Parker: Lovec

Comics recenze

Strach, úzkost a nejistota jsou pocity, které cítí oběť na útěku. Oběť na útěku před někým nebo něčím silným, odhodlaným a dravým. Něčím, co se blíží neviděno a neslyšeno a jen ten tísnivý pocit blížící se smrti a toho, že je sledována, dává oběti jistotu a sílu utíkat dál. Ale jednou útěk skončí. Tak vždycky fungoval a bude fungovat vztah lovce a oběti. A Parker je lovec. A jde si pro pomstu.

 

Přes most nad řekou Hudson přichází do města muž. Široká ramena a hranatá čelist značí pořádně silného týpka, ze kterého se ženským i chlapům třesou kolena, jen ženským touhou a chlapům strachy. A taky mají proč mít strach, teda aspoň někteří. A některé. Parker se s ničím nemaže a to nám sérií podvodů velice rychle předvede, falešný řidičský průkaz, vybrání peněz na falešné jméno. Obstará si nové oblečení a vodku. A pak přijde čas rozdávat rány a ta první nečekaně dopadne na tvář ženy.

Parkerova cesta plná násilí tém teprve začíná a záhy nás čeká i vysvětlení co ho na tuto křížovou výpravu, po které zůstanou hromady mrtvol a ničí život není v bezpečí, vůbec vyhnalo. Díky tomuto ohlédnutí do minulosti zjišťujeme nejen motiv parkerovi vendety, ale poznáváme především hlavního protagonistu samotného (hrdinu se říct nehodí, Parker fakt hrdina není). Tak začíná příběh zločinu, zrady a pomsty. Možná zbyde chvíle času i na lásku. Možná...

Comics Parker není původní, ale jedná se o adaptaci stejnojmenné knihy Donalda E. Westlakea (1933 – 2008). Sérii knih o notorickém zločinci a profesionálním zlodějovi Parkerovi napsal pod jedním ze svých mnoha pseudonymů - Richard Stark. Celkově tato série obsahuje více než 20 děl a Lovec patří mezi klasiky detektivního žánru. Přesto se o klasickou detektivku rozhodně nejedná. Jde o velice vyvážený mix subžánrů drsné školy a noir. Pokud mezi protagonisty Lovce budete hledat nějakého zástupce zákona či dobra, tak vaše snaha bude marná. Přestože čas od času budete Parkerovi fandit, tak místy vám jasně ukáže, že i když se řídí jakýmsi svým kodexem, tak rozhodně není klaďas, ale jen další gauner, který je víc v právu než ti druzí gauneři.

Celou comicsovou adaptaci legendy detektivek si vzala na svědomí comicsová legenda Darwyn Cooke (1962 – 2016).  Autor který se nesmazatelně zapsal do comicsové historie mnoha díly, přičemž nejznámější jsou asi DC New Frontiers. Scénář se v hlavních bodech drží knižní předlohy, ale je příjemný v tom, že knihu nenahrazuje, ale spíše na ni navazuje. Kresba je pak už klasický Cooke – jasné a jednoduché linie a styl kresby, který na první pohled evokuje klasické comicsy dob mnulých. S barvami se Cooke nijak nepáral a zvolil černobílé provedení s jednoduchým modravým podbarvením. Odstín se sice lehce liší od originálního provedení, ale pokud jste ho nedrželi v ruce, tak si toho ani nevšimnete. 

Co mě osobně trochu mrzí je formát, který by se mi líbil alespoň o nějaký ten centimetr do výšky větší. ( a Parker i Cooke by si to zasloužili a jednoduchá genialita kresby by tak vynikla ještě lépe. Pevná vazba s přebalem je ovšem parádní. 

Ve výsledku jde ovšem o parádní comics, který si určitě zaslouží pozornost a rozhodně jde pro mě (zatím) o nejlepší Crwácký comics roku a tajné přání k vydání Martini Edice.

KOUPIT PARKERA ZA 431 VOČÍ! 

Parker - The Hunter

Scénář: Richard Stark, Darwin Cooke

Kresba: Darwin Cooke

Překlad: Štěpán Kopřiva

Počet stran: 144

Formát: 160x235mm, vázaná s přebalem

 

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Partneři