Pařáty nad Gothamem

Comics recenze

"Střez se Sovího tribunálu, sleduje tě celou noc i den,
vládne Gothamu ze svého hřadu, jenž z žuly a vápence je jen.
Sleduje jak se bavíš, křepčíš, sleduje jak klimbáš z únavy,
Zmiň se o něm, vyslov jeho jméno a zatne ti pařát do hlavy.“

Neškodná říkanka pro strašení gothamských dětí, míní dospělí. Městská legenda, míní Bruce Wayne. Gotham je náš, míní Soví tribunál.

Mám rád městské legendy. Aligátoři v kanalizaci, jehly se žloutenkou umně zapíchané do sedaček metra, černá sanitka, unášející děti na orgány, tajné místo, kde odpočívá Golem, plánky Jana Tleskače… Městské legendy přidávají šedi trochu dobrodružství a exotiky. Dávají pocítit, že město žije a vytváří si své bájesloví a příběhy. Ale jak každý ví, „Na každém šprochu pravdy trochu.“ A to se týká i říkanky Sovího tribunálu.

Gotham je Batman. Gotham je město netopýřího muže. Ale Gotham je mnohem starší než Bruce Wayne. A už před netopýrem ovládalo město skupina zvaná Soví tribunál. Nejmocnější lidé své doby tahali za nitky a tvořili tak stínovou radu města. Je to ta pravá skupina, kolem které si představíme záhadné obřady, zasvěcování nových členů i zneškodňování nepohodlných svědků. Ilumináti a Zednáři dohromady v komiksové podobě. Se svým vlastním cechem asasínů. S Pařáty.

Vše začíná nálezem muže umučeného k smrti přesnými zásahy vrhacími noži. A plamenným vzkazem „Bruce Wayne zemře.“ Batman začíná rozplétat indicie vedoucí k tajuplnému Sovímu tribunálu. Od pomyslného vrcholu Gothamu až na samé dno. Městské i psychické. Batmana čeká jedna z jeho největších životních zkoušek. Nerad používám silná slova, ale zde to ani nelze vyjádřit jinak.

Za Sovím tribunálem stojí geniální Scott Snider (Americký upír, Superman: Nespoutaný), jehož styl je krásný ve své jednoduchosti. Vzít životní jistoty hlavního hrdiny, zatřepat s nimi a pak hrdinu nechat, ať se pěkně rozkouká. Batmana jakožto městskou legendu postavil proti mnohem starobylejšímu a silnějšímu protivníkovi. Přidal řádnou dávku mysticismu a tajemna a díky tomu chvílemi balancuje mainstreamový akční komiks na pomezí psychologického hororu. Kresbu obstaral Greg Capullo, který dlouhá léta kreslil superzombie Spawna. Na temném zplozenci si výborně osvojil perspektivu i hru světla a stínu, díky čemuž je Batmanovo pátrání po starém Gothamu ještě působivější.

Soví tribunál se nebojím označit za čtenářsky nejlepšího Batmana, který u nás vyšel. Ano, můžete namítat, že Návrat temného rytíře nebo Dlouhý Halloween jsou lepší, ale Soví tribunál je komiks, který zaujme a přitáhne i všechny nekomiksáky. Nepromenáduje se tu celá plejáda DC záporáků, ani nemusíte luštit nepřehlednou (a pro někoho odpudivou) kresbu. Soví tribunál je moderní, nadupaný a brilantně nakreslený. Ale než se do něj pustíte, musíte se ujistit, že máte po ruce i druhý díl. Protože běžet si ho koupit druhý den, to už bude pozdě. Hůůůůůů!

 

KOUPIT ZDE!

 

Batman: Soví tribunál (Batman: The Court of Owls, Batman New 52 1 - 7)

Scott Snyder, Greg Capullo 

Vydavatelství: Crew

Překlad: Štěpán Kopřiva

Rok vydání: 6/2013

Vazba: brožovaná, vázaná (500 ks)

Počet stran: 176

Rozměry: 175 x 275 mm

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři