Parkerovic rodinný podnik

Comics recenze

Je tomu již nějaký pátek co u nás naposledy vyšlo větší Spideyho dobrodružství mimo řadu UKK nebo NHM. Tamní produkce navíc nestojí za moc. Crew vsadila na jinou notu a dává nám uzavřený příběh jehož hlavní devízou je kresba. Rodinný podnik v podání Gabriela Dell´Otta.

A než začnete hudrovat: Ano, příběh napsal James Robinson a Mark Waid, jehož můžete znát díky spolupráci s jiným dokonalým malířem. Spolu s Alexem Rossem totiž stvořil pro DC pecku jménem Království Tvé. Je tedy možné, že by se historický úspěch opakoval i u Marvelovského korunního prince?

Než vám odpovím, povězme si něco o příběhu samotném. Peter Parker měl rodiče, kteří na svého potomka zvysoka kašlali a místo toho si hráli na tajné agenty a zachraňovali svět. To není žádná novinka, ale celkem provařená historie. Která se vrací v tu nejnevhodnější chvíli, totiž když se někdo pokouší unést Petera Parkera. Ten je bohudík posléze zachráněn dívkou, která se představí jako Teresa Parkerová - Peterova sestra. A hádejte co? Také je to agentka CIA! Peter jí samozřejmě hned uvěří a vrhne se do víru dobrodružství a pátrání po tajemné zapečetěné hrobce plné nacistického zlata a jednoho zlého robota. K tomu si připočtěte exotické místo pro setkání s informátory jako je casino v Monte Carlu a máme zde Spider-manovskou verzi agenta 007 se špetkou Indiana Jonese. Plytkost již tak hloupoučké dějové linky nezachrání ani fakt, že v pozadí tahá za nitky criminal mastermind Kingpin, jehož upocená pleš by se na stránkách komiksu mohla vyskytovat častěji.

Dobrodružství Petera Parkera a jeho ségry nevyvolává to správné napětí a spíše než cokoliv jiného tak nudí. Kdyby nebyl Waidův a Robinsonův sparing partner právě Gabrielle Dell´Otto, hodnocení by bylo významně nižší. Jenže on tady Gabrielle Dell´Otto je. A stále dokazuje, že se jedná o mistra svého řemesla. Malíř, jehož může český čtenář znát díky Tajné válce je srovnatelný právě s Alexem Rossem. Oproti němu je Dell´Ottova malba sice méně přehledná, na druhou stranu ale akční souboje nepůsobí tak staticky jako je tomu u Alexe Rosse. Ať už se jedná o auto rozstřikující kaluže vody nebo souboj Spider-mana se záporákem známým jako Cyclone. Právě akční sekvence dávají zapomenout na příběhovou nudu, kterou jste se museli právě prokousat. A zároveň je kresba to jediné, co vás bude nutit vzít tenhle komiks do ruky dvakrát. Což je trochu málo, nezdá se vám?

Amazing Spider-man: Rodinný podnik je nudnou hrou na špiony v podání Petera a Teresy Parkerových. Stále dokola omýlaná písnička s kecama typu "Zásadní pro celé universum" nebo "Největší odhalení Spider-mana", ze kterého ale ve výsledku vypadne takový slabý komerční pšouk, jehož ze dna UKK zvedá jen pouze kresba Gabriella Dell´Otta. Díky ní můžu mluvit o Rodinném podniku jako o průměrném komiksu. Ještě že to nedělal žádnej Romita jr. Brrr!

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Amazing Spider-man: Rodinný podnik ( Amazing Spider-man: Family Business)

Mark Waid, James Robinson, Gabrielle Dell´Otto

vydavatelství: Crew

Rok vydání: 7/2017

Překlad: Jiří Pavlovský

Formát: 175 x 265 mm

Počet stran: 112

Provedení: Hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři