenami ověnčenou Ságu nebo právě dnes rozebírané Paper Girls. Zkrátka buď na jeho styl přistoupíte a jeho díla si zamilujete nebo vám nikdy k srdci nepřiroste. V podstatě nic mezi tím není. Osobně při každém čtení s vykulenýma očima a spadlou čelistí přemýšlím, kde se v autorově mysli berou všechny obsažené nápady. Brian K. Vaughan je jednoduše tak trochu jiný.

A tak trochu jiné jsou i Paper Girls, často přirovnávané k podobnému hitu v trochu jiné podobě - Stranger Things. Co mají tyhle dvě díla společné? Čtveřici kamarádů, sci-fi prvky, tajemství a záhady, geniální nápady, skvělou atmosféru a zasazení do „sexy“ osmdesátých let. A co mají jiné? V podstatě všechno ostatní. Ne vážně, nerad obě věci srovnávám, protože každý příběh mi přijde odlišný a každý stojí za přečtení/shlédnutí. A ano, obě se mi trefili do vkusu, takže jsem u nich trochu jako rozjívená školačka. Sorry jako.

Paper Girls jsou poměrně krátkou sérií, rozdělenou do 30 sešitů a „pouhých“ 3 souborných svazků. První číslo vyšlo v roce 2015 a celé vyprávění bylo dokončeno v roce 2019. Čili ano, druhou knihou se poměrně rychle dostáváme na dostřel finále, které by mělo vyjít (snad) ještě letos. A věřte mi, že po dočtení dvojky budete na vydání závěrečné části netrpělivě čekat.

Dvojka začíná prakticky přesně tam, kde předchozí sešit skončil. Naše sympatické a trochu nesourodé hrdinky Erin, KJ, Tiffany a Máca jsou v dávné minulosti. Pěkně nebezpečné době, kde jim jde, jak jinak, o život. A taky o pochopení toho všeho, co se kolem děje. Ostatně o pochopení všeho co se děje, proč se během jednoho rána jejich život změnil úplně naruby a kdo jsou znesvářené frakce cestovatelů v čase je hlavní dějová linka příběhu. A upřímně popisovat víc děj není úplně snadné, protože byste si mohli myslet, že jsem na drogách. Je to zkrátka šílené a šílenější.

Musím přiznat, že až ve druhé polovině druhého dílu mi teprve došlo, jak se příběhy v knize opakují podle podobného schématu. Každá z knih má dvě části, každá se odehrává v jiné časové rovině, ale podle podobných pravidel - cesta do dané doby, seznámení s novým prostředím, nové postavy, gradace a přesun zase dál. Samozřejmě hodně v kostce řečeno. V kompletu to každopádně působí tak přirozeně, že vám tohle opakování nejspíš hned nedojde (nebo jsem jen já pomalý?) a až při hlubším zamyšlení uvidíte opakující se prvky jen v jiných kulisách. Ostatně upřímně mi pomalu dochází u Paper Girls hodně věcí. Děj jede ve zběsilém tempu a vy se snažíte držet krok, ale stejně si za chvíli připadáte jako na pořádně silných opiátech a přemýšlíte, kde se vzala ta geniální barevná šílenost před vámi.

Děj, pokud vás chytne, usadí čtenáře doslova na zadek a celou knihou proletíte rychlostí komety. Kromě zajímavého a dobře vygradovaného dění, ale mají na příběhu a kvalitě komiksu velkou míru zásluh hlavně titulní hrdinky a jejich vytvořené charaktery. Nemusíte souhlasit, ale jejich hlášky vás podle mě dostanou a nejednou se rádi zasmějete.

Kresba to je stejná paráda jako v případě prvního dílu. Cliff Chiang se drží svého zajetého, perfektně sedícího a dobře vypadajícího stylu, který se hodí k dějovému zasazení do osmdesátek - tedy primárně, protože děj se přeci jen odehrává napříč několika tisíciletí. Druhý díl mi navíc začal hodně připomínat oblíbenou Ságu, která patří k tomu nejlepšímu za poslední roky. Navíc je v pokračování použita trochu odlišná barevná paleta, která podtrhuje odlišení jednotlivých časových epoch částí příběhu.

Skvělou práci odvedl na překladu Michal Talián. Vždy je těžké udržet vyznění vtipů a hlášek v případě podobných knih, ale je mu se povedlo na výbornou udržet styl a atmosféru.

Paper Girls jsou další Vaughanův specifický komiks, který budou jedni milovat a druzí ho znechuceně odloží po prvních pár stranách. Dlouho nebudete chápat, co se před vámi vůbec děje, dlouho budete tápat, před očima vám bude lítat jedna otázka za druhou a každou chvíli vás něco překvapí. A ani po druhém dílu nebudete mít úplně jasno v tom, co se děje. I v tom je krása „Papírových holek“.

Dokonale namíchané menu s mnoha skvělými ingrediencemi, které v souhrnu fungují na absolutní jedničku. To jsou Paper Girls a jejich druhý díl to jen potvrzuje.

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Paper Girls II

Scénář: Brian K. Vaughan

Kresba: Cliff Chiang

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2022

Překlad: Michael Talián

Počet stran: 252

Formát: měkká vazba, 168 x 258 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři