Kdo nemá chléb, nemá co jíst. Kdo nemá pivo, nemá co pít. Musíte uvažovat moudře a uvařit pivo a upéci chléb v tom nejlepším poměru, jinak zvítězí vedlejší vesnice.
Jméno autora nové hry od Albi asi leckoho nepřekvapí. Scott Almes totiž stojí za populární sérií her „Malé velké“, kdy se v malém balení skrývají ne už tak malé hry, které si můžete vzít lehce na cesty a postavit si vlastní království, probádat galaxie nebo si zahrát na hrdiny. Jakmile tak plodný autor přijde s novou hrou, je třeba zbystřit, protože by se mohlo jednat o velmi zajímavý počin. Zvlášť když její název je Pivo a chléb a doslova tak cílí na české deskohráče. No kdo z vás nepije pivo, to naše zlaté národní bohatství? No a chleba si taky občas dáme všichni. Ale hlavně to pivo!
Oproti zmiňované sérii je autorova novinka určena čistě pro dva hráče, což jí v mých očích přihrává další hromadu plusových bodů k dobru. Dobrých dvojkovek zkrátka není nikdy dost a těch ekonomicky euroroidních ještě méně. Základním mechanismem je správa surovin, draft karet a několik možností jejich využití. Hru hravě zvládnou hráči od 10 let a herní doba se pohybuje okolo 30-45 min. Každý z hráčů dostane na starost jednu z vesnic, které odedávna rozděluje místní říčka a hlavně souboj ve vaření piva a pečení chleba. Obě strany si myslí, že jsou v obou disciplínách nejlepší, ale pravdu může mít jen jeden, že? Inu tak se na to vaření a pečení pojďme podívat.
Základní přísady
Zpracování hry se mi líbí z několika důvodů. První – žádná zbytečně velká krabice, ale sympatická čtvercová krabička ve velikosti třeba oblíbeného Patchworku. Po jejím otevření na vás pak kromě komponent čeká jednoduchý, ale naprosto funkční papírový insert, do kterého si celou hru rozdělíte. Trochu škoda, že jakmile byste karty obalili, už to bude se skladováním horší.
Pravidla hry mají pár stran a nejsou nijak složitá. Základem všeho je pochopit strukturu kol a jejich jednotlivé části a to jak se střídají, žádná věda. V zadní části pravidel pak najdete vysvětlení všech karet a jejich efektů, což je příjemné a při prvních hrách to pomůže. Sice efekty nejsou složité, ale občas do téhle části rádi nakouknete.
Pod pravidly najdete pěkný rozkládací herní plán rozdělený na dvě vesničky a pole pro suroviny a ještě pod ním veškerý herní materiál, sestávající se z balíčku 60 karet rozdělených na 30 chlebů a 30 piv a dřevěné žetony surovin pěti druhů. No a nesmím zapomenout na dřevěný kotouč označující kola a mlýn pro prvního hráče.
Celkově je zpracování hry povedené. Všem se líbili ilustrace jak desky, tak i karet a také jejich přehlednost. Skvěle působí dřevěné žetony surovin vymodelované do různých tvarů a barev – jednoduše tak poznáte vodu, chmel, ječmen i pšenici. Co mě mrzí je fakt, že insert nepočítá s obalenými kartami.
Vaříme a pečeme
Celá hra je o shromažďování surovin, jejich chytrém využití, stejně jako karet a vaření piva spolu s pečením chleba. Velký vtip hry je v tom, že sice chcete obou položek vyrobit co nejvíce, ale při závěrečném skórování se vám počítá jen jedna, a to ta s nižší hodnotou. Nelze tak upřednostnit jeden produkt, ale musíte neustále vyvažovat oba prvky.
Hra se hraje na šest kol, které představují jednotlivé roky a které se střídají na úrodné a neúrodné. V zásadě jsou si všechna kola dost podobná, liší se ale množství surovin a karty, které máte k dispozici.
V úrodných – zelených letech se urodí na začátku kola více plodin (1. fáze). Ve druhé části si hráči doberou pět karet do ruky a vždy jednu zahrají a zbytek předají soupeři. I kdybyste si tedy dobrali tu nejlepší možnou ruku, nemáte možnost jí využít celou a probíhá tak specifický draft. Každý hráč vždy vybere jednu kartu z nabídky v ruce a tu zahraje, přičemž má 3 možnosti dle třech částí každé z karet – 1. sběr a uskladnění, kdy si hráč kartu vyloží před sebe a obdrží suroviny dle ikonek plus dle stejných ikon předchozích takto zahraných karet. Bohužel ale můžete v základu skladovat jen devět surovin a vše přebytečné dostane soupeř. Je tak třeba dobře plánovat, protože nikdy nechcete druhé straně zdarma poslat cenné suroviny. Další možností č. 2. je výroba a prodej. Zkrátka vezmete danou kartu, zaplatíte suroviny a přidáte si jí na místo v pekárně/pivovaru. Tady platí, že lze mít (bez vylepšení) jen jednu kartu a po jejím vyrobení a prodeji jí neodstraňujete automaticky. Zároveň je třeba dodat, že všechny karty mají určitý počet bodů, které se počítají a konci hry. Poslední možností č. 3 je vylepšení a úklid, kdy kartu využijete pro vylepšení daného prvku hry (např. sběru, pekárny, pivovaru, bonusu na konci hry), pročež platí text ve spodní části karty. Úklid v názvu akce znamená, že jakmile zahrajete kartu jako vylepšení, můžete odstranit vyrobené produkty do vaší zásoby a tím si uvolnit místo. Jako poslední část kola se předá žeton větrného mlýnu začínajímu hráči (tomu kdo mé méně surovin) a nastává další kolo.
V neúrodných – červených letech se urodí méně surovin, ale hlavně probíhá odlišné hraní karet. Hráči si vezmou do ruky všechny karty, které zahráli pro sběr surovin a ruce doplní do 5 karet. Následně se střídají v hraní karet, kdy ale nedochází k výměně. Místo toho jsou vyloženy 3 karty na možnou výměnu na herní plán. Zdá se to jako maličkost, ale je to strategicky velmi hluboká změna hratelnosti a plánování.
Po odehrání šestice kol – let, hra končí a dochází k závěrečnému bodování. Oba hráči sečtou zvlášť body za upečený chléb a uvařené pivo a započítají si nižší z výsledků. K tomu si připočtou případné bonusy za daný produkt a tím se určí finální skóre. Vítězí pak hráč s více body!
Na zdraví a dobrou chuť!
Pivo a chléb se hned po prvních pár hrách velmi rychle zařadilo mezi naše top dvojkovky. Kolem hry se obecně nese nadšení, a to rozhodně více než zaslouženě. Je totiž velmi povedená.
Zpracování hry je skvělé. Pěkně vyprodukované suroviny, kvalitní karty, hezké ilustrace.
Co se nám hodně líbilo, to bylo trojí využít karet. Je to jednoduché, ale dobře to funguje a neustále nutí přemýšlet nad tím, jak kterou kartu nejvhodněji využít, protože často se vám líbí a hodí všechny tři její části. Zároveň máte omezený prostor akcí a možnosti. V případě úrodných let navíc střídáte nabídku karet se soupeřem, takže nikdy nevyužijete všechny karty, které se vám hodí, ale musíte umět reagovat na soupeře.
S tím souvisí i druhé plus, a to je střídaní dvou různých typů roků, tedy úrodných a neúrodných, které jsou sice velmi podobné, ale zároveň natolik odlišné, že je musíte hrát jinak. Zároveň víte, že některé karty budete mít znovu k dispozici, a tak už v úrodném roce se připravujete na ten špatný.
Zajímavý mechanismus je i přeplnění skladiště a nutnost nabídnout ostatní suroviny soupeři. To zkrátka v dvojkovce nechcete, protože je to znatelné výhody, kdy druhý hráč dostane bez práce bonus a může své karty využít efektivněji/jinak.
Zajímavý a promyšlený prvek je i nutnost hrát vylepšení, protože jinak si neuvolníte místo v pekárně/pivovaru. Vždy tedy musíte zahrát od každého typu akce něco.
Sice by bylo hezké zaměřit se jen na pivo nebo chléb a letět tak bodově vysoko, ale to krotí nutnost hrát vyrovnaně na oba produkty, když se závěrečná skóre srovnávají a využívá se jen to nižší.
Hra má krásně rychlé a jednoduché tahy. Vybere kartu, zahrajete kartu. Není zde prostor na dlouhé prostoje, zvlášť když od začátku tahy víte, jaké karty jsou v nabídce a jaké máte možnosti. To se ještě zrychluje s množství odehraných partií, když už víte, jakou strategii chcete použít a na co se vyplatí zaměřit.
Díky množství karet a draftu nejsou hry stejné a je zajištěna dostatečná variabilita, znovuhratelnost a možnosti. I po několika hraních jsme nenašli žádnou jednotvárnou zaručenou strategii k vítězství a je třeba zkrátka reagovat na vývoj hry a dostupné možnosti.
Díky draftu, střídaní karet, multivyužití, ale i surovinám a jejich sběru je hra na euro dosti interaktivní, což je dobře a nutí neustále sledovat soupeře.
A největší plus hry? No samozřejmě možnost uvařit si pivo!
Pivo a chléb je zkrátka velmi povedená přístupná hra pro dva, která v pěkném zpracování přináší skvělou a fungující hratelnost, a která se nese v duchu samých pozitiv.
P.S. Pokud se vám nechtějí číst pravidla, připravilo Albi šikovný video návod přímo na svých stránkách.
Hru můžete koupit se slevou přímo u Albi!
Pivo a chléb
Autor: Scott Almes
Vydavatelství: Albi
Rok vydání: 2023
Počet hráčů: 2
Věk: 10+
Herní doba: 30-45 min
Autor: Adam Vondra Vondris