Peklo na zemi 6: Pánův návrat

Comics recenze

Nad zemí se stále více smráká a s osudem lidstva, ale i všech agentů Úřadu to začíná vypadat hůř než bledě. A to tu máme nový okultistický spolek s jednoduchým cílem – zničit svět.

Pamatujete si na krvavý masakr ve třetím díle Pekla na zemi v Rusku? Taková ta, chce se říct, ruská „klasika“ ve stylu „nás mnoho“, a tak není problém všechno obětovat. V tomhle díle jsme se setkali nejen s Josifem, aka vůdcem trochu rudější verze Úřadu, ale také se samotným úřadem, který nás provázel už v retro dílech po konci druhé světové války. Pokud si každopádně vzpomínáte, ne všechny zúčastněné postihlo sovětské konečné řešení, a proto se nám v Pánově návratu, už šestém dílu série, vrací jeden z bývalých ruských vědců.

A právě on je tím, kdo v novém díle hraje prim, a také kdo založil nový okultistický spolek, který přilévá benzin do ohně šířícího se po světě. Úřad tak bude mít, nebo spíš má, plné ruce práce s další novou hrozbou. Jakoby už nestačilo to, co všechno se po světě děje. Zároveň jsme ale svědky dalšího rozvoje hlavní zápletky kolem agenta Devona a tajemné Fénix, stejně jako „hibernujícího“ Abea a Kate, na kterou dopadá její těžká role vůdkyně týmu. Celkem na čtenáře v knize čekají tři vyprávěcí linky, i když zásadní posun v příběhu přináší jen jedna. Ale znáte Mignolu, tady nikdy nevíte, zda se za 15-20 knih neodkáže na nějakou svou takřka epizodní událost, že?

Hellboy, Liz, Abe, Johann. Případně Kate Corrigan. To jsou pro mě hlavní postavy Úřadu paranormálního výzkumu a obrany, tak jak jsem si tenhle fantaskní tým Mike Mignoly oblíbil, a který mě přivedl k celému vesmíru označovanému jako mignolaverse. Proti nim ale i padouchové jako Rasputin či Černý plamen. Všechny postavy, ať už kladné či záporné, měly a mají své nesporné kouzlo a hloubku, která se prohlubuje nejen v sérii samotné, ale i v dalších pobočných knihách. Jenže v sérii Peklo na zemi o tým a jeho postavy postupně z různých důvodu přicházíme a začíná mi to být trochu líto. Jasně, chápu, že jinak by to bylo ploché a stále stejné, ale trochu mám pocit, že šestý díl, i když je stále nadprůměrný, trochu začíná přešlapovat na místě a autoři tak trochu šlapou víno v kádi, než aby začali stáčet do láhví. Dobře, možná horší příměr, ale chci tím říct, že Peklo na zemi má stále vlažnější tempo, které neustále odbočuje a Mignola s Arcudim chtějí vyprávět a používat stále nové a nové nápady, místo aby posunuli sérii vpřed. Nepíšu to proto, že by mi tahle rozvleklost vadila, ale spíš jako upozornění.

Ovšem důležité upozornění. Ne, nelze si říct „vynechám“ šestku a rovnou se vrhnu do pekla sedmičky. Ta sice nabízí akčnější jízdu, ale přímo navazuje na zde vyprávěné události. Ostatně doporučení je jasné – mignolaverse čtěte přesně podle návodu Comics Centra, protože jinak přijdete o ta správná propojení a návaznost.

Pánův návrat sice nenastoluje žádnou světovou pohodu, ale i přes zcela jasně se blížící konec světa na svých bedrech nese spíše prequel k věcem dalším a svým závěrem vás navnazuje na další pokračování. V tomto ohledu je naprosto skvělé, že se vydavatelství rozhodlo vydávat díly po dvou, protože čekat na sedmičku pár měsíců by bylo nekonečné.

Před psaním tohoto článku jsem chvíli přemýšlel na celým Peklem na zemi. A došla mi docela zásadní věc – každá kniha to tady má hrozně těžké. Ono totiž jak původní Ú.P.V.O., tak i navazující Peklo na zemi jsou vysoce nadprůměrné série a každý díl, i když ho označíte za průměrný, je vlastně vysoce nad nějakým standardem. Pak je dost těžké rozdávat nějaká hodnocení. Nechci psát, že šestka je bomba. Je dobrá. Pokud by se jednalo o samostatnou knihu, byla by skvělá. Protože se jedná o část skvělé série, patří do průměru. Ale je to i tím, že jsem už četl další díl v sérii, který je skoro mistrovským dílem. Ale o tom příště.

Comics Centrum a překladatelka Alexandra Niklíčková odvedli svůj díl práce jako vždy skvěle – vynikající překlad, krásná úprava v pevné vazbě s přebalem.

Pokud je na knize něco určitě hodně pěkné a nadprůměrné, je to kresba Tylera Crooka, které nelze než chválit už od Pochmurného kraje. Jeho kresba je živá, detailní a plná a umně dovozuje atmosféru knihy od začátku až do konce.

Peklo na zemi 6: Pánův návrat je parádním, i když pomalejším pokračováním pekla na zemi, které přináší návrat nejen ruských vědců, ale hlavně připravuje půdu pro další díl, který je doslova epickou záležitostí. Mignola a Arcudi ovšem pokračují ve svém vysokém standardu kvality, a tak i když by se snad mohlo zdát, že jsme v průměru, v kontextu komiksových vyprávění a hlavně ve spojení s celým světem mignolaverse se jedná o kousek, který nesmíte minout.

 

Koupit se slevou u Comics Centra!

 

Ú.P.V.O.  Peklo na zemi 6: Pánův návrat

Scénář: John Arcudi a Mike Mignola

Kresba: Tyler Crook

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2024

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 160

Formát: 158 x 239 mm, pevná vazba s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři