Parchanti z jihu 3: Návrat domů

Comics recenze

Fotbalový tým se po šňůře venkovních zápasů vrací do domácího prostředí a fanoušci až do posledního burana jsou pořádně natěšení. No a čtenáře čeká šňůra šesti povídek plná pořádných Parchantů z jihu.

Tak si to trochu shrneme. Předchozí dva díly série Parchanti z jihu byly vždy uceleným příběhem jedné z postav. První svazek ukázal (a ukončil) život Earla Tubba, který se po letech vrátil na svou rodnou vidláckou hroudu, a který místo aby držel pusu a krok, pustil se hlava nehlava proti místnímu bossovi, trenérovi fotbalového týmu. A tahle chyba ho stála doslova vše. Druhá kniha nám ukázala opačnou stranu mince a zaměřila se na hlavního antagonistu (i když tady jsou asi špatní více méně všichni), trenéra Eulesse Bosse. Po přečtení jeho sešitů vám musí začít připadat přeci jen trochu jinak. Jakože vidlácký hajzl je to pořád, o tom žádná, jenže suďte někoho s tímhle životem. On samotný život v okrese Craw je prostě k po****í a spíš ho chcete přežít. S pivem, žebírkama a dobrým fotbalem.

A přesně to poslední je taková nosná linie, která se proplétá třetím dílem série. Fotbal. Rebs se mají utkat s okresem Wetumpka, což jsou jejich odvěcí rivalové. A derby je o to peprnější, že oba týmy dosud drží neporazitelnost. A jak všichni víme, trenér Boss na tom není úplně nejlépe, když se mu minule zastřelila jeho pravá ruka „Trenér“ a on tak přišel o sakra důležitého koordinátora obrany.

Pokud byste snad čekali, že bude příběh pokračovat dalším parchantem a jeho příběhem, tak byste byli vedle. Třetí svazek totiž obsahuje šestici povídek, kdy se každá zaměřuje na jednu z postav a ukazuje další „krásy“ drsného jihu a jeho fanatismu, fotbalu, buranství, vidláctví ve všech jeho podobách. Máme tu tak fanatického jáhna Boona, který reprezentuje ten správný křesťanský fanatismu. Pokračujeme Esawem, trenérovým bouchačem, který po minulých událostech povýšil a má koordinovat fotbalovou obranu a taktiku. Nahlédneme i do ošklivé minulosti místního šerifa a pěkně úlisné intrikářky ve starostově úřadu. Nesmíme zapomenout ani na Tada, kterého si oblíbil Earla Tubb, a který ze tohle přátelství zaplatil pořádnou nakládačkou z rozkazu trenéra Bosse. No a závěr konečně patří příjezdu Earlovi dcery, která rozhodně mezi sousedy nezapadne a přátelé si z ostatních neudělá.

Třetí kniha tak trochu přešlapuje na místě. Děj se nikam zásadně neposouvá a spíš tak nenápadně větví a Aaron spolu s Latourem ukazují další části ošklivosti jihu a jeho obyvatel. Příběhy tentokrát nejdou zkrátka dějově dál, ale naopak obsahově hlouběji a rozevírají skryté příběhy a Aaronův drsný svět do větších podrobností. Tempo příběhu zásadně zpomaluje, autor nejen že dupnul na brzdu, ale spíš i vypnul motor a rozhodl se pro intermezzo. Nejsem si úplně jistý, zda to příběhu pomůže, na druhou stranu po zkušenostech se Skalpy mám v Aarona a jeho schopnosti naprostou důvěru.

Třetí kniha zachovává atmosféru jižanského buranova ve vší své kráse a rozhodně tak není špatným pokračováním. Jen je to něco jiného, než byste asi po předchozích dvou svazcích čekali. Nemůžu říct, že by mě návrat domů zklamal, ale je to zkrátka způsobeno i tím, že mám rád povídkové knihy a vždy se rád ponořím hlouběji do světa a příběhu, což mi právě tato kniha umožnuje. Faktem ale je, že příběh Parchantů je zatím poměrně jednoduchý a jasně načrtnutý a nějaké překvapivé a zásadní zvraty tu poměrně absentují. Ono i tu smrt postav tak nějak čekáte a Aaron se na to vždy pár stran připravuje. A zároveň – a teď to neberte jako kritiku – musím říct, že celý Parchanti jsou prostě takový ze života. Je to spíš popis žití redneckovského jihu, ze kterého autor pochází, a který mu pořádně leží v žaludku.

O většinu kresby se opět postaral Jason Latour. Drsný, hranatý, jakoby odfláknutý styl, kdy víc než na postavy se cíleně zaměřuje na okolí, podtrhuje tu ošklivost a neupravenost všech postav a jejich charakterů, k čemuž „pomáhá“ i zvolená barevná paleta, ve které byste nějaké příjemné jasné barvy hledali marně. Tedy marně až na jeden z příběhů, kde se dostanete do Tadových halucinací a pastelových a neonových barev všude okolo, o což se ovšem postaral Chris Brunner.

Třetí kniha Parchantů asi nezaujme tak jako předchozí díly, přesto musím jít proti proudu a přes zmíněné výtky nebo možná špatně znějící kritiku, napsat, že mě kniha bavila. Všechny příběhy se nesou ve stylu Aaronovi drsné školy, dokreslují atmosféru a připravují jednotlivé postavy na další dění a pořádně drsný závěr, ke kterému vše směřuje. Tragédie je doslova cítit ve vzduchu a všichni víme, že závěr nebude hezký, ale že si ho k***a užijeme.

 

Koupit se slevou u Crew!

 

Parchanti z jihu 3: Návrat domů

Scénář: Jason Aaron, Jason Latour

Kresba: Jason Latour, Chris Brunner

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2022

Překlad: Richard Podaný

Počet stran: 160

Formát: pevná vazba s přebalem, 168 x 258 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři